İNŞAAT HALİNTEKİ 420 BAŞLIK MODERN SÜT İŞLETMESİ

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

Arkadaşlar yapmayı planladığım modern süt işletmesini hemen faaliyete geçirdim başlangıçta orta düzeyde başlayayım diye 420 başlık bir tesis yaptırıyorum dermişim :) ))) ))) ))) ;D ;D şaka şaka arkadaşlar resimdeki işletme Aksaray yolu üzerinde yeni yapılıyor ticari alış veriş yaptığımız bir şirkete ait 210 başlık 2 ana bina var va sağım binası yönetim binası vs. modern sistem dört dörtlük bir işletme yapıyorlar bu işede daha yeni girecekler hayvanlarıda yurtdışından getirecekler ama bina maaliyeti çok yüksek mevlalarda,bende düşünüyorum bu şekilde bir işletme yapmayı ama bukadar büyük kapasitede değil.

22062011004.jpg

22062011003.jpg

22062011001j.jpg

22062011006.jpg

22062011005.jpg

Ynt: İNŞAAT HALİNTEKİ 420 BAŞLIK MODERN SÜT İŞLETMESİ

Güzel paylaşım. Gerçekten modern bir işletme. Yalnız benim kafama takılan sorular var. Bu kadar büyük bir işletmeye o kadar büyük paralar yatırılıp, hayvanlar alındıktan sonra bu işletmenin parası süt satarak ülkemizde ne kadar zamanda çıkar acaba? Biz eskiden inekçilik yapıyorduk. 30 baş süt ineği, yanında da 10 - 15 tane dana bakardık. Fakat bu süt piyasasının durumuları bozulunca inekçiliği bıraktık. 10 seneyi geçiktir küçükbaş kurbanlık bakıyoruz. Şuanda da süt fiyatları öyle çok para kazandıracak gibi değil diye biliyorum. O yüzden bu işlere bu kadar yatırım yapınca işletme nasıl kâr edecek orası kafama takılıyor. İçimden şöyle birşey geçiriyorum. Acaba küçük çiftçiyi kökten kazıyıp böyle büyük işletmeler kuracaklar. İstedikleri paralarada sütü satacaklar mı? Çünkü böyle modern işletmeler varken adam niye ufak çiftçilerle uğraşsın. Son teknoloji süt almak varken...

Buralarda yeni yeni buna benzer pekçok işletme kuruluyor ama avrupada bu tür işletmelerin kurulumları ve karlılık derecelerine ilişkin tespitler bizlerden çok daha önceleri yapılmış. Yapılan tespitlere göre aile işletmelerinin en karlıları 50 başlık işletmeler olmuş. İşletmesini büyütmek isteyenlerin de işletmelerini 50 şer baş şeklinde ayrı işletmeler yaparak büyütmeleri uygun görülmüş. :)

