Dede yadigarı 57 yıllık traktöre gözü gibi bakıyor

Manavgat'ın Sarılar beldesinde akaryakıt işletmeciliği yapan Mehmet Duman, dedesi Mehmet Duman'dan kalma yarım asırlık İngiliz Fordson Major traktörü halkın görmesi için ortaya çıkardı. Aynı ismi taşıyan dedesi Mehmet Duman'ın Zirai Donatım Kurumu(ZDK) aracılığı ile 1954 yılında satın alarak Manavgat'a getirdiği bilgisini veren torun Duman, dedesinden kalma yadigar traktörü gözü koruduğunu söyledi. Dedesinin ZDK aracılığı ile aldığı traktörle Manavgat'ta uzun yıllar tarım arazilerinin sürümünü yaptığını belirten Duman, emektar traktöre bazı bakımlar yaptırdıktan sonra trafiğe çıkaracaklarını kaydetti.

Dedesinin traktörü ilk Manavgat'a getirdiği dönemlerde gazyağı ile çalıştığını anlatan Duman, motor aksamından yapılan yeni düzenleme ile mazot kullanımına elverişli hale getirdiğini söyledi. Duman, '57 yıllık traktör dedemden kalma en değerli yadigar. Dedemin traktörünü gözümüz gibi koruyoruz. Dedem emektar traktörle Manavgat'ta pamuk ve buğday ekimi için binlerce dönüm araziyi sürmüş. Toprağı verimli hale getirmiş. Manavgat'ın ilk traktörü. Yapacağımız küçük çaplı tamirat sonrası turizm sezonunda akaryakıt istasyonu önünde turistik amaçlı görücüye çıkaracağız. Traktörü satın almak isteyenler oldu ama biz satmadık. Çünkü o bizim ata yadigarımız olduğu için satmadık.' diye konuştu.(

Ynt: Dede yadigarı 57 yıllık traktöre gözü gibi bakıyor

Semih_ link=topic=50168.msg501409#msg501409 date=1325253959' Alıntı:
Benim dedemde türk 445 var o 51 model arkalarda hidrolik kolu yok çekili :D köye gidince çekcem fotolarını atcam buraya :)
hala tarla süren 445ler var bizim köyde cayır cayır çalışıyor namıssızlar :D

Ynt: Dede yadigarı 57 yıllık traktöre gözü gibi bakıyor

Sen gözüne de böyle bakıyorsan yakında kör olursun Mehmet Duman. :D Traktör çürümüş hala gözüm gibi bakıyorum diyor. Adam depoda yatan traktörün kıymetli olabileceğini öğrenmiş herhalde birinden, durum öyle olunca da ortaya çıkarmak istemiş. :)