ALMANYA - İNGİLTERE TRAKTÖR PAZAR PAYI

Ynt: ALMANYA - İNGİLTERE TRAKTÖR PAZAR PAYI

qarizmatiqa link=topic=50400.msg503529#msg503529 date=1325578668' Alıntı:
her ülkede yerli modeller öncü oluyor almanyada mf ' nin esamesi okunmuyor nh da aynı şekilde ingilterede de mf güçlü
demekki türkiyedede yerli markaların öncü olması gerekiyo erkunt tümosan gibi ...

6455 link=topic=50400.msg503626#msg503626 date=1325607423' Alıntı:
demekki türkiyedede yerli markaların öncü olması gerekiyo erkunt tümosan gibi ...

Kendi ülkelerinde öncü olan devler gibi kaliteli ve teknolojik üretim yapsınlar, Tümosan ' dan veya Erkunt ' tan başka marka alırsam namerdim. Niye ülkemin kaliteli ürünü dururken elin markasına paramı vereyim ki ?
Ama şu durumdaki üretimleriyle, Türkiye pazarında ilk sırada olmaları zor görünüyor. Belki bazılarımız biz kötü olsa da alalım ki, zenginleşip kaliteyi artırsınlar diyebilir ama 30 yıldır faaliyette olan ve 10 yıla yakın zamandır da traktör üreten ama teknolojisinde bir arpa boyu yol alamamış firmaların pek de gelişme gösterebileceklerini düşünmüyorum. Yani ne Erkunt ne de Tümosan, bugün bir elektrohidrolik şanzıman teknolojisini kullanamayacak firmalar değiller ama her nedense bunu yapmamakta ısrar ediyorlar. Neden ?
Çünklü adamlar yapsalar da yapmasalar da satıyorlar mallarını. Çünkü bizim çiftçimiz buna alıştı. Bu gibi firmaların, 'benim adım hıdır, elimden gelen budur' diyerek pasif kalmaları söz konusu olamaz. Devamlı ileriye gitmek istemeleri ve her konuda gelişmeleri gerekmekte bu firmaların. Ama ne yazık ki bizim traktör üreticilerimiz, gelişimi 'kaporta ve tasarımda değişiklik' yapmak olarak algılıyorlar.
Yıllarca Uzel firması geri teknoloji traktörleri sattı çiftçimize. Massey Fergusonun teknolojik ve daha konforlu modellerinden bile yıllar sonra, internet sayesinde haberimiz oldu.

Ama o Massey Ferguson veya Fendt yahut John Deere Avrupa ' da Tümosan veya Erkunt standartlarında bir model üretsin de bakalım satabiliyor mu satamıyor mu ?

6455 link=topic=50400.msg503626#msg503626 date=1325607423' Alıntı:
türkiyede kaç traktör satılıyor bunun kaçı ithal bakarsan zaten yerlilerin satıldığını görürsün

Ahmed Gülsu link=topic=50400.msg503645#msg503645 date=1325609734' Alıntı:
Kendi ülkelerinde öncü olan devler gibi kaliteli ve teknolojik üretim yapsınlar, Tümosan ' dan veya Erkunt ' tan başka marka alırsam namerdim. Niye ülkemin kaliteli ürünü dururken elin markasına paramı vereyim ki ?
Ama şu durumdaki üretimleriyle, Türkiye pazarında ilk sırada olmaları zor görünüyor. Belki bazılarımız biz kötü olsa da alalım ki, zenginleşip kaliteyi artırsınlar diyebilir ama 30 yıldır faaliyette olan ve 10 yıla yakın zamandır da traktör üreten ama teknolojisinde bir arpa boyu yol alamamış firmaların pek de gelişme gösterebileceklerini düşünmüyorum. Yani ne Erkunt ne de Tümosan, bugün bir elektrohidrolik şanzıman teknolojisini kullanamayacak firmalar değiller ama her nedense bunu yapmamakta ısrar ediyorlar. Neden ?
Çünklü adamlar yapsalar da yapmasalar da satıyorlar mallarını. Çünkü bizim çiftçimiz buna alıştı. Bu gibi firmaların, 'benim adım hıdır, elimden gelen budur' diyerek pasif kalmaları söz konusu olamaz. Devamlı ileriye gitmek istemeleri ve her konuda gelişmeleri gerekmekte bu firmaların. Ama ne yazık ki bizim traktör üreticilerimiz, gelişimi 'kaporta ve tasarımda değişiklik' yapmak olarak algılıyorlar.
Yıllarca Uzel firması geri teknoloji traktörleri sattı çiftçimize. Massey Fergusonun teknolojik ve daha konforlu modellerinden bile yıllar sonra, internet sayesinde haberimiz oldu.

