İnsan ilişkileri....

Ynt: İnsan ilişkileri....

mevzu geniş ama benim dikkat etmeye çalıştığım kalb kırmamak bide küsüp darılacak kadar ileri gitmemek.huyum kötü birini sildimmi bi daha gözüm görmez.kolay kızmam sakinimdir kırmamaya çalışırım karşımdakini ama dediğim gibi sildimmi bi daha ııh.

keykubat link=topic=50447.msg504128#msg504128 date=1325694105' Alıntı:
mevzu geniş ama benim dikkat etmeye çalıştığım kalb kırmamak bide küsüp darılacak kadar ileri gitmemek.huyum kötü birini sildimmi bi daha gözüm görmez.kolay kızmam sakinimdir kırmamaya çalışırım karşımdakini ama dediğim gibi sildimmi bi daha ııh.
beşeri münasebetler çok zor bir olaydır.... insanların hangisine inananacağını bilemez hale gelindi bu gün dost dediğin arkandan 40 tane iş çeviriyor ..... Allah iyilerle karşılaştırsın

Ben biraz fazla cabuk kaynasirim. 18 yasima kadar piskolojik sorun derecesinde icime kapaniktim. Isvicreye geldikden sonra sanirim amcanim cok sosyal olmasindan dolayi bendede epey bir ilerleme oldu. Girdigim ortama cabuk ayak uydururum. Cabuk kaynasirim insanlarla, daha sonra iclerinden secerim. Eger arada mesafe varsa bu mesafeyi korur, yeri geldiginde resmiyete dikkat ederim.

satocan58 link=topic=50447.msg504143#msg504143 date=1325695085' Alıntı:
Ben biraz fazla cabuk kaynasirim. 18 yasima kadar piskolojik sorun derecesinde icime kapaniktim. Isvicreye geldikden sonra sanirim amcanim cok sosyal olmasindan dolayi bendede epey bir ilerleme oldu. Girdigim ortama cabuk ayak uydururum. Cabuk kaynasirim insanlarla, daha sonra iclerinden secerim. Eger arada mesafe varsa bu mesafeyi korur, yeri geldiginde resmiyete dikkat ederim.
sato hoş geldin epeydin yoksun.
konuyu dağıtmadan
sulu el sakalarından hiç hazetmem yapanlara karışmam ama arkadaşlarım bilir huyumu bana yapmazlar sato ' nun dediği gibi yeri geldimi resmiyete dikkat ederim.örn.kütahyadan tanıştığım bi arkadaşım bizim ilçeye ziraat müh. olarak atandı ona yanın gittiğimde yanında başkaları varsa yusuf bey diye hitap ederim.

bana göre dünyadaki en zor şey insanlarla geçinmek.çünkü insanlar maalesef göründüğü gibi çıkmayabiliyor.insanlar çok çıkarcı .o yüzden bir vatandaşla ilk kez konuşuyorsam öncelikle onu test ederim ,az, çok karakterini ve yapısını konuşmalarından anlarım .ve o kişinin karakter yapısı düzgünse elimden geldiği kadar kırmamaya ve yardımcı olamaya çalışırım ..bana bir adım geldiyse ben ,ona iki adım giderim.ama güncel hayattaki arkadaşlarımıza onların karekterine göre davranıyoruz .eğer kişi çıkarcıysa onunla çıkar ilişkisi doğrultusunda konuşuyorum.kendimden ödün vermeden ne yaparsam karşılığını almak kaydıyla konuşuyorum .ama karşımdaki bir dost ise (bu zamanda bulunması zor)o dost için elimden gelen herşeyi yaparım

her insanın gölünde bir defteri vardır tanıdıgı her kişiyi buraya not eder sorun ne olursa olsun küstümü siler , ben silmem üstüne kırmızı çızık çekerim ve allahın selamını alır-veririm fakat ismi okunur kırmızı çızık üstündedir sop-*-sa bilmem anlata bildim mi ?

