nohut tohumu

Ynt: nohut tohumu

biçerdöverle veya makinalı hasata uygundur.boy ve tane olarak.burada tek sorun biçerdöverin ustası ve ayarı.bizim burlrdaa artık uzmanlaştılr.profosyönel şekilde biçim yapılıyor.çok yer gezdim biliyorum birçok yerlerde biçer ayarı ve tarla ekim tesviyesi uygulanmıyor ve sorun oluyor.
nohutu ekmeden önce ilk tarla sürümü pullukla düzgün yapılmalı.dönek başları ve çizi sınları kazayagı tırmıkla ekimden önce düzeltilmeli veya işten kaçmayan yılmayan biriyseniz kazayagı veya tırmık çekilerek tesviye yapılır. sonra mübzerli ekim yapılır ve arkasınsa tırmık veya tesviye yaapacak bir alet olmalı.

nohut 35-55 cm boyunda olur.canlı yeşil aksam 50-60 cm olur.ama ölünce yani kuruyunca 35 cm civarındaa olur.bu tüm nohut çeşitlerinde %99 unda aynıdır.nohutun boyu tarlanız ve sizlerin elinde.

nohut yerel bir cins.taarım baknlıgınd tescil aşamasında.satışı ve pazarına gelince kuş başı(desi) grubunda olup.mersin ticaret borsasında ve bu borsa belirler piyasayı ülkede.
7mm
8mm
8,5mm
diye alınır satılır.
alımında satımında ekiminden hasatına kadar sizlerle beraber oluyorum.
ülkedeki tüm yerli ve ithal nohutlar arasında en lezzetli ve tatlı ve %100 dogal ve oynanmamış şuan için tek çeşit.
diger iki çeşit den biri çogaltılmak üzere ve buyıl son ekim ve son denemesi yapılıyor.buda tescilde.
tam kışlıgın bilgilerini yakın bir zamanda açıklayacagım.az bir sabır.

view-image.html
nohut bu hastalanmayan nohut.

view-image.html
buda çoklu resmi

view-image.html
hastalıklı bir nohut tohumu

view-image.html
hastalıklı bir nohut tohumu

view-image.html
buda ilkel bşir nohut buda arşatırma konusu 6-6,5 mm lik.

nohutlarım tarlada ekilenler şuan üstüne 50 cm kar yagdı.bu 3.kar
bu hafta da gidemiyorum yollar kar.haftaya okullar tatil bu yüzeden şuan bilgim yok.
ama şunu untmayın şuan hasteneden geldim çocuk hastaydı gelirken ankara tarla bitkilerine ugradım dr AYDAN HANIMA ugradım elimde 6 mm gibi küçük yabani nohutlar vardı onları bıraktım.yabani oldukları veya yerel olduklarını bilmiyorum elime 200-300 gr geçti onu bıraktım.

arkdaşlar nohutları kurban bayramından önce ve 2.günü ektim.şuan ilk fırsattada biraz daha ekecegim.nasib olursa.
bugun birzdan evdeki denemelerden resim yükleyecegim. hastalıklı nohutun antraknoza yaklanmış halini. ve saglık nohutlar dan birkaç resim.
amaç bilgi olsun.
100 kğ altında kimseye vermiyorum çünkü maliyetli oluyor zaten elimde az kaldı.buraya üye olan 5 arkdaşa ayırdım 1500 kğ elimde 1000 kğ kadar var.

