Nihat doğan cenaze namazında...

Ynt: Nihat doğan cenaze namazında...

Nihat ' ın derdi cenaze namazı kılınırken kıbleye değil de tabuta dönenlerin yönünü kıbleye çevirmek. Dikkatli bakarsanız görürsünüz, kolundan tutup kıbleye çevirmeye çalışıyor ama adamlar, yer açmaya çalıştığını sanıp başka tarafa geçiyor. Ayrıca, Nihat Doğan 2. adama 'kıbleye dön' demektedir videoda. Yani günahını almamak lazım, yaptığı harekette haklı.
Asıl yer açmaya çalışan diğer herif.

Ahmed Gülsu link=topic=50672.msg508494#msg508494 date=1326205141' Alıntı:
Nihat ' ın derdi cenaze namazı kılınırken kıbleye değil de tabuta dönenlerin yönünü kıbleye çevirmek. Dikkatli bakarsanız görürsünüz, kolundan tutup kıbleye çevirmeye çalışıyor ama adamlar, yer açmaya çalıştığını sanıp başka tarafa geçiyor. Yani günahını almamak lazım. Adam yaptığı harekette haklı.
Millet Nihat Doğanın her hareketini yanlış algılıyor artık doğru düzgün bakınca aynen dediğini yapıyor ama anlayan kim

İyide namaz kılarken kıpırdamamak gerekir.Adam dönse bile cenazeye senin onu kıbleye döndürme gibi bir lüksün yok o zaman seninde namazın bozulur.Sonuçta iki eli de çözüyorsun...Tekrar tekbir getirmeden bir daha bağlıyor...Adamında namazı bozdun o da yürüdü gitti... :)

demir45 link=topic=50672.msg508497#msg508497 date=1326205589' Alıntı:
İyide namaz kılarken kıpırdamamak gerekir.Adam dönse bile cenazeye senin onu kıbleye döndürme gibi bir lüksün yok o zaman seninde namazın bozulur.Sonuçta iki eli de çözüyorsun...Tekrar tekbir getirmeden bir daha bağlıyor...Adamında namazı bozdun o da yürüdü gitti... :)

:) Olayın amacı şov yapmak değil ben onu belirtmek istedim. Tabi ki özünde hatalar var, ama amaç kendini göstermek için yer açmak değil diye düşünüyorum ben.

Cenaze namazı, namaz diye ifade ediliyorsa da, rükusuz, secdesiz kılındığından, cenaze duası, cenaz için af dilemedir ve diğer farz namazlar için gerekli olan bazı durumlar geçerli olmayabilir. Ama , bu şartlara göre kılmak hem sünnet ve hem de adabına daha uygundur diye biliyorum. Bence boş verin herkesin ameli kendine, belki imanlı ve iyi niyetli de olabilir, imanını amelini sorgulamak bize düşmez. Sonuçta imanın kimde olduğunu bilemeyiz.