şirket kurma yada defter tutma ???

arkadaşlar biçerdöveri yada 2 tane traktörü olanlar vergiye tabiler mesela biz vergi ödüyoruz ama şahıs olarak mesela bi şirket olsak çiftçilikte ne gibi opsiyonlarımız olur bu şirketin bize faydası zararı nedir ???

Ynt: şirket kurma yada defter tutma ???

2 traktörü duymadım ama biçerdöveri yada ÇKS de 2000 dönüm kayıtlı yeri olanlar deftere tabi
olmaları mecbur diye biliyorum. şirketin ne gib + ve - leri olur bir bilgim yok.

2 traktöre vergi olayını hiç duymadım .ama yakında oda olur ..şirketin bazı avantajları var .bildiğim kadarıyla araç alımlarında kdv indiriminden falan yararlanıyorlar

buğdaydan bilirsiniz satarken hep kesinti olu şirket olsak belki öyle şeylerden kurtulmuş oluruz ??? detaylı bi bilgisi olan yokmu yaa ? traktör alırken indirimli olabilir mesela ?

simdi arkadaslar bi muhasebeci olarak eksi ve arti yönleri yazayim size defter tutmaya kalktiğimiz zaman her ay muhasebeci veya esnaf kafeletlere kayıtlı olmaniz gerektigi icin en az 50 lira maliye beyan bildirirken tahakkuk bedeli 10-15 lira arası 3 ayda bir muhtasar ve pesin ödenen vergi heryıl gelir gider defteri parasi falan olur hem mecbur kalmadıktan sonra maliyeden uzak durmak gerek. ha artı yönleri ürünleri satarken alan tüccara veya fabrikaya fatura kesebileceginiz için tonda 10-15 kurus arasi yüksek bedelle mal satarsınız onuda ilinizdeki borsa tescile onaylatmaniz gerek oda para oyüzden pek birsey farketmez bildiginizden sansmayin derim

ramazan14 link=topic=50143.msg499996#msg499996 date=1325054394' Alıntı:
simdi arkadaslar bi muhasebeci olarak eksi ve arti yönleri yazayim size defter tutmaya kalktiğimiz zaman her ay muhasebeci veya esnaf kafeletlere kayıtlı olmaniz gerektigi icin en az 50 lira maliye beyan bildirirken tahakkuk bedeli 10-15 lira arası 3 ayda bir muhtasar ve pesin ödenen vergi heryıl gelir gider defteri parasi falan olur hem mecbur kalmadıktan sonra maliyeden uzak durmak gerek. ha artı yönleri ürünleri satarken alan tüccara veya fabrikaya fatura kesebileceginiz için tonda 10-15 kurus arasi yüksek bedelle mal satarsınız onuda ilinizdeki borsa tescile onaylatmaniz gerek oda para oyüzden pek birsey farketmez bildiginizden sansmayin derim

50 tl ne beyanı üstadım onu merak ettim çıkacak damga vergisini biliyorsunuzdur umarım !

hiçbir getirisi yararı olmaz kardeşim aksine başına dezavantajlar çıkar gelir borsaya kayıt olman lazım filan

şu an basit usul müsünüz sadece yılda 1 keremi vergi ödüyorsunuz o önemli onu söyleyebilirserniz ayrıntıya dökerim

bu konuda bilgim yok ve iki tane traktörüm var ama geniş çapta işçilik yapmıyorum
ama balya ve biçme işleri yaparsan biçerde fln fatura kesmek için defter olayı var sanırım ama aklıma bişi geldi :
şimdi nh ye gidip ben şirket açtım filo lazım 3 traktör 1 biçer 1 balya makinası lazım diyip alırsan bu iş karlı olurmu bilmiyorum ama şirket olayı bi yandanda kötü maliyecilerle ugraşması sorun bea :)

Traktör ve biçerdöverde vergi vardır. Bir biçerdöveri olan şahıs vergiye tabidir.Traktörde ise 2 ve daha fazla sayısıda 10 yaşını geçmemiş traktörlere sahip iseniz vergiye tabii olmalısınız demektir...

yaşı 10 yaşından küçük, 2 taneden fazla traktörünüz olduğunda deftere girmeniz mecburi diye biliyorum bende bu konuyu. Biçerdöver sahiplerinde var aynı durum. Arazi miktarı ne kadar onu bilemiyorum.