2B tasarısına tarım alanları da eklendi

2B tasarısına biz tarım alanlarını da soktuk. Ticari alan dışındaki tarım arazilerini de çiftçilerimize satarak ölçek büyütmelerine imkan sağlayacağız” dedi.
Şimşek konuşmasında şunları söyledi: “Amacımız Hazine arazilerini yatırıma döndürmek. Bu yatırımlar ile bölgeler arası kalkınmışlık farkları azaltılacak. Hazine taşınmazlarının değerlendirilmesinde daha önce farklı bir tarz vardı. Daha önce birileri Hazine arazisi bulup bizden talep ederlerdi. Pasif konumdaydık. Talep odaklı yaklaşımdan arz odaklı yaklaşıma gitmeliyiz.”
Yasa yakında Meclis’te
Şimşek 2B arazileri ile ilgili çalışmanın yakında Meclis’te olacağını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Toplumda 2B olarak bilenen araziler tasarı çalışmamız var. Neredeyse hazır. Meclis’e sevk edilecek. Bu tasarı umut ediyorum ki yasalaşır. Bu tasarıdan amaç ne? Tabi ki bir yandan ihtilafları gidereceğiz. Bugün İstanbul’da öyle semtler, ilçeler var ki neredeyse önemli bir kısmı 2B arazilerinde yapılmış. Bu bir toplumsal bir sorun. Bu yasa ile devletle vatandaş arasında, belki 40-50 yıldır devam eden ihtilafların çözülmesini amaçlıyoruz. Bu alanlarda kısmen çarpık kentleşme olmuş. Amacımız bir yandan kentsel dönüşümü mümkün kırmak. Bir yandan da vatandaşla devlet arasındaki sorunu çözmek.”

Hak sahiplerine satış
2B arazilerinin satışının Maliye tarafından yapılacağını da belirten Şimşek, geçen yıl bu konuda yoğun bir çalışma yapıldığını söyledi. Çıkacak yasaya göre, hazırlıkların hızlı yapılması gerektiğini belirten Şimşek, “Yasal düzenleme çıktığında hızlı bir şekilde kentsel dönüşüm için belediyelere, ilgili idarelere tahsil edilecek yerleri tahsis edeceğiz. Hak sahiplerine sorunsuz şekilde satacağız” dedi.

Ynt: 2B tasarısına tarım alanları da eklendi

siz köylünün tarla alabileceğini mi zannediyorsunuz hiç heveslenmeyin trakya bölgesinde satılan hazine araziler kodamanlar tarafından açık arttırma ile dönümü 8- 10 bin lira arası satılıyor hangi çifçi 10 bin liraya tarla alabilir yine zenginlere yarayacak bir yasa cıkmıştır

Ynt: 2B tasarısına tarım alanları da eklendi

edirne de de var ama geçen ay adamlar kendi tarlasını alamadılar ihaleyi başkaları aldı 10 bin lirayı buldu dekarı ben yaşananları söylüyorum sizin orda belki ihaleye çıkmaz