Eski günlerin birinde, çok meşhur bir hoca varmış. Bilgisiyle, tecrübesiyle, yetiştirdiği kiiiler ile ülkede bilmeyeni yokmuş. Yükselmek, büyük adam olmak isteyen herkes muhakkak bu meşhur hocaya gelip ondan ders alırmış. Onun ilminden yararlanırmış.

Devlet adamı olup büyük mevkilere gelmek isteyen bir genç köy delikanlısı bu hocanın ismini duymuş. Onun ilminden faydalanmak, ondan ders alabilmek için köyünü terk etmis. Düşmüş yollara. Aylar sonra hocaya ulaşmış.

‘Hocam ne olur beni kabul edin. Beni yetiştirin’ demiş. Hoca ‘İlmi diyanet mi, yoksa ilmi siyaset mi öğrenmek istersin’ diye sormuş. Genç köylü. ‘Bana ilmi diyanet öğretin hocam’ demiş. Eğitim başlamış…

Aylar geçmiş. Genç köylü ilmi diyanet konusunda iyice yetişmis, pişmiş. Hocası ‘Artık tamamsın, Şimdi de ilmi siyaset öğrenmek istermisin’ diye sormusş Köylü, ‘Hocam, ilmi diyanet bana yeter. Ben köyüme dönmek istiyorum’ demiş.

Genç köyüne dönmüş. Akrabaları kendisini büyük bir ilgiyle karşılamış.Diyanet konusunda çok derin bilgi sahibi olduğu için, köyün camisine gidip hocanın vaazlarını dinlemek istemiş. Camiye gitmiş. Hocayı dinlemiş. Duyduklarına inanamamiş. Hocanın söylediklerinden hiç memnun olmamış. Tam tersine, hocanın söylediği yanlış uydurma şeyler nedeniyle sinirlenmiş. Bir ara kendini tutamayıp cemaatin içinden yüksek sesle bağırmaya başlamış.

‘Söylediklerinin hepsi yanlış. Uydurma. Ne biçim hocasın. İnsanları kandırıyorsun’ . İşte bu sözler üzerine camide bir sessizlik olmuş. Herkes dönüp bu cümlenin geldiği yere bakmış. Hoca da gence dönüp kaşlarını çatmış. Itibarı zedelenmesin diye bu sesi susturmak için hoca cemaate dönüp bağırmış;

‘Ey cemaat, işte size bahsettiğim münafıklardan bir tanesi de burada, aramızda. Allaha inanmayan, camiye hakaret eden, hocaya baş kaldıran cehennemlik bir kafir içimizde oturuyor. Tutun onu. Gereken dersi verin. Atın dişarı’ demiş…

Cemaat genci yakalamış. Tekme tokat ve küfürlerle caminin dışına atmışlar. Her yeri yara bere içinde kalan genç inliye inliye evine dönmüş.

Aradan birkaç hafta geçtikten sonra genç köylü karar vermis. Meshur hocaya geri gidip ‘ilmi siyaset’ ögrenmek gerektigine inanmis. Yeniden yollara düsmüs. Meşhur hocaya ulaşmış. ‘Hocam, ben geri geldim. Şimdi bana ilmi siyaset öğretmenizi istiyorum’ demiş.

Aylar geçmiş. Gencin ilmi siyaset eğitimi tamamlanmış. Genç, hocasının elini öpüp köyüne geri dönmüş. Hemen eskiden dayak yediği camiye gitmiş. Aynı hoca duruyormuş. Eski tas, eski hamam. Ayni hoca yine saçma sapan şeyler söylemiş. Cemaati yanıltan, kandıran ifadeler kullanmış.

