Besi yemini islatarak mi yoksa kuru bi sekilde mi vermeliyiz

Oncelikle selamueleykim . Ben kendi capimda besicilik yapiyorum ama aklima bi soru takildi siz deyerli arkadaslardan yardim almak isterim simdiden tesekurler. Simdi ben besi hayvanina besi yemi arpa ve toz saman veriyorum gunde 3 ogun veriyorum her ugun yemi ve samani karistirip islatip nemlendiriyorum ve diyer ugun veriyorum sabah ogleninkini oglen aksamkini aksam sabahinkini hazirliyorum bu boyle devam ediyo aklima takilan ise bi arkadas yemi nemlendirerek vermek iyi diyil hayvanda istahsizlik hatta zehirlenme bile gurulur dedi bende son bi yildir buyle veriyorum bazende hayvanlarda istahsizlik goruyorum ama yemden olur diye dusunmedim sizce yemi islatarak vermeye devam mi etmeliyim yoksa arkadas hakli mi tekrar tesekurler.

Ynt: Besi yemini islatarak mi yoksa kuru bi sekilde mi vermeliyiz

Yem pelet mi yoksa toz mu biz hiç ıslatmayız sadece balyayı önüne attığımızda şöyle bir yalandan su döküyoruz hayvanlar yemi ararken yere dökmesin diye bence hiç gereği yok ıslatmanın ne maksatla ıslatıyorsunuz merak ettim

Arpa ezme besi yemide toz kardes yanliz bizim saman toz saman balye diyil . Yemi nemlendirmemin islatmamamin sebebi ise hayvan daha cok yiyo yemlikten ne sap kaliyo ne saman gercekten cok daha istahli yiyorlar ama iste bi arkadas buyle diyince benimde kafama takildi siz deyerli arkadaslardan yardim almak istedim tesekurler.

Hebun021 link=topic=50465.msg504479#msg504479 date=1325712728' Alıntı:
Arpa ezme besi yemide toz kardes yanliz bizim saman toz saman balye diyil . Yemi nemlendirmemin islatmamamin sebebi ise hayvan daha cok yiyo yemlikten ne sap kaliyo ne saman gercekten cok daha istahli yiyorlar ama iste bi arkadas buyle diyince benimde kafama takildi siz deyerli arkadaslardan yardim almak istedim tesekurler.
Valla fabrika yemi konusunda teknik boyutunu tam bilmiyorum ne desem boş.Anladım saman olduğunu,yani samanı ıslatmaktan bir zarar gelebileceğini sanmıyorum,ama yem konusunda bir fikrim yok açıkçası.Kattıkları mineraller vitaminlerin yapısına zararı olup da o da hayvana zarar veriyor olabilir de olmayabilir de.En güzeli yemi aldığınız yere sormak

Hebun021 link=topic=50465.msg504479#msg504479 date=1325712728' Alıntı:
Önceden dedem de yemi sıcak suyla ıslar öyle verirdi hayvanlara. Yem haliyle sulu olunca hayvan daha bi iştahlı yiyor.

Tesekurler arkadaslar fazla yeme konusunda gercekten islatarak vermekle eskisi gibi vermekle daglar kadar fark var istiyorsaniz deneyin goreceksiniz hayvanin yemesinde en az 100 50 artis goreceksiniz benim hayvanin yemesiyle ilgili bi sorunum yok ama iste zararli mi yoksa yararli mi onu bilemiyorum .

şu an besideki hayvanların hangi yaşta ve kaç aydır beside oldugunu bilmiroyuz ama benim tavsiyem önce samanı ıslatıp kuru yemle karıştırıp fazla bekletmeden vermendir bekleyen karışım hemen bakteri üretmeye başlar buda hayvanda gaz yapmasına sebeb olur

valla bizde ıslatarak veriyoruz ama hafifce sadece tozunu alacak şekilde ıslatıyoruz bekletmeden veriyoruz kuru yemle.. normalde veterinerler diyor ki ıslatmadan verin hayvanın barısaklarını ıslatınca bozabiliyormuş saman yem karışımı hamur gibi oluyormuş içinde ve yerkende hayvanın yemek borusuna yapışıyormuş gibi eyler söylediler.. normalde kuru saman daha faydalıymış.. ama şuda var kuru yem hayvana verirken yemin bir kısmı kuru samanla verince telef oluyor toz oldugu için samanında cogunu hayvan yemlikte sadece yemini secerek bırakıyor.. ama hafifce ıslatınca kuru yem samana yapışıyor öle olunca hayvan yemlikte bi çöp dahi bırakmıyor hepsini yiyor.. biz genellikle ıslatıyoruz ara sıra birer ögün kuru saman veriyoruz.. canlı 650-700kg gelen besili kesimine bir ay kalan simentale gunluk 8-9kg yem veriyoruz 7.5kova kuru samanla birlikte yiyor.. canlı 450-500kg gelen tosunlara ise 4-5kg fenni yem veriyoruz arpa çok az veriyoruz .. her ay biraz daha yemi ve arpayı artırıyoruz..

kardesım hayvanlarını nasıl alstırıyosan ole devam et biz hep kuru verıyoruz ama nemlendırerekde versen olur nasıl hayvanı alıstırır san ole gider bi degişiklık yaptında besının ortasında nemlıden kuruya veya kuradan nemlıye gecdınmı hayvanlar şişme olabılır yani gaz yapa bilir

Elimdeki besi hayvanlari 16 17 aylik simental danalar kendi ineklerimden dogma agirliklarini tam olarak bilmiyorum ama gogus cevresi ulcumunde 1.87 1.95 arasi artik kac kilo gelirler siz daha iyi bilirsiniz 2 ay daha besleyip kesime gidecekler . Sahvrolle vardi ama onlari 1 yasinda iyi para verdiler satim keske bunlarida satsaydim neyse kismetimiz buymus tekrardan tesekurler.

