oyunda takılmalar mı oluyor ? İşte bir nebze çözüm

Hız aşımı (overlock) normal çalışma frekansının daha üstünde bir frekansta çalışmaya zorlamak diyebiliriz.
Şimdi bizde geforce 7300le ekran kartını bu konuda biraz zorlayacağız.Ama bizim yaptığımız çok küçük bir zorlama olacak hatta zorlama sayılmaz çok küçük rakamlarla bu işlemi yapacağız.

Önelikle işlemi yapacağımız programı tanıtayım. Kendisi RivaTuner oluyor.
1.2mb boyutunda ama boyutundan büyük işler yapan bu işe başlangıçta tam bize göre bir program.
programımız ekran kartımızın:
çekirdek hızını
bellek hızını arttırmanın yanında küçük işlemleride yapmamıza olanak sağlıyor. Biz detayları atlayarak sadece işin temeline bakacağız. Yani çekirdek ve bellek hızlarına.

Öncelikle tekrar hatırlatayım bu iş ile ilgili hiç bir bilginiz yoksa kesinlikle burada verilen değerlerden fazla arttırmayınız. Ters bir durumda ekran kartınızı kaybedebilirsiniz. Benim tavsiyem ilk başlangıçta yeni bir ekran kartı yerine eski kullanılmayan bir ekran kartında denemeniz size tecrübe kazandıracaktır. Eğer illaki son model bir ekran kartında deneyecekseniz ekran kartınızın kendi kontrol panelinden sıcaklığını sık sık kontrol edin.
Bu işlemi yapabilmemiz için Ekran kartımızın güncel bir sürücüsünün yüklü olması lazım.
Ben Nvidia Geforce 7300 le ekran kartında denedim ve şimdi aynı ekran kartında işlemi tekrarlayacağız.

Artık icraate geçelim. ilk önce programımızı indiriyoruz

http://rapidshare.com/files/131909965/Guru3D.com.rar.html

rar pass: www.trakkulup.com

Programımızı kurduktan sonra kendisi çalışacaktır. Çalışmazsa da
Başlat\Programlar\RivaTuner\RivaTuner.exe
buradan açabilirsiniz.

Programı açtık şimdi programın ana menüsünü görelim
resimlianlatmbd4.jpg

şimdi resimde işaretlediğim alana tıklıyoruz

balksz1pf3.jpg

tıkladıktan sonra sol tarafta bir sekme açılıcak ve ordan en baştaki ekran kartı simgesine tıklıyoruz ve karşımıza çıkıcak olan görünüm bu şekilde olacaktır

Tıkladıktan sonra açılan pencerede core clock ve memory clock değerlerini artıracağız. Artırma işleminde 5er 5er arttırmak hem kartınız için hemde test sonucununun olumlu çıkması için en iyi yöntemdir.
Şimdi core clock ve memory clock bölümünün en sağında birer tane değer yazılı denediğimiz ekran kartında 450 ve 500 yazıyor. şimdi her ikisinide sağa doğru kaydırarak 460 ve 510 yapacağız (benim ekran kartım dayanddığı için ben onar onar yükseltiyorum ama siz 5 er 5 er yükseltin)
balksz12jm0.jpg

Bu resimde işlem yapmadan önceki sıcaklık değerini görüyorsunuz
balksz13dm3.jpg

bu resimde ise değer arttırdığımızda ekran kartının sıcaklığının yükseldiğini görebilirsiniz
balksz14ar8.jpg

son olarak test diyip uygula diyoruz tamamdır...

(ayrıca her 5 mhz değer arttırımında program ile test yapın aynı zamanda ekran kartı sıcaklığına bakın ki bir sorun olduğunda hemen defaults butonuna tıklayın zaten program test demeden işleme almıyor bu da programın bir nebze güvenlikli olduğunu gösteriyor eğer test dediğinizde uyarı penceresi çıkıyorsa hemen defaults u tıklayınız)

tamamen kendi anlatımımdır emeğe saygı!!

Ynt: oyunda takılmalar mı oluyor ? İşte bir nebze çözüm

Paylaşım için sağol.

Bu işlemi yapacak kişilere tavsiyem var bir kaç tane. Bende overclock çılgını birisiyimdir. Benim Celeron 2.4 bilgisayarımın işlemcisini 2.8 ' e çıkarttım. Ekran kartını da aynı şekilde yükselttim, hatta LS ' yi takılmadan çalıştırsın diye biraz aşırı yapışım ekranda ilginç ilginç çizgiler çıkmaya başladı. Aman dikkat edin, sakın dizüstü bilgisayarlarınızda overclock yapmayınız. Overclock demek daha fazla güç tüketimi ve daha fazla ısınma demektir. Bu yüzden bilgisayarınız çok ısınıyorsa yine overclock denemeye girişmeyin. Sonra bir şeyleri yakarsanız sorumlu biz olmayız ona göre. :) Ben yeni bir ekran kartına kesinlikle overclock yapmam, eskisine her türlü şeyi deniyorum hatta sınırları baya bir aşıyorum ama bozulmuyor işte. Bozulsa yenisini alıcam. :)

valla mustafa ben yaptım birazz işime yaradı sırf bu oyunu takılmadan oynayabilmek için vistayı kurdum pc ye eğer gene takılırsa bana 150 ytl ye kadar bi kart önerebilirmisin 2.el olursa daha iyi olur

Birinci el NVidea GeForce 8600 GT şuanın en favori kart. 150 YTL civarı. Şuan amcaoğlunda bu karttan var, oyunu yükledim, 1280x1024 çözünürlük, diğer bütün özellikler açık ve en yüksek düzeyde hiç bir takılma yok. Ben de en kısa zamanda alıcam bu karttan. Sana da öneririm.

teşekkür ederim ilgin için mustafa valla sırf bu oyunu adam gibi oynamak için 1 saat önce ikinci işletim sistemini kurdum vistayı şimdi çalıştırdım canavar gibi çalışıo 1280x1024 full açık oynayabilliyorum şimdi sıra geldi yamalara:) onları da bir yapıyım demeyin keyfime :)

Mustaf-a Eskisehiri link=topic=5661.msg59316#msg59316 date=1216915691' Alıntı:
Birinci el NVidea GeForce 8600 GT şuanın en favori kart. 150 YTL civarı. Şuan amcaoğlunda bu karttan var, oyunu yükledim, 1280x1024 çözünürlük, diğer bütün özellikler açık ve en yüksek düzeyde hiç bir takılma yok. Ben de en kısa zamanda alıcam bu karttan. Sana da öneririm.
walla bende bu ekeran kartından taktrdım yeni pc ye....140 ytl ye mi ne aldım

walla vista da progblem yok ama xp de kasılmalar meydana geliyo oyunu oynıcağım zaman vistaya geçiyorum işlerimi yapıcağım zaman ise xp ye geçiorum buda zor oluyor biraz ben diorum sadece xp ile oynıyım benim ekran kartı ne kadara gider 2. el bir fikriniz var mı??