isteyen olursa hastalıga dayanıklı benim nohutun bir alt versiyonu var onlardan da ayarlaya bilirim.bu nohutlarda verimli ve kaliteli. elek ölçüleri 7 mm ve az üstü alımı satımı hiç sorun olmayan bir cinstir.
maliyeti düşük olan bir ekimle güzel verim verim. harman hasat zamanı kğ fiyatı tüccarlarda ve mersinde 1930-2200 tl arasında gitti.şuan tohumluk olrak elenmiş torbalanmış halde 4tl 4,5 tl arasında satılıyor.buda çok verimli biçerdöverle hasatı yapılan hastalıklara dayanan bir nohuttur.
nohuttda artık küçük mm ler ön planda.bugun İNCİ nohutud yerli bir nohut yeni tescil 8 mm dir.pazarı olan iharcatı ençok olan nohut 7mm- 8 mm-8,5 mm dir.
örnek olarak vereyim bu bilgiyi 100 ton sudiarabistana nohut göndercegim ön anlaaşma tamam.
bu arada birçok ünlü ve büyük yemek şirketlerine tonlarca nohut vercegim. benim nohutdan
tescillensin senye veya bu yıl sonunda tarım kredi koop.tigemde görürsünüz.benim tohumları.
şimdilik bu kadar sormak iste yenler sora bilir.

p1000117.jpg
sarı 98 leblebilik nohut.kütahya dumlupınar analiz için geldi %20-24 arası hastalıklı.

p1000118.jpg
benim nohutum saglıklı bir büyüme
p1000121.jpg
benim nohut dalların hiç leke yok

p1000119.jpg
benim nohutun kök yapısı saglıklı bir kök.

p1000120.jpg
daha yakın görünüş hastalıklar başlamak üzre ispanyol denen veya 9.5 mm lik bir nohut dikkatli bakarsanız hasatlıgı siyah laşmayı görürsünüz.aslında kısmen saglıklı bir tohum du.

p1000122.jpg
ARKADAŞLAR İŞTE TAM ANLAMIYLA KÖK VE ANTRAKNOZ HASTALIGI

p1000123.jpg

p1000124.jpg
hastalıklı bir tohum gökçe nohutu.

p1000125.jpg

p1000126.jpg
bakıldıgında normal dikkatli bakarsanız temiz bir tohum daki hastlıgın gizliliğini iyi analiz edin bu aslında birşuan revaşta olan bir nohut burada önemli olan hastalıgın nohuta işlemiş olması. ismini vermiyorum karalama olmasın diye.
p10001csc.jpg
artık yorum size kalmış bunda da

p1000129.jpg
bunlar sizlerin bildiği nohutlar.9-10 mm

p1000131.jpg
benim nohut tarla dan alınmış hali kovada ölmedi hala ayakta bu çok çok ama çok önemli. güneş olmayan kapalı ve soguk bir havada antraknoza ve diger hastalıklara dayanması işte size taş gibi kanıt.isteyen misafirim olur canlı görür.

p1000133.jpg
tarlamdaki nohutun bir tanesi köküyle almıştım hala canlı hala içten hala gür ve dışarıda sogukda balkonda kalıyor.kesinlikle dogrudur. ne su istiyor nede bir şey hala ayakta hala yeşil.

p1000135.jpg

bu resimlerdeki amaç kafa bulandırmak reklem yapmak degil.dogru bildiklerinizle, bilmediklerinizi mukayese ediniz.art niyet olmadan tüm bilgileri aktardım.gerisi sizlerin zararda ,kar da sizlerin.
tohumun ne kadar önemli oldugunu unutmayın.
ben bir çok kuruluşla iç içeyim birçok şeyleri biliyorum ve ögrendim halada ögreniyorum.

bakın arkadaşlar nohut 1,5 m yukarı 1 m de kök salgılar.tüm nohutlarda bu olur.
yumuşak bir toprakta çayırımsı yani tabanı sulu arazide dere kenarına yakın yerlerde nohut boyu ve dalı çok genişler ama zamanında yetmez.yetsede tat vermez.satım trendinde hasarlı diye tabir edilir.
ama taban bir arazide iyi bir toprak işlemede nohut boyları 50-60 cm olur.kurudumu 30-40 cm düşer.
benin 20 deker bir arazim var.dre kenarı taban sulu yeşil aksam boyu 120 cm kadar oluşuyor derden uzaklaştıkça boy 60-80 cm düşüyor.verimde 300 kğ çok üstünde veriyor.ama bu her tarlada olmaz.
eger nohut ekerseniz kıraç tarla hesabını unutmayınız.

