yeni bir ürün herkes lütfen baksın !!!!!

Lenox

YEM ŞALGAMI OT TİPİ ( BAL KOKULU )
EYLÜL - KASIM AYLARINDA EKİLİ MART-NİSAN AYLARINDA BİÇİLİ
SİLAJDA DEVLET DESTEKLİ YEM BİTKİSİ

Tarım Bakanlığı Yem Şalgamına( Ot Tipi) Dekara 50 YTL. DESTEK vermektedir.
Yurdumuzda YEMLİK KOLZA olarak bilinen LENOX , SULU alanlarda DEKARA 10 - 15,5 TON YEŞİL OT veren , mükemmel bir bitkidir.
Yeşil olarak verildiği gibi silajıda yapılabilir.
Kuru maddesindeki protein % 18 - 22 arasında değişir. Bu özelliği ile Yoncadan üstündür.
Macar Fiği ve Yerli Fiğden en az iki kat daha verimlidir.

EKİM ZAMANI :
Tek yıllık Kış bitkisidir. Ege ve Marmara Bölgesinde 15 Eylül - 15 Kasını
İç Anadolu'da Ağustos sonu - Ekim 15'e kadar ekilir.
Kanola tohumu çok küçük olduğundan iyi hazırlanmış bir tohum yatağına ihtiyaç duyar. Ön bitkinin hasadından sonra toprak 8-10 cm derinliğinde soklu pullukla sürülür veya iki defa goble çekilir. Ekimde tohumun istenen derinliğe düşmesini sağlamak için tapan çekilmelidir

EKİM SEKLİ :
Yonca elcilisi gibidir. Ekim sonunda mutlaka merdane ile toprak sıkıştırılır.
Dekara 1 kg. Tohum atılır.
En uygun ekim zamanı Ağustos sonundan Eylül ortasına kadar olan dönemdir. Bu dönemde tavlı toprağa ekilen Kanola, kışa 6-10 yaprakla girer ve -15 °C düşük sıcaklıklara dayanabilir. Dekara atılacak tohum miktarı 650gr-1kg.dir. Kanola, Yonca ve Buğday gibi küçük tohumları ekebilen mekanik veya pnömatik mibzerle 1,5-2 cm derinlikte ekilir.

Kanola'nın azot ihtiyacı dekara 13-20 kg'dır. Bunun 3-4 kg kadarı sonbaharda ekim öncesi verilmelidir. Geri kalan miktar kıştan çıkmadan önce ve sapa kalkma döneminin başında olmak üzere iki dönemde verilmelidir.

Fosfor ve Potasyum
Toprak analizi sonuçlarına göre gerek duyulursa ekim öncesinde dekara 5-10 kg fosfor, 10 kg'a kadar potasyum verilebilir.

Kükürt
Kanola'da kükürt önemli bir ihtiyaçtır; sapa kalkma öncesi dekara 1,5-5 kg kükürt verilmelidir.

Mikro Elementler
Toprak pH'sı yüksek olduğunda bor, mangan ve çinko düşük olduğunda ise molibden eksikliğine karşı] dikkatli olmak gerekir.

GÜBRELEME :
Dekar başına ekiliş anında 50 kg. 15.15.15 Kök Gübre verilir.
Şubat ayında 50 kg. % 21 lik Amonyum Sülfat verilir.

HAYVAN BESİSİNDE : Küçük baş hayvan beslemesinde koyun ve kuzular çok beğenerek
yerler . Büyük baş hayvan beslemesinde , günlük hasıl olarak yiyebilir.

SİLAJ YAPIMI:
Silaj yapılırken 1 Ton yeşil şalgam içine 40 - 50 kg. Buğdaygıl kırması
katılmalıdır. Çok sulu bir yem olduğu için , silaj şuasında içine buğday sap samanı katılırsa kaliteli olan suyunun zaiyatı önlenebileceği gibi sap samanda değerlenmiş olur.

Ynt: yeni bir ürün herkes lütfen baksın !!!!!

