Özel hastanelerde, 9 hastalık için para ödenmeyecek

SGK, özel hastanelere ilave hiçbir ücret alamayacakları 9 tedavinin listesini asma mecburiyeti getirdi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile özel sağlık kuruluşları arasında imzalanan 2012 yılı sözleşmesi, hastayı koruyucu birtakım düzenlemeleri beraberinde getiriyor. Özel hastanelerde muayene ve tedavilerde ödenecek katılım payının 12 TL olduğuna dikkat çeken SGK, fark ücretinin yüzde 30 ile yüzde 70 arasında değiştiğinin hastalara net bir şekilde duyurulmasını şart koştu. Hastalara özel hastane ve tıp merkezlerinde uygulanan her türlü muayene, tahlil ve tedavinin, hatta yatan hastaya verilen ilaçların detaylı bir şekilde belgelendirilmesi istendi. Hastalar, bu belgelere bakarak devletin kendi adına hastaneye ne kadar para ödediğini, kendi cebinden ne kadar ücret çıktığını görme imkânına kavuşacak. Böylece “Acaba benden fazla para aldılar mı” kaygısı son bulacak.

HANGİ HASTALIKLAR

SGK’nın hastanelerin görünür bir yerine asılmasını istediği ve hiçbir ücret alınmayacak tedavilerin listesi ise şöyle:

1-Acil haller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri.
2-Yoğun bakım hizmetleri.
3-Yanık tedavisi hizmetleri.
4-Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri).
5-Yeni doğana verilen sağlık hizmetleri.
6-Organ doku ve kök hücre nakilleri.
7-Doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri.
8-Diyaliz tedavileri.
9-Kardiyovasküler cerrahi işlemleri. (Habertürk)

Ynt: Özel hastanelerde, 9 hastalık için para ödenmeyecek

-Acil haller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri.
8-Diyaliz tedavileri.
onlarda diyecekki bu branşlarda uzmanımız yok falanca hastanaye gidin.

köylü link=topic=50194.msg502518#msg502518 date=1325415612' Alıntı:
keykubat link=topic=50194.msg500637#msg500637 date=1325157271' Alıntı:
-Acil haller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri.
8-Diyaliz tedavileri.
onlarda diyecekki bu branşlarda uzmanımız yok falanca hastanaye gidin.
köylü link=topic=50194.msg500609#msg500609 date=1325150956' Alıntı:
onlar işini bilir.
köylü link=topic=50194.msg500597#msg500597 date=1325149503' Alıntı:
haklısın
bu arada yeni resmin de süper
TT 55 link=topic=50194.msg500590#msg500590 date=1325148962' Alıntı:
bu işler hikaye dostum.paran yoksa kapıda ölsen bakan olmaz.istersen dene..

BU NANKÖRLÜKTEN NE ANLIYONUZ ANLAMIYORUM ALLAH RAĞZI OLSUN DİYECEĞİNİZ YERDE MAYDONOZ OLUYONUZ
bundan ikiyıl önce kolumu spral makinası yarıya kadar kesti yarım gün uğraştı acilde bir cerrah ameliyat gibi16 dikiş atıldı 8 içine 8 dışına sağlık güvencem yok dedin saten acil bedava dediler bu benim başıma gelen hadise 14 yıl önce biraderim ağaçtan düştü corum ankaraya gönderdi ambulans bile vermedi iki poşet kan ttık arabanın camından burnundan gelen kan kolunda serum ibni sinaya girdik bayıldı onu al bunu al ameliyat şo şu derken bize bir tarla sattırdılar harcattılar biz bunları unutamayız şimdi isteyen istediği yerde elini kolunu sallayarak tedavisini oluyor önce cenazeni bile kurtaramıyordun parasını ödemeden biraz yiğidin hakkını verin inkar inkar inkar nereye kadar