kayserili çagatay nohutunun hasat ve tarla videosu sizleri kafasını karıştırmasın.videoyu iyi ve dikkatli izleyiniz tarlanın çayır ve taban sulu oldugunu zaten görürsünüz yabancı otlardan.
kıraçdaki hasat ile resimdeki yeşil nohut arasındaki farkı videoda izlkeyebilirsiniz. 9.ay olmuş hasat yeni oluyor.ve yeşil nohut hala 9 ayda yesşil.bu nohut yetmez kurumaz. bunu nohut ekenler özellikle eskiler çok iyi bilir.nohut taban suyunu ve nemini kuraklıkda çok sever buda denvamlı boylalnmasını dallanmasını ve çiçek açmasına döl vermesine sebeb olur ki bir dalı yeter bir dalı çiçek açar.

siz tarlanıza bakın ve ekeceginiz nohutun tarlanızdaki verime bakınız.bu video çok adamı yakar.
nohutun tane verim kalitesi düşmüş iriliği düşmüş hasarlı bir durum.böyle bir nohut nohut 250 kğ veriyorsa bu şekilde çok az vermiş.biz bu 200-250 kğ kıraç arazilerden alıyoruz.taban arazilerde çayır özellikli arazilerden 300-357 kğ ürün alıyoruz.bir kısmıda tarla kalıyor yetişmiyor yeşil kalıyor.

unutmayınız her nohut cinsi önemli degil hepsi bu şekil boylanır böyle tarla ve ekimde.tabanına azda gübre verdimi süper olur.ama gübre toprak analizine ve ogunkü iklim şartı göz önüne alınarak atılmalı.bilinçli bir ekim böyle şov yaptırır.bu yüzden bilinçli ekmek bilinçli tohum kullanmak gerekir.nohut her yerde satılır tohum heryerde satılmaz.tüccara nohut satılır tohum alınmaz.bilgin gördügün tohum sa tarla hastalanmadıgını gör müşsen al ek.yada devletten alacaksınız.özel tohum şirketlerine ben güvenmiyorum vede güvenmedim hiç bir zaman da almadım yanlarından geçmedim.tarım bakanlıgının verilerini dikkate alın.

arkadaşlar bu çok bilgim oldugunu her seferde söyledim yazdım.tüm bilgileri verdim.örnekleri gösterdim.gersi sizlere kalmış.
şuan elimde 450kğ özel tohumumdan
600 kğ aynı tohumun kurutulmamışdan kaldı.

buyıl nasib olusa ankara çubukda 700 dekar
ankara polatlı 100 dekar
ankara ş.koçhisarda 270 dekar
ankara ayaş da 170 dekar
ankara nallıhan da 50 dekar
yozgat yerköyde iki ayrı yerde 400 dekar
yozgat bogazlıyanda 65 dekar
nevşehir hacı bektaşda 75 dekar
uşakda 100 dekar
konya cumrada 10 dekar
konya cihanbeyi 500 dekar
konya kelkit 25 dekar
kırşehir il mekezine baglı kasaba ve köylerde 300 dekar
çiçekdagında 120 dekar
kırşehirde ayrıca 450 dekar
kırıklale toplam 375 dekar
kütahya 180 dekar
eskişehir 65 dekar
bunlar büyük ekimler.

deneme amaçlı alanlar bursa 10 dekar
afyon 12 dekar
ısparta 12 dekar
tekirdagı 5 dekar
adıyaman 10 dekar
antalya 15 dekar
durum bunlar 1000m2 dekarlar.
bu kadar yer ekiyoruz buyıl.
şuan gen bankasında ve bugün çimlenmeye bırakıldı nohutum.kışlık olarak.deneniyor.
şuan tarla bitkilerinde dikatle izleniyor.
yakında birçok kuruluşların alımında ve tohum satımında bu nohutu göreceksiniz.