bartu link=topic=50172.msg500202#msg500202 date=1325086856' Alıntı:
Hacı Allah sanada böyle bir işletmeye sahib olmak nasib etsin.
Amin abi
ertac sahın link=topic=50172.msg500203#msg500203 date=1325086859' Alıntı:
mehmet abı yapılmısı vardı bızde ugrasmasalardı keske :D
emegıne saglık
sağol Ertaç naptı senin patron satamadımı işletmeyi daha
Cihan_özece link=topic=50172.msg500204#msg500204 date=1325087068' Alıntı:
güzel bir tesise benziyor.hacım sendende böyle bi tesis bekliyoruz :)
yok kardeşim yaw böyle bir tesisi yapmamız zor ama bu şekilde küçük bir işletme yapılabilir belki
,
Çağrı link=topic=50172.msg500207#msg500207 date=1325087195' Alıntı:
Güzel bir tesis ama bizim için çok büyük gözüküyor :)
Aynen Çağrı güzel tesis ama benim içinde çok büyük
alipasalierkan link=topic=50172.msg500208#msg500208 date=1325087361' Alıntı:
Güzel paylaşım. Gerçekten modern bir işletme. Yalnız benim kafama takılan sorular var. Bu kadar büyük bir işletmeye o kadar büyük paralar yatırılıp, hayvanlar alındıktan sonra bu işletmenin parası süt satarak ülkemizde ne kadar zamanda çıkar acaba? Biz eskiden inekçilik yapıyorduk. 30 baş süt ineği, yanında da 10 - 15 tane dana bakardık. Fakat bu süt piyasasının durumuları bozulunca inekçiliği bıraktık. 10 seneyi geçiktir küçükbaş kurbanlık bakıyoruz. Şuanda da süt fiyatları öyle çok para kazandıracak gibi değil diye biliyorum. O yüzden bu işlere bu kadar yatırım yapınca işletme nasıl kâr edecek orası kafama takılıyor. İçimden şöyle birşey geçiriyorum. Acaba küçük çiftçiyi kökten kazıyıp böyle büyük işletmeler kuracaklar. İstedikleri paralarada sütü satacaklar mı? Çünkü böyle modern işletmeler varken adam niye ufak çiftçilerle uğraşsın. Son teknoloji süt almak varken...
Hocam şöyle anlatayım burasını yaptıranlar aile şirketi ve ticaret,inşaat sektörü vs. büyük oynuyorlar zaten ekstara bir kazanç kolu olsun diye burasını yapıyorlar kar ederlermi orası göreceli başlangıçta problem yaşarlar mutlaka ama iş rayına girerse eğer parasınıda çıkarırlar üstünede koyarlar,şimdi işletmeler belli bir döneme kadar kar etmezler ama işletme sayısını artırırlar yani mal varlığı artmış olur mesela şöyle düşünelim bu işletmeye 210 başlık anaç hayvan alınsın yarı kapasitesini doldurur 5 ten koysak hayvan değerini 1 tirilyon para yapar çiflik dişi buzağıları damızlık yapsa erkekleride yaklaşık 2-3 aylıkken elden çıkarsa süt parasıda işletmenin masraflarını karşılasa 2-3 yıl içerisinde dışardan alım yapmadan tam kapasiteyi doldurabilirler oda canlı hayvan sermayeleri 2 tirilyon olur ve tam kapsitede çok güzelde kar edilir bence.
anayurtlu 3105d link=topic=50172.msg500223#msg500223 date=1325088258' Alıntı:
oo tertemiz şimdi yarın ortalığı b.k götürür ;D güzel paylaşm mehmet abi.
:) ;D
768 link=topic=50172.msg500230#msg500230 date=1325088579' Alıntı:
Buralarda yeni yeni buna benzer pekçok işletme kuruluyor ama avrupada bu tür işletmelerin kurulumları ve karlılık derecelerine ilişkin tespitler bizlerden çok daha önceleri yapılmış. Yapılan tespitlere göre aile işletmelerinin en karlıları 50 başlık işletmeler olmuş. İşletmesini büyütmek isteyenlerin de işletmelerini 50 şer baş şeklinde ayrı işletmeler yaparak büyütmeleri uygun görülmüş. :)
Avrupada yapılan tespitlere bende katılıyorum Almanyaya giden tanıdık bir abi anlatmıştı onlarda 500 başlık aşağı yukarı işletmeleri var Almanyada diyordu 30-50 başlık aile işletmeleri var bakımlarınıda kendileri yapıyor ve tertemiz çiftlikler diye anlatıyordu,bencede şahsen çok fazla hayvan sahibi olmaktansa böyle 50 başlık bir işletme sahibi olalım anaç hayvanıda sürekli damızlık yetiştirdiğimiz için gençleştiririz kapasite artırımıda olmadığı için ek bina maaliyeti istemez güzelde kar eder gideriz.
Ama not düşüyorum tanıdık abinin anlattığı yerde hayvancılıkta kota sistemi varmış çiflikler kota üzerine çıkamıyorlarmış
mf_ford link=topic=50172.msg500247#msg500247 date=1325089570' Alıntı:
oo abi hayırlı olsun.
:) yazıyı yarım okumuşsun ;D
keykubat link=topic=50172.msg500248#msg500248 date=1325089647' Alıntı:
hacım bu tarım politikası ile böyle çok işletme batar,batmasada hamallık yapmış olurlar.
profesyönel olursa batmaz abi düşüncene katılmıyorum şahsen