Ama o Massey Ferguson veya Fendt yahut John Deere Avrupa ' da Tümosan veya Erkunt standartlarında bir model üretsin de bakalım satabiliyor mu satamıyor mu ?

aynen ya enayi yerine koyuyorlar, en ufak özellikleri yavaş yavaş ekliyorlar tıpkı tofaşların ilkden sağ ayna koymaması gibi...yasayla sıkıştırmadıkça hiç birşey yapmaz bunlar 85 hp üzeri traktörlerin hidrostatik şanzumanlı olması zorunlu tutulup fiyatlarada sınırlama koyulursa belki ozaman olur

qarizmatiqa link=topic=50400.msg503935#msg503935 date=1325665994' Alıntı:
motor ingiltere şanzuman almanya zuha-*-s tümosanın başağın motoru şanzumanı nerde üretiliyor :S

başagı bilmiyorum tümosan motoru iveco dan çalmadır ve birebir türkiyede üretilmektedir... herşeyiyle türk malı hatta fabrika malı bile degil esnaf güzel para kazanmakta tümosan sayesinde çünkü çogu parçası fason sadece fabrikada topluyor

peki erkunt alalım ülkemize destek olalım diyen arkadaşlar eger geçektende ön ingiltere araka almanyaysa nasıl ve kime destek veriyoruz neden nh ile tümo demiyorsunuzda erkunt ve tümo diyorsunuz

Ahmed Gülsu link=topic=50400.msg503645#msg503645 date=1325609734' Alıntı:

yazımı yazarken bu tarz cevabı ilk kim verecek diye merak ediyodum seni tebrik ediyorum beni kendime karşı haklı çıkardığın için. birde hepinizin nerdeyse taptığı elektro hidrolik sevdası nedir anlamış değilim çok iyi bi sistem zannediyosunuz ama yanılıyosunuz itiraf edeyim bundan 5 , 10 sene önce bende aynı sizin gibi düşünüyodum gittim 6455 aldım bugün diyebiliyosam yanlış yapmışım bunun bi sebebi var demektir benim bulunduğum yerde osizin merak ettiğiniz traktörlerden eskitenler yerine mekanik almak için bahane arıyo. kimse boş yere ahkam kesmesin içinizde kaç kişi tek şanman filtresine 450 tl vermeyi göze alır yanında iki adet iç filtre 280 tl hersene bi adet selenoid bozulsa 250 tl bunlarda 2 sene önceki fiyatları gecenlerde bi akrabam tl 100 ün shutle modeli nin şanzımanına iki ay önce 8000 tl harcadı yandım allah diyo insan ister istemez benimde başıma gelirse diye kara kara düşünmeden edemiyo o senin beğenmediğin uzelin 98 model 4*4 285 indende kullanıyorum benim için altından daha değerli ama bunu öğrenmek için o elektro hidrolik traktöre binip yakıt ve diğer girdilerini görmek gerekiyo imiş, allah yinede herkezin gönlüne göre versin.

rahimavci link=topic=50400.msg503939#msg503939 date=1325666966' Alıntı:
başagı bilmiyorum tümosan motoru iveco dan çalmadır ve birebir türkiyede üretilmektedir... herşeyiyle türk malı hatta fabrika malı bile degil esnaf güzel para kazanmakta tümosan sayesinde çünkü çogu parçası fason sadece fabrikada topluyor

peki erkunt alalım ülkemize destek olalım diyen arkadaşlar eger geçektende ön ingiltere araka almanyaysa nasıl ve kime destek veriyoruz neden nh ile tümo demiyorsunuzda erkunt ve tümo diyorsunuz
senin aldığın türkiyede üretilen bi newholland için üzerindeki newholland arması için amerikanlara hava parası kaç para ödendiğini biliyomusun her traktör için ayrı ayrı. kendiniz inanmadığınız bişeyi başkalarına hiç savunmayın önce aklı selim bişekilde düşünüp kendi kendinize vicdan muhakemesi yapıp öyle karar vermeli insan, takımdaşlık yapmamalı

konu nerelere gitmiş ya cçr-*-s
ben sadece avrupada ne satılıyor onu görün istemiştim. ama yorumların çoğuna katılıyorum özelliklede Ahmed Gülsu arkadaşımın. konuşulacak çok şey var ama yazmakla olmuyor. inşallah bir gün bir vesile ile toplanırız o zaman olur.

% 54 pazar payına sihip firma kanun gerekmedikce civi cakmayıp 40 yıllık kaportasnın rengi değiştirip pazara sunmak .............................................................................................

yakışan cümleler forum kurallarına uymaz
vatanını sevmek böyle bişey