Maymunların insanları taklit ettiğine ve alet edavat kullanabilme yeteneklerini geliştirebildiklerini biliyoruz. Peki, siz hiç canı kızartma çektiğinde ateş yakıp, tavada kızartma yapabilen bir şempanze gördünüz mü?

Normalde hayvanlar ateşten korkar, çekinir ve alevleri görünce kaçar...

Ancak 31 yaşındaki Kanzi, odun topluyor, mangalı hazırlıyor, kibrit kullanıyor, ateşi yakıyor ve ızgara yapabiliyor...

Üstelik kendince bir mangal kültürü geliştirmeyi başarmış Kanzi işi bittikten sonra ateşi suyla söndürmeyi de ihmal etmiyor!

Kanzi, bir cüce şempanze. Oldukça zeki ve hani nerdeyse Maymunlar Cehennemi filminin son halkasından çıkıp gelmiş gibi sıradışı düşünme yeteneğine sahip..

Dailmaily gazetesinden David Derbyshire imzalı haberde yer alan bilgilere göre, Kanzi'nin sahibi Dr. Sue Savage-Rumbaugh, dünyanın önde gelen maymun davranış ve dil inceleme uzmanlarından...

Dr. Sue Savage-Rumbaugh'ın 8 maymunundan biri olan Kanzi daha beş yaşında iken üstün yeteneklerini sergilemiş, kemiklerden kazıklar yapı çakmaya başlamış ve ağaç dallarından sopa yapmayı becermiş.

Ateş'in insan medeniyetinin gelişmesindeki önemine dikkat çeken Dr. Sue Savage-Rumbaugh,Kanzi gibi ateş yakabilen maymunların çoğalmasıyla neden bir maymun medeniyeti doğmasın diyor...

Kanzi adı Swahili dilinde hazine anlamına geliyor, Kanzi'nin mensubu olduğu cüce şempanze türü Bonobo türü en çok tehdit altında olan cinslerden. Afrika'nın Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde yaklaşık 10.000 ile 50.00O civarında hemcinsi olduğu sanılıyor.