Sılaj Küflenmesi (Çürümesi) ile mücadele ?

Ynt: Sılaj Küflenmesi (Çürümesi) ile mücadele ?

murat_saribas link=topic=50337.msg502762#msg502762 date=1325442666' Alıntı:
üstten alttan hava alan yer yok ortasından küfleniyor çare bulamadım bi ara daneler sertelmeden süt mısır iken slaj yapmıştım o küflenmemişti büyük ihtimal bu yılda öyle yapmaya çalışacağız
Aynı dert bende var,:) en yüksek yeri ortasından küflendi, hava almayla falan alakalı değil, ben biraz erken biçtim tam süt halindeydiler ona bağladım.

Bu yıl benim başımada geldi ilk açtığım sılaj nodasının orta kısımlarına gelince nodanın tam ortasından çürüme yaptı biraz fazla yedirince geçti galiba o kısımda hava kalmış az sıkıştırılmış yani diğer sılajda sorun yok şuanda sılaj için inoklant kullanın bozulma olmuyor ozaman ben 2 yıldır kullanıyorum çok faydalı birşey.

Slajı iyi çiğnemek lazım.Üzerindeki naylon delikse çok çürüme yapıyo.Bi yıl buğday ve fiğden slaj yapmıştım.Sıcaklarda açtım çok çürüme yaptı.O yıldan sonra hep geç açarım kış aylarına yakın.

hntr-mhmt link=topic=50337.msg503097#msg503097 date=1325507370' Alıntı:
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim inoklant'ı nerede bulabilirim ?
pioneer firmasının var ben onu kullanıyorum pioneer in bölge mühendisi ile irtibata geçerseniz sizi yönlendirir

bu konularımda inoklantlailgili bilgi bulabilirsiniz
http://www.trakkulup.net/fotograflar-%28cekimler%29-319/newholland-tt55-ve-td65d-silajlik-misir-bicimi-ve-silajin-cignenip-kapatilmasi/
http://www.trakkulup.net/fotograflar-videolar-426/aksaray-misir-silaji-bicimi-ve-hazirlanmasi-2010%28advanta-truva-nh-tt50-td65d%29/

hntr-mhmt link=topic=50337.msg503097#msg503097 date=1325507370' Alıntı:
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim inoklant ' ı nerede bulabilirim ?
kardeşim size pıoneer izmir satış temsilcisi mutlaka uğraması gerek.özellikle sizin bölgelerde oluyor kuru mısır çok olduğu için.
bekir bey.05325629990
sana yardımcı olacaktır.

Tucano340&Arion520 link=topic=50337.msg503888#msg503888 date=1325632724' Alıntı:
gelecek sene trakkulup üyelerine paket silaj %50 indirim ve peşin fiyatına vadeli seçeneklerle sunulacaktır *098*- oap*-s zuha-*-s çak***s barş:s
İnşallah,
sene dediğin geliveri çabucak.:D

küflenen slaj olsun saman olsun vb. şeyler aflatoksin üretir ve hayvanlara verilirse süte geçer onun için dikkat edelim küflenmiş hiçbirşeyi hayvanlara vermeyin arkadaşlar biliyorsunuz aflatoksin son derece zehirli kanserojen bir madde