OT VE SAMAN KARABORSADA

Hayvan yetiştiricileri Kurban Bayramı ' nda satamadığı hayvanları geri getirince ot ve saman fiyatları tavan yaptı. Saman Satıcısı Murat Gözütok, yazın bir ton samanın 200-250 liradan satılırken şimdilerde ise samanın 550-600 liraya kadar çıktığını söyledi Hem saman fiyatına zam geldiğini hem de saman bulamadıklarından yakınan Saman Satıcısı Murat Gözütok, 'Samanın fiyatı 2-3 katına çıktı. Böyle giderse daha da çıkacak gibi görünüyor' dedi.

Ot satıcısı Remzi Yücel ise yaz aylarında tonu 200 liradan alıcı bulamazken şimdi 700 liraya kadar çıktığını belirtti. Ot ve samanın karaborsaya düştüğünü öne süren Yücel, '15 köy dolaştım. 4 ton ot ancak bulabildim. Kurban Bayramı ' nda satılmayıp geri getirilen hayvanlar yüzünden üreticiler ellerindeki ot ve samanı satmak istemiyor. Zaten ancak kendi hayvanlarına bile ot ve samanı azaltarak veriyor' şeklinde konuştu.

Hayvan besleyici İsmail hakkı Ekinci ise köylülerin artık çayırlarını biçmemesi ve tarlalarını ekmemelerinin ot ve saman fiyatların artmasına neden olduğunu söyledi. Ekinci, bu durumun hayvan besleyicilerini zor durumda bıraktığını ifade etti.

Ynt: OT VE SAMAN KARABORSADA

Zamanında bizim orda herkes saman makineli biçere biçtirdi ekinini dağ taş saman oldu, sonra zar zor elden çıkardılar bi daha da kimse bulaşmadı saman işine. Şimdi de karaborsa olmuş. :D

bende 5 ton kadar saman var.isteyen olursa yardımcı olurum.ne karaborsası neyse eski fiyat o fiyattan veririm.insanların zor duruma düşmesinden fırsat çıkaranlarıda Allaha havale ediyorum.

cıvıq06 link=topic=50477.msg504742#msg504742 date=1325771938' Alıntı:
bende 5 ton kadar saman var.isteyen olursa yardımcı olurum.ne karaborsası neyse eski fiyat o fiyattan veririm.insanların zor duruma düşmesinden fırsat çıkaranlarıda Allaha havale ediyorum.
fırsat çıkarma durumu yok 1.5 lira bağlatma parası verdim. 75 kuruşa taşıttım. 3 liraya verirum..

mali87 link=topic=50477.msg504749#msg504749 date=1325772154' Alıntı:
fırsat çıkarma durumu yok 1.5 lira bağlatma parası verdim. 75 kuruşa taşıttım. 3 liraya verirum..
onu bilmem.benim anlatmak istediğim 20 kuruşsa ve şuan piaysada yoksa 50 kuruş demenin alemi yok. kız-*sw

cıvıq06 link=topic=50477.msg504754#msg504754 date=1325772564' Alıntı:
onu bilmem.benim anlatmak istediğim 20 kuruşsa ve şuan piaysada yoksa 50 kuruş demenin alemi yok. kız-*sw
zaten piyasası neyse ona veriyosun piyasası 3 lira olan mala 5 istersen diğerinden alir adam. trakyada saman ( balya ) piyasası en az düşük olan bölgedir. benden 3 liraya alan adam onu 8 9 liraya başka yere vericektir.

Ot ve saman karaborsada

Mehdi eker durmadan durmak yok ithal hayvana devam diyor madem herseyi ithal ediyorlar samanida ithal etselerya yemi ithal etselerya saman olmus 50 kurus yemin torbasi olmus 40 tl arpa olmus 620 kurus besi hayvanini kestirmeye gelince kesen bile yok nasil olucak bu is bu yuksek maliyetlerle bu is devam etmez .

[size=18pt]Arkadaşlar konu açılmışken söyliyim benimde 20 ton samana ihitıyacım Ardahana gidecek gerçekten ciddi satıcı varsa irtibata geçsin fiyat versin ...20ton civarı olması lazım çünkü nakliye kurtarması lazım..biz köyde 5-6 ev olarak alcaz...[/size]