Yapmaya başladığında banada haber ver mehmet abi beraber yapalım :) nasıl olsa biz yapamıyoruz yapana yardım ederiz çok güzel yer maşallah :)

aralık ayının 23 de hatırladığım kadarıyla pilastik şişelerde süt satımı yasaklandı. şimdi sırada dediğiniz gibi kota ve hayvancılık yapmak isteyenlere zorluklar,üretim belgeleri çıkaracaklar bildiğim kadarıyla.

motorcu link=topic=50172.msg500270#msg500270 date=1325091031' Alıntı:
Güzel paylaşım Mehmet abi.Allah sanada banada böyle bir işletme kısmet etsin...
amin hepimeze Rabbim gönlüne göre versin.
nailyetek link=topic=50172.msg500272#msg500272 date=1325091047' Alıntı:
:):) Güzel paylaşım hacım, Allah sanada nasip eder İnşallah böyle bir yer.
sağol abi,hepimize İnşallah
Tokmakcı link=topic=50172.msg500278#msg500278 date=1325091294' Alıntı:
Yapmaya başladığında banada haber ver mehmet abi beraber yapalım :) nasıl olsa biz yapamıyoruz yapana yardım ederiz çok güzel yer maşallah :)
sağol Ali hayırlısı bakalım :)
FEHİM link=topic=50172.msg500332#msg500332 date=1325095009' Alıntı:
aralık ayının 23 de hatırladığım kadarıyla pilastik şişelerde süt satımı yasaklandı. şimdi sırada dediğiniz gibi kota ve hayvancılık yapmak isteyenlere zorluklar,üretim belgeleri çıkaracaklar bildiğim kadarıyla.
Hayırlısı arkadaşım ileriye dönük kota sistemini uygularlar zannedersem

Hey maşallah adamlar büyük oynuyorlar demek ki, Allah isteyen herkese nasip etsin bu tip işletmeleri ama öncelikle süt ve et fiyatları ile canlı hayvan piyasasının ciddi bir düzenlemeye ihtiyacı var. Aksi takdirde zarar edebilirler.

paylaşım için sağol abi. böyle adamlar para kazanır merak etmeyin. zaten aslan yattığı yerden belli olur derler. şu çiftliğe bakın. ikincisi zaten böyle işletmeler sütü baya bi iyi fiyata veriyolar. köylü 500 e veriyosa b unlar 800 veriyo

Şunu itiraf edeyim, kimse üzerine alınmasın, şahsi görüşümdür. Bunu ailemlede her gün tartışıyorum, nedeni ise bereket tv de izledikleri, ithalat karşıtı ve destekleme yanlısı hayvancılık programları ve buraya telefon eden üretici kardeşler.
Ben şahsen devletin böyle bir işletmeyi desteklemesinden yanayım, bizim gibi aile işletmelerini ne kadar desteklesen de görüş sabit olduğundan afedersiniz:) bizden bi b..k olmaz.
Bu gün babama sordum; dedim ki 40 hayvanımız var, 1 yıl içinde ekonomiye kaç ton et kazandırdık.?:S Kaç ton süt kazandırdık,:S canlı hayvan kesimi 20 TL olsa veya 25 TL olsa kesilecek kaç hayvanımız var? sütün litresi 1,5 TL olsa günlük üretimimiz bu besleme şekli ile ne kadar artar ne kadar süt verebiliriz..
Cevap şuydu; yaw bizle olmaz tabiki bu işler.
O zaman ya elimiz taşın altına koyup bizde büyük bir yatırıma girişecez yada böyle büyük projelere destek verenleri eleştirmiyecez. Hızla artan dünya nüfusuna karşı gıda üretiminde artması lazım ki ileriki yıllarda birer Afrika ülkesi gibi olmayalım.