İlmi diyanet’ten sonra ilmi siyaset eğitimini de almış olan genç köylü, cemaat içinde ayağa kalkmış. Hoca kaşlarını yine çatıp gence bakmış. Cemaat kafalarını çevirip ayaktaki gence dönmüş. Sessizlik olmuş. Genç köylü yüksek sesle cemaate seslenmiş:

‘Ey cemaat. Bu Hoca efendi çok doğru söylüyor. Bu Hoca efendi ne mübarek bir hocadır.Diyarı İslamı gezseniz böyle mübarek bir adam bulamazsınız. Ne yüce bir hocadır. Ey cemaat, her kim ki bu hoca efendinin bir kılını kopara ve ala, o kişi hiç süphe yoktur ki cennetin kapısını aralaya…. ‘

İşte bu sözlerden sonra cemaat bir anda ayağa kalkıp, hoca efendinin üstüne çullanmıs. Hocadan bir kıl koparmak isteyen onlarca insanın altında kalan hoca, bir daha o köyde hocalık yapamayacak hale gelmiş. Genç köylü de, ilmi siyasetin ne kadar güçlü bir silah oldugunu anlamış….

İlmi Siyaset.. :)

Ben ne yapıyorsam..Çok fazla konuşkan biri değilim,cemaat içerisinde çok söze karışmam sorarlarsa konuşurum yoksa dinlerim.Arkadaş arasında,samimi olduğum kişiler içerisinde susmak bilmem ama geveze değilimdir... :) Samimi de olsam baktım dinlemiyor, bırakırım konuşmayı hiç bir şey söylemem..

keykubat link=topic=50447.msg504148#msg504148 date=1325695494' Alıntı:
sato hoş geldin epeydin yoksun.
konuyu dağıtmadan
sulu el sakalarından hiç hazetmem yapanlara karışmam ama arkadaşlarım bilir huyumu bana yapmazlar sato ' nun dediği gibi yeri geldimi resmiyete dikkat ederim.örn.kütahyadan tanıştığım bi arkadaşım bizim ilçeye ziraat müh. olarak atandı ona yanın gittiğimde yanında başkaları varsa yusuf bey diye hitap ederim.
Buralardayimda biraz olmusum abi. Yarin gidip 2 gün rapor alimde evde yatim...Yoksa gecmiyo bu meret..

Peygamber efendimizin bir hadisinde;
' ' Sana yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma. ' ' der.
Dünyada sadece bu hadisin uygulanması durumunda bile;
Uluslar Arası, Ulusal yada Beşeri lişkilerde problem yaşanmasının imkanı kalmayacaktır.
Yaşanır bir Dünya oluşacaktır.
İnsanların ' ' Sana yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma. ' ' hadisini hayatlarına ışık yaptığı bir dünyada yaşamak dileği ile...

bağzı güçlü kişilikler vardır.etrafına 10 larca kişiyi toplar kullanırlar.insan sarafıyımdır.ne olup bittiğini bilirim.ama insan kullanmayı bilmem.küsmem çünkü Allah küsmekten men etmiş kullarını.Kimi Ahmet kimi Hasan Allah ın huzurunde herkes eşit.sevmediğim kişilerle yabancılaşırım.muhabbeti asgariye indiririm.küsmem.

Tabiki düşmanımda var.var olmak için birilerinin menfaatini çiğniyorsun.ve düşmanların oluşuyor.
bu dünyada gözünü toprak örtmeden yaptığın kötülüğünde iyiliğinde aynısını biri sana yapar unutma.

bence bir insan ilişkilerinde arkadaştan ziyade dost edinmeli çünkü dost senin hatalarını ortaya çıkararak alay konusu haline getiren değil o olayın üzerini örtmeli seni koruyup kollamalı, sen hadi şuraya gidiyoruz dediğinde neden ? diye değilde ne zaman diye sormalı ? karşındaki menfaatleri peşinde koşmamalı ! art niyet gözetmemeli !

İnsanlarda aranan kriterlerin herkese göre farklılık göstermesi doğal. Lakin bu kriterlerin içerisinde dürüstlük ilk sırada yer almadığı müddetçe diğerlerinin hiç bir manası kalmaz. n-cebeci arkadaşımız değinmiş, gerçekten de konunun anahtarı bu olması gerek. Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkalarına yapmamak lazım. :)