sami ÖZKAN link=topic=50194.msg502723#msg502723 date=1325439279' Alıntı:
BU NANKÖRLÜKTEN NE ANLIYONUZ ANLAMIYORUM ALLAH RAĞZI OLSUN DİYECEĞİNİZ YERDE MAYDONOZ OLUYONUZ
bundan ikiyıl önce kolumu spral makinası yarıya kadar kesti yarım gün uğraştı acilde bir cerrah ameliyat gibi16 dikiş atıldı 8 içine 8 dışına sağlık güvencem yok dedin saten acil bedava dediler bu benim başıma gelen hadise 14 yıl önce biraderim ağaçtan düştü corum ankaraya gönderdi ambulans bile vermedi iki poşet kan ttık arabanın camından burnundan gelen kan kolunda serum ibni sinaya girdik bayıldı onu al bunu al ameliyat şo şu derken bize bir tarla sattırdılar harcattılar biz bunları unutamayız şimdi isteyen istediği yerde elini kolunu sallayarak tedavisini oluyor önce cenazeni bile kurtaramıyordun parasını ödemeden biraz yiğidin hakkını verin inkar inkar inkar nereye kadar
bizim millet geçmişte bir çok hükümetten çok kazık yedi, artık yoğurdu üfleyerek yer olduk. ama haklısın, hükümetin en iyi bakanlığı birincisi değilse de ikincisi sağlık bakanlığı. haklarını yememek lazım.

azına saglık kardeşim devlet hastenelerinde 3 gün sıra bekleyip doktorun hemşirenin verdigi fırcayı yemeyi nezaman unuttu bu millet diyecek söz yok

Anamda bel fıtığı var.Denizlide Pamukkale üniversitesinede iyi bir prof. var dediler.Gittik.prof. bakmaz asistanları bakar.dediler.Ama yinede özel sekreterini arayın dediler.bak bak bak.Aradım.200 tl karşılığı bakarız dedi sekreter.
Mahalle arasında gizli bir yerde hiç tanımadığım bir bayana elden 200 tl verdim.
kadın Hastanede prof. odası önünde bekle dedi.Hasteneye giriş yapmak için prof.tan imzalı kaşeli not alıyorsun.doktor kapısında beklerken 200 ü vermeyen yada veremeyenler vardı.doktor onlara kesinlikle bakıyor.geri çeviriyor. biz beklerken Bir kız geldi 15-17 yaşlarında bir kız çocuğu geldi. sekretere benim 100 tl param var. kalanını yarın versem anneme bakarmısınız dedi.Sekreter eğer para vermezsen seni bu kapıdan sokmam dedi.
vel hasıl girdik prof.a MR kan tahlil ve filmler istedi. 15 gün MR sırası bekledik.birde gece 24.00 te.gündüz olsa sıra bir ay atıyormuş.MR çekildi.20 günde sonuç bekledik.;Acil hasta olsan 1 ay sonuç beklerken ölüp gidecen.sonuçları aldık.doktora gidecez. Anamın ameliyat olması gerekiyormuş.Önce ben yapamam dedi prof.Sonra 1800 tl bıçak parası verirseniz.özel hastanenin birinde yaparım demiş anama.
yukarıdaki olaylar kasım,aralık 2011 de gerçekleşmiştir. Burası başka bir Türkiye ozaman.

bu prof. 200 tl karşılığı belkide günde 100 kişiye bakıyor.öğlene kadar sıra bekliyorsun.O zaman maaşı neden alıyor.Sekreter kapıya dikelmiş.Dün bacanağına bile para ile baktı diye sürekli insanlara telkinde bulunuyor.

toprağım pamukkale üniversty de bende ananemi ameliyat ettirdim 2 sene önce 2000 tl ödedim bıçak parası .sağlık bakanlığını ardadı yasalmı diye .döner sermayeyle çalıştığı için normalmiş

Bakın,bu özel hastahaneler konusunda dikkatli olmak lazım. Hepsi için aynı şeyi söyleyemeyiz belki ama bazıları hiç de dürüst çalışmıyorlar. Devlet hastanelerinden özellikle özel hastahanelere yönlendirilen hastaların olduğunu görmek için çok fazla bir araştırmaya bile gerek yok.Aynı doktor birkaç hastahanede birden çalışabilmekte veya diğer hastahanelerdeki başka arkadaşlarıyla anlaşmalı olarak paslaşabilmekteler. Özellere yönlendirilen bu hastaların emeliyatlık bir durumları olmasa bile sırf bu özel hastahalere devletten para kazandırılsın diye hastanın hayati tehlikesi bile hiçe sayılarak hiç de gerekli olmayan ameliyatlar yapılmakta... Haa bunları da nereden çıkarıyorsun falan demeyin, bu tür olaylar sadece benim başımdan iki kez geçti, ama artık tecrübe sahibi oldum. Sizlere tavsiyem,bu konularda uyanık olun. uyy-*s

