TÜMOSAN'DA ŞANZUMAN KALİTESİ HAKKINDA

Arkadaşlar Tümosanların şanzumanına zayıf diyorlar. Çok tez arıza verdiğini söylüyorlar. Kimisi de çok iyi olduğunu hatta L 95 ve 80-66 nın New Holland olarak çıkan modellerindeki şanzumanla aynı kalitede olduğunu söylüyor. Bilgisi olanların yorumlarını rica ediyorum.

Ynt: TÜMOSAN'DA ŞANZUMAN KALİTESİ HAKKINDA

2009 model tümosan 55-50 klasik seri 600 saat te traktöre gezerli ayçiçeği patosu ile tarlada çekirdek çıkarttıryordum. Traktörün arkasında patos ve telli römork vardı.Şoför yemek yemek için 15 dk.traktörü bana verdi.ilk yığını attı işçiler.ikinci yığını atamak için hareket ettim.takviye 3 le..
ikinci yığına vardım.boşa aldım.işçiler atmaya başladı.debriyajdan ayağımı çekince traktör sanki viteste gibi yürüdü.patoz işçilere çarptı.hemen stop ettim.
servisi aradık.traktör off oldu.şanzıman dağıldı.Vak ' a cuma gün oldu.servis pazartesi günü bakabildi.parça gelip traktörün toplanması 10 gün sürdü.çekirdek hasat sezonunda adam çok mağdur oldu.ve 3000 tl masraf olmuş. adam o traktörü sattı.ama yine tümosan 70-70 klasik 4x4 aldı...

TT 55 link=topic=50613.msg506913#msg506913 date=1326043077' Alıntı:
2009 model tümosan 55-50 klasik seri 600 saat te traktöre gezerli ayçiçeği patosu ile tarlada çekirdek çıkarttıryordum. Traktörün arkasında patos ve telli römork vardı.Şoför yemek yemek için 15 dk.traktörü bana verdi.ilk yığını attı işçiler.ikinci yığını atamak için hareket ettim.takviye 3 le..
ikinci yığına vardım.boşa aldım.işçiler atmaya başladı.debriyajdan ayağımı çekince traktör sanki viteste gibi yürüdü.patoz işçilere çarptı.hemen stop ettim.
servisi aradık.traktör off oldu.şanzıman dağıldı.Vak ' a cuma gün oldu.servis pazartesi günü bakabildi.parça gelip traktörün toplanması 10 gün sürdü.çekirdek hasat sezonunda adam çok mağdur oldu.ve 3000 tl masraf olmuş. adam o traktörü sattı.ama yine tümosan 70-70 klasik 4x4 aldı...
Peki adam niye yine aynı markadan aldı ki? Demek ki traktöründen memnun...

faziletli link=topic=50613.msg506918#msg506918 date=1326043353' Alıntı:
Peki adam niye yine aynı markadan aldı ki? Demek ki traktöründen memnun...

Ayhan dündar makina aldı.büyük traktör lazımdı.
Traktörü aldığı bayi takasta 55-50 ye 25 000 tl para verdi.

70-70 4x4 ü de 50 000 tl ye aldı.fiyatta baya uygun. tt55 in 4x4 üne 50 000 tl istiyorlar.sonuç ta bu 70 hp...

Bence pahalı almış.Geçen yıl 82-80 kabinli ve dört çeker 53000 TL ye satıldı hep Orta Anadolu bayilerinde. eĞER GERÇEKTEN ADAM MAĞDURSA ALMAMASI GEREKİRDİ.şU AN MEMNUN MU 70-70 DEN?

tümosan şanzumanları 7000 ve 8000 serisi kendi şanzumanı olup 4000-5000-6000 serisi şanzumanı carrarodur.şanzuman arızası levyeli traktörlerde marka gözetmeksizin çıkar.Diğer istinalarda olabilir..

filozof link=topic=50613.msg512574#msg512574 date=1326654321' Alıntı:
tümosan şanzumanları 7000 ve 8000 serisi kendi şanzumanı olup 4000-5000-6000 serisi şanzumanı carrarodur.şanzuman arızası levyeli traktörlerde marka gözetmeksizin çıkar.Diğer istinalarda olabilir..
levyeyi şatıl gibi kullananlar var onun için daha çok çıkıyo ama düzgün kullanınca pek bi sorun olmaz sanırım fıatlarda var ama hiç arıza vermiyorlar yani tamamen kullanımla alakası var...