Bilgiler güzel de gübre işi nası olacak :S

'Dekar başına ekiliş anında 50 kg. 15.15.15 Kök Gübre verilir.
Şubat ayında 50 kg. % 21 lik Amonyum Sülfat verilir.'

http://tr.wikipedia.org/wiki/Kanola
Türkiye'ye ise Balkanlardan gelen göçmenler ile kolza adı ile 1960 yıllarında getirilmiş ve
Trakya'da ekim alanı bulmuştur. Rapiska, rapitsa, kolza isimleriyle de bilinir. Ancak kolza ürününün yağında insan sağlığına zararlı erüsik asit, küspesinde de hayvan sağlığına zararlı glukosinolat bulunması nedeniyle 1979 yılında ekimi yasaklanmıştır.
Doğal bir ürün olmadığı ve çeşitli bitkilerin genleriyle oynanması sonucu bulunduğu yönünde bilgiler okudum.
Tabiki gerçek bilim adamlarının fikirlerine ihtiyaç var.
Bence bu konuya ihtiyatlı yaklaşmak gerekir.
Zaten Türkiyede ekim çalışmalarına da, biodizel üretmek maksadı ile başlanmıştır.
Bizim gibi enerjide dışa bağımlı ülkelerde biodizel olarak ekilmesi uygun olabilir ama hayvan yemi olması için uygun mudur değil midir?
Sitedeki uzman arkadaşların görüşlerine ihtiyacımız var.
Diye düşünüyorum.

1. Eski tip kanola çeşitlerinde erusik asit ve glukosinolate denilen maddeler bulunurdu. Bunlar sanayide kullanılırdı. Yeni çeşitlerde (00) çeşitleri bu ' ' zararlı ' ' maddelerden arındırılmıştır. Türkiye`nin bazı kesimlerinde (Trakya) kanola ekilmekte ve yağı tüketilmektedir.
2. Yemlik kanola çeşitlerini tohuma kalkması daha geçtir, çünkü ' ' dane ' ' üretiminin aksine bitkinin yapraklarının bol olması istenir. Lahanagiller ailesinden olduğu için, hayvan yemi olarak kısıtlı olarak verilebilir. Hasat edilen üründe su miktarı çok olduğu için, silaj yapılması zordur.
Sonuç olarak; Yetiştirilebilecek bir sürü (fiğ, üçgüller, buğdaygiller) yem bitkisi varken, yemlik kanola ile uğraşmazdım.

Bu ürünü merak ettim.Benim için avantajlı olan kısmı kışın yetişmesi ve su istememesi oldu.Eylül- kasım aylarında ekilip Mart- Nisan aylarında biçilmesi benim ekimini yapmama neden olabilir. Mesela buğdayı biçip, son baharda bu ürünü ekip Mart-Nisan aylarında hasadı yapılıp yerine Nisan-Mart ayında ayçiçeği ekilebilir mi,nasıl bi sonuç alınır acaba :S

ÖZzGÜR link=topic=50189.msg500649#msg500649 date=1325158705' Alıntı:
Bu ürünü merak ettim.Benim için avantajlı olan kısmı kışın yetişmesi ve su istememesi oldu.Eylül- kasım aylarında ekilip Mart- Nisan aylarında biçilmesi benim ekimini yapmama neden olabilir. Mesela buğdayı biçip, son baharda bu ürünü ekip Mart-Nisan aylarında hasadı yapılıp yerine Nisan-Mart ayında ayçiçeği ekilebilir mi,nasıl bi sonuç alınır acaba :S

Hangi bölgede üretim yaptığınıza bağlı. İç Anadolu da imkansız.

ÖZzGÜR link=topic=50189.msg500649#msg500649 date=1325158705' Alıntı:
Fiğ için de aynı biçim zamanları söylenir ancak iç anadoluda fiğin yetişip biçilecek olgunluğa gelmesi en azından mayısın ortalarını buluyor,hadi biraz daha erken olsun en erken mayıs ortası ekime toprak hazırlanabilir tüm şartların uygun gideceğini varsayarsak

Çağrı link=topic=50189.msg500691#msg500691 date=1325166562' Alıntı:
Fiğ için de aynı biçim zamanları söylenir ancak iç anadoluda fiğin yetişip biçilecek olgunluğa gelmesi en azından mayısın ortalarını buluyor,hadi biraz daha erken olsun en erken mayıs ortası ekime toprak hazırlanabilir tüm şartların uygun gideceğini varsayarsak
bu da bize uygun değğil desenize bize göre bir ikinci ürün bulamadık güzün fiğ eksek mayısta biçmemize imkan yok kimayısta kabak ekimine başlıyoruz. güzün ekipte martta nisanda hasat yapabileceğimiz bir ürün yokmu acaba :(