768 link=topic=50194.msg502996#msg502996 date=1325490230' Alıntı:
Bakın,bu özel hastahaneler konusunda dikkatli olmak lazım. Hepsi için aynı şeyi söyleyemeyiz belki ama bazıları hiç de dürüst çalışmıyorlar. Devlet hastanelerinden özellikle özel hastahanelere yönlendirilen hastaların olduğunu görmek için çok fazla bir araştırmaya bile gerek yok.Aynı doktor birkaç hastahanede birden çalışabilmekte veya diğer hastahanelerdeki başka arkadaşlarıyla anlaşmalı olarak paslaşabilmekteler. Özellere yönlendirilen bu hastaların emeliyatlık bir durumları olmasa bile sırf bu özel hastahalere devletten para kazandırılsın diye hastanın hayati tehlikesi bile hiçe sayılarak hiç de gerekli olmayan ameliyatlar yapılmakta... Haa bunları da nereden çıkarıyorsun falan demeyin, bu tür olaylar sadece benim başımdan iki kez geçti, ama artık tecrübe sahibi oldum. Sizlere tavsiyem,bu konularda uyanık olun. uyy-*s

NANKÖRLÜK ETME.HASTANELER SÜPER DERLER.

bütün türkiyede Hastanelerde dolaşan grant tuvelet eli çantalı ilaç tüccarları var.Doktora gidip eğer benim firmanın ilacını yazarsan şu kadar avanta diyor.başı ağrıyanada kolu ağrıyanada aynı ilacı yazıyor bağzı doktorlar.Sırf iş olsun diye ameliyatsız çözüm bulunacakları ameliyat edemek istiyenlerde var.

Arkadaşımın 2,5 yaşındaki oğlu cinsel organında küçük bir operasyon geçirmek için özel hastaneye yattı.Hani 7 yaşından küçük çocuklar ayrıcalıklıydı.gecelik sadece 100 tl yatak ücreti almışlar.diğer müdahaleler ayrı para.

Boş hayallerler toplumu kandırmayı.Artık gerçeklerle yüzleşin.

sizin anlattığınız olumsuzluklar olmasa ne olurdu? sağlık hizmeti iyi olur muydu? doktorların yaptığı yanlışları genellemek yanlış olur. denetim zaafı, eksiği var hem de fazlasıyla var. bunun yanı sıra halkımızda hakkını aramaktan yoksun, ya da üşeniyor. şikayet mekanizması şimdi olduğu gibi böyle eş-dost muhabbetlerinde ballandıra ballandıra çalıştırılıyor da resmi bir üst kuruma şikayet çok az yapılıyor. 3-5 şikayet değil, yüzlerce, binlerce şikayetin üzerine hükumet bakan bile değiştirir. yapılan bir usulsüzlüğe göz yuman yapana ortakçı olur. şikayet edin. gerçeklerle yüzleşmek için bizim de gerçek olmamız lazım. ya değilse gerçek kim, yüzleşmek kim. laf ebeliğinden öte gitmez konuşmalar.

arkadaşlar hastanelere gittiğinizde özel olsun devlet olsun unvt hastanesi olsun para talep ettiklerinde eger ki talep edilen para miktarı için size resmi bir makbuz v.s veremiyorlar ise talep edilen parayı bizzat doktorun kendisine veriniz...O kadar iyi hemşirelerimiz sekreterlerimiz var ki doktorun haberi olmadan sizlerden para talep ediyorlar lütfen buna dikkan ediniz gecen yıllarda bu sekilde zengin olan hemşirler sekreterler ortaya cıkmıştı haberlerde görmüşşünuzdur hatırlayanlarınız olur...

nankörlük etmeyin, hersey günlük güneslik memleketimde. siz bu hizmetlerden yararlanamiyorsaniz oda sizin sucunuz. demekki yanlis partilisiniz....dogruyu bulana kadar cekeceksiniz bunlari, tabi sizin dogrunuz degil, amerikalilarin dogrusu.....