Yemin ıslatılarak verilmesi, birkaç noktaya dikkat edilirse sorunsuz uygulanabilir. Bu hususları aşağıda listeledim:

1-) Yem ıslatılırsa, hayvanların yem tüketimi artar. Özellikle de aşırı tüketimde sindirim zorluklarına neden olur. Çünkü bir hayvanın az yem tüketmesi kadar, gerekenden çok yem tüketmesi de sakıncalıdır. Bu nedenle 'çok yesinler, zararı yok' diyerek olması gerekenden fazla yükleme yapmamaya özen gösterin. Özellikle de bu besleme tipini alışkanlık haline getirmişseniz sindirim açısından sıkıntınız olmaz.

2-) Besin değeri ve rasyon hesaplamalarının tamamı kuru madde üzerinden yapılır, Su hayvanların önünde sınırsız miktarda bulundurulduğundan denkleme sokulmaz. Yemin ıslatılması da hayvanın yeterli kuru madde alımını tehlikeye sokar. Sonuç olarak su çok önemli bir etken olmasına rağmen hayvancılık açısında bir yem maddesi değildir. Kuru madde oranını iyi ayarlarsanız bu sorun da ortadan kalkar.

3-) Bu besleme tipindeki asıl tehlike, yemlerin ıslatılmasından değil, ıslak yemlerin beklemesinden kaynaklanır. Özellikle de kuru deponması gereken yemler ıslandıklarında çok kısa sürede fermantasyona uğrarlar. Bakterilerin hızla çoğalmasına neden olan bu ortam yemde küflenme ve oksidasyon neden olur. Bu olaylar yemin besin değerini düşürürmekle birlikte tehlikeli bir durumu da beraberinde getirir. Organik maddelerin oksijenle kimyasal tepkime vermesi de denilen oksidasyon, yeterli oksijen varsa sorun oluşturmaz ama yeterli oksijen yoksa çok zehirli olan 'co' (karbon monoksit) ve 'elemental c' oluşumuna neden olur. Her iki madde de hayvanlarınızı zehirlemeye yeter.

Bu durumun oluşmaması için ıslatma işleminden hemen sonra o yemin hayvanlarca tüketilmesi gereklidir. Yem hazırlandıktan sonra ne kadar beklerseniz o kadar tehlikelidir. Bu duruma özellikle de sıcak havalarda daha da özen göstermeniz gerekmektedir.

Olayı kavramanız için çorba ve ekmek en iyi örnektir. Ekmeği ister çorbanın içine doğrayın, ister çobayı kaşıklarken dışarıdan lokma lokma yeyin besin değerlari açısından hiçbir sıkıntı yoktur. Sadece çorbaya doğradığınızda biraz daha fazla ekmek tüketirsiniz. Bu durumda başınıza gelebilecek en kötü durum, ekmeğin midenize oturması ve şişkinli yapmasıdır. Olması gerektiği kadar ekmek yerseniz o sorunla da karşılaşmazsınız.

Ama ekmeğin üzerine 4-5 kaşık çorba dökün. Akabinden ekmeği alıp sobanın yanına (sıcak bir yere) koyun. 3 saat geçmeden ekmeğin üzerinin yem yeşil bir kül tabakası ile kaplandığını görürsünüz. İşte o küflü ekmeği tükettiğinizde zehirlenmeniz kaçınılmazdır. Oysa çorba da, ekmek de ayrı ayrı bekleselerdi bu küflenme olmayacaktı.

Olaya yukarıda mantıkla bakarsanız, durumu anlamak daha kolay olur.

• Beğen
Tepkiler: KOBET

Ben yemleri hep kuru veririm.Islatmayı falan boş verin,içsinler suyu yatsınlar.Islatma işleminde yemler yazları sıcaktan dolayı hemen ekşime yapar,kışları da zaten soğuktan yemler de ellerin de donar. Özellikle de fabrika yemlerinin besin değerlerinin düşmesi açısından ıslatılması doğru değil. :)

Tanıdık bazı besiciler aynı yaptığınız gibi karışım yapıp nemlendiriyorlar,Ben besilere 2 öğün yem veriyorum sabah yonca balyesi üzerine arpa kırması ve besi yemi döküyorum akşam sılaj arpa kırması ve besi yemini karıştırıp veriyorum

Arpayla samanın kısasüre nemlendirilmesi bir sorunyaratmaz lakin fabrika(kesifyem) çok hassas bir şekilde üretilmekte hayvana gerekliolan vitamin ve mineraller ıslandığında hemen çözünürler böylece yemin özelliği kalitesi bozulur çünkü normalde hayvan buyemi ağzına aldığında dilinin nemiyle ağzında çiğner ken bu maddeler çözünür bu yüzden fabrika yemi ıslatılmaz.

yemlerin ıslak verilmesiyle birlikte siz onun lifli yapısını bozuyorsunuz. hem sizin yem maliyetiniz artıyor. hem de hayvanların hastalanmasına ve hatta dediginiz gibi de zehirlenmelerine neden olabilirsiniz...
yemler sürekli olarak içlerinde bakteriyel bir yük taşırlar. sizler eğer ıslatırsanız onlara daha uygun bir ortam hazırlamış olursunuz.
ıslatılmış ve beklemiş yem hayvanın geviş getirmesini azaltır, timpani riskini artırmış olursunuz hem de yemden yararlanmasını da azaltırsınız...
yemleri tozumasın diye vermeden önce ıslatmak en uygunudur fakat bekletmek zararlıdır, tevsiye etmem...