harun oluk link=topic=50189.msg500695#msg500695 date=1325167402' Alıntı:
bu da bize uygun değğil desenize bize göre bir ikinci ürün bulamadık güzün fiğ eksek mayısta biçmemize imkan yok kimayısta kabak ekimine başlıyoruz. güzün ekipte martta nisanda hasat yapabileceğimiz bir ürün yokmu acaba :(
valla belki ancak fiğ erken biçilirse olabilir başka türlü sanmıyorum daha önce olabilecek bir ürün ,biz yağış durumuna göre mayısın sonuna doğru biçiyoruz ancak zaten 4-5 gün geçiyo kaldırana kadar silaj yapılsa en azından belki zar zor yetişir ama verim nasıl olur bilemiyorum gerçi fiğ azot bakımından toprağı zenginleştiriyor ama kabağa etkisi nasıl olur onu da sormak lazım

Arkadaşlar ben bu üründen ektim. İsterseniz biraz bahsedeyim. Şimdi bu otun adı litetatürde LENOX diye geçiyor. Türkçesi ot tipi yem şalgamı. Kurağa ve soğuğa dayanıklı, özellikle kıraç alanlara, verimsiz tabir edilen alanları değerlendirmek için ekilmesi tavsiye ediliyor. Ama ben en iyi taban tarlama ekmeyi yeğledim. Tohumu yonca tohumu gibi, tarlayı bulgur gibi işlemeniz (ben rotovatör çektim) gerekir. Konuda anlatıldığı gibi Doğru gübreleme yaparsanız gübreye reaksiyonu çok iyi bitki. Hemen şaha kalkıyor. Sulamazsanız dekardan 5-6 ton, sularsanız 13-15 ton ürün kaldırırsınız. Hayvanlar her türlü yer. Yeşil olsa bile dokanmaz, ister yeşil biç balya yap, ister silaj yap. Birde şunu belirtmek isterim, boyu yaklaşık 2 metreye kadar çıkıyor, Nisan ayında biçerseniz, arkasından sular veyahut allahın bereketi yağmuru devam ederse, mayıs sonu haziran başı bir kez daha biçersiniz. Son biçim fazla olmasa da,fazla mal göz çıkartmaz dedirtir. Hayvancılık yapanların şiddetle ekmesi gereken bir bitkidir. Mısırdan, yoncadan, fiğden da çok verimli ve daha proteinli. Vitamini de gani. Benden bu kadar.

Lenox salgam otundan iki arkadad bizde ektik icerisine ekin bugday attik tek ekilince slaj iyi olmuyormus bakalim görecegiz ocak ayinda 70 cm kar vardi donda oldu haliyle baktik dondan etkilenmemisti yediren arkaslarimizda var süte ve ete cok faydasi oldugunu olduğunu söylediler zaten yoncadan üstün yapraklrinda 23 sapinda18 protein vardenemek lazim

gavalster link=topic=50189.msg973444#msg973444 date=1424427977' Alıntı:
Lenox salgam otundan iki arkadad bizde ektik icerisine ekin bugday attik tek ekilince slaj iyi olmuyormus bakalim görecegiz ocak ayinda 70 cm kar vardi donda oldu haliyle baktik dondan etkilenmemisti yediren arkaslarimizda var süte ve ete cok faydasi oldugunu olduğunu söylediler zaten yoncadan üstün yapraklrinda 23 sapinda18 protein vardenemek lazim
abi yoncadan üstün bir yem bitkisi yok .. her yeni çıkan ürünü yoncadan üstün diye lanse ediyorlar .. olay sadece protein değil .. yoncadan üstün bir yem bitkisi yok yok yok .. senin bölgende yonca olmuyor lenox oluyorsa lenox ek tmm ama o yoncadan üstün bu yoncadan üstün gibi ticari oyunlara inanmayın ..

Yoncanın tek eksi tarafı tazesi fazla tüketildiginde gaz siskinlik yapar.Bazı yem bitkilerinde bu ozellik yoktur hemen yoncadan ustün olur ama protein degerlerinden kuru madde oranı gibi degerlerden hiç bahsetmezler.Yonca sadece yem bitkilerinin degil neredeyse butun yeşil bitkilerin kraliçesi kabul edilir.

konya da bende ektim ekim 15 te arazi kum ve şu an durumu gayet iyi 2 gün sonra da gübre atcam görcez bakalım ne olacak. gecen yıl bu bölgede dondan dolayı olmadı.