Durup dururken şanzıman arıza vermez.Fabrikada kalite kontrolden geçiyor 1-2 sene kullanıyorsun yada 2-3 ay sonra arıza açıyor.Tamamen kullanım hatası bence .Adam çift çekeri CATERPİL zannediyor yerli yersiz ne bulursa zorlatıyor. Sonuçta beygiri belli ne çekerse ....Zorlatırsan dağıtır suçu fabrikaya atmayın yada markaya atmayın arkadaşlar. Nasıl kullandığınıza bakın. Ben TD90D ye 5 li 12 numara pulluk taktım 2 nin 3 ile çekmedi ne diye zorlayacağım daha.Hakkı 4 lü 14 lü Takarsan 5 liyi şanzımanı dağıtır sonrada forumlara yazarsın...

ben şahsen ve abim genelde durmadan ve yksek hızlarda geri vitese takıyorz. td yi hiç sorun yaşamadk ama levyenin altındaki vidalar gevşiyor ve çıkıyor. bizimki bi ara kendini iyice saldıydı tutunca hertarafa gidiyordu boş vites gibi bi gün pederin elinde kalmış servisi çağırp tarlada halletmşler vidalar gevşekmiş çıkmış.
fakat başka köyde jd sahibi birisi dişlileri kırmış. bayide siah çekmiş traktörü deiştrn diemi parayı geri almak içinmi ne öyle duymuştum
levyeyi şatıl gibi kullanmak tehlieli

ben tümosan kullanıcısı olarak şunu söylemek istiyorum bir daha traktör alacak olsam tümosan almam kardeşim 2007 model 85 80 dörtçeker bizimkisi yahu bune yağ bıktım kardeşim bıktım iki defa kovan dağıttı hem sağ hem sol geri vitesten atıyordu motor bölündü ben KARAMAN lıyım burda benim tümosan kullanıcılarından traktörü hemen hemen bölünmeyen yok hele levyeli modelleri abooo kaç kere şanzuman dağıttı yahu bunları hiçmi fabrikada denemiyorlar yoksa yüz tane traktörden onunu deneyip diğerlerini de piyasaya sürüyorlar amcamın oğlunda 2009 model 90 80 var motor 255 saatta iken rektefe oldu hadi bakalım buyur burdan yak ooof oooof o mühendislere ne diyeyim biraz geliştirin ve makzemeden çalmayın ucuz traktör satacaz diye bi söz var almanın son yaptığını türkünde ilk yaptığını alacakmışın diye bence 98 99 model tümosanlar bunlardan daha sağlamdı cçr-*-s duva*-*0

• Beğen
Tepkiler: Yyyggg

CEAR link=topic=50613.msg516556#msg516556 date=1327096627' Alıntı:
ben tümosan kullanıcısı olarak şunu söylemek istiyorum bir daha traktör alacak olsam tümosan almam kardeşim 2007 model 85 80 dörtçeker bizimkisi yahu bune yağ bıktım kardeşim bıktım iki defa kovan dağıttı hem sağ hem sol geri vitesten atıyordu motor bölündü ben KARAMAN lıyım burda benim tümosan kullanıcılarından traktörü hemen hemen bölünmeyen yok hele levyeli modelleri abooo kaç kere şanzuman dağıttı yahu bunları hiçmi fabrikada denemiyorlar yoksa yüz tane traktörden onunu deneyip diğerlerini de piyasaya sürüyorlar amcamın oğlunda 2009 model 90 80 var motor 255 saatta iken rektefe oldu hadi bakalım buyur burdan yak ooof oooof o mühendislere ne diyeyim biraz geliştirin ve makzemeden çalmayın ucuz traktör satacaz diye bi söz var almanın son yaptığını türkünde ilk yaptığını alacakmışın diye bence 98 99 model tümosanlar bunlardan daha sağlamdı cçr-*-s duva*-*0
abi dayımda 9580 var oda senin gibi çok şikayetciydi 2 kere conta yaktı 1 kere tuboyu bozdu hareret sorunu oldu daha dünya kadar şey oda 2007 modeldi sonunda satı ama çekişi felan çok güzeldi sonra 8195 aldı senin gibi biri daha köyde 8580 ondada onda da baya sorun çıktı ama gel gelelim bizde 2007 de 9080 aldık şeytan kulağına bişey çıkmadı 100 motordan 15 ii problem çıkartıyo bence konturöleri biraz daha iyi yapmaları lazım

fergisonun bana yaptıklarını bir bilseniz şükür kurtuldum 11 yıldır tümosancıyım şeytan kulağına kurşun beldenin kıralı

YENİ Bİ TÜMOSAN KULLANICISI OLARAK ŞUNU SÖYLEYEYİM TRAKTÖRÜM DAHA 12 SAATTE 8075,DAHA ALDIĞIM İLK GÜNDEN İTİBAREN ELEŞTİRİLER BASLADI (bizim köyde nh ve case cok tutuluyor) BENDE TEST ETMEYE KARAR VERDİM VE 83 BEYGİR 4280 KG OLAN CASE JX80 E ÇELİK HALATLA BAĞLADIM(zemin asfalt köylünün yarısı izliyor :))AÇIK KONUSUYUM BENİM FAZLA ÜMİDİM YOKTU FİYAT KALİTE+CASE İN LASTİKLER RADİAL VE MICHELLIN BENİM TRAKTÖR 4180 KG LASTİKLER PETLAS ŞAMYELLİ..NEYSE 3 DEFA DENEDİK 3ÜNDEDE TÜMO ZORLANMADAN ÇEKTİ..ŞİMDİLERDE CASE JX75 RAKİBİM OLACAK GİBİ :)..YANİ TARKTÖRDEN ŞİMDİLİK MEMNUNUM İNŞALLAH BÖYLE DEVAM EDER..