yonca silajı

arkadaşlar bildiğimiz üzere şuan yonca otu kilosu 60-65 kuruş civarında ve kuru ot olarak yada soldurulup paketlenerek satılıyor yoğun ilgi görüyor.. şimdi bu yoncayı ot silaj makinasıyla biçip hemen silaj paketleme makinasıyla paketlediğimizde ortaya nasıl bi ürün çıkar paketlerken içine ilave birşey katmak gereklimi ? ve silaj yaptığımız zaman kilo olarak 4 katı verim alabiliyoruz mesela yıllık olarak 2ton kuru ot alan birisi bu yöntemle 8 ton civarlarında verim alınacak... aklıma takılan ise kuru ot 60 kuruşa satılırken bu paketli silajda aynı parayamı satılır ??????? :)

Ynt: yonca silajı

ben yoncanın slajını yapıp satıyorum .. ama paketlemeden normal mısır slaji gibi alan aynen mısır slajı gibi gömüyor .. ve ek bile$enler katıyor icine ... kolay bi$ey değil yonca slajını bastırmak .. fiyatına gelince .. kuru ot fiyatının 3/1 ' ine satıyoruz .. yani sezonda yonca 45 kuru$ken biz 15 kuru$a sattık tarlada teslim .. alanlar memnun .. direk slaj yapıp paketlendiğinde paket boyutunun kücük olması gerekiyor cünkü yonca slajı havayla temas ettiği anda eger icin ek bir madde yoksa hemen küflenip cürüyor paket kücük olmalı ki actıgında hepsini hayvana verebilesin .. yonca slajı sayesinde sezon sonu +1 bicim yapabiliyoruz .. yani yoncan varsa mutlaka slaj yap .. onunda $artları var bahsi geçmi$ken bilgilendireyim yoncası olanları .. direk ot slaj makinasıyla slajı uygun değil . ak$am üstü bicilmesi gerekiyor yoncanın ve en az 1 gün bekletilmesi gerekiyor . direk yaptıgında iyi olmuyor denedik gördük .. biraz bitkinin öz suyunu bünyesinden atması gerekiyor bu 1 gün bekleme süresince .. önce biçip 1 gün beklet ardından direk tambur yıgınına slaj yap kesinlikle yoncayı toplama yıgın cok olursa ot slaj makinası fazla parcalamayacak ve slajın bastırılması zor olucaktır . yıgın ne kadar az olursa ot slaj makinası o kadar cok parcalar ve daha kaliteli bi yonca slajın olur .. sormak istediğin ba$ka bi$ey olursa yoncayla ilgili bilgilendirirm yakla$ık 10 yıldır ciddi anlamda yoncayla ugra$ıyoruz .. elbette her$eyi bilmiyorumdur ama cok $ey bildiğimi dü$ünüyorum yoncayla ilgili ..

cruelmann link=topic=50677.msg514364#msg514364 date=1326854719' Alıntı:
ben yoncanın slajını yapıp satıyorum .. ama paketlemeden normal mısır slaji gibi alan aynen mısır slajı gibi gömüyor .. ve ek bile$enler katıyor icine ... kolay bi$ey değil yonca slajını bastırmak .. fiyatına gelince .. kuru ot fiyatının 3/1 ' ine satıyoruz .. yani sezonda yonca 45 kuru$ken biz 15 kuru$a sattık tarlada teslim .. alanlar memnun .. direk slaj yapıp paketlendiğinde paket boyutunun kücük olması gerekiyor cünkü yonca slajı havayla temas ettiği anda eger icin ek bir madde yoksa hemen küflenip cürüyor paket kücük olmalı ki actıgında hepsini hayvana verebilesin .. yonca slajı sayesinde sezon sonu +1 bicim yapabiliyoruz .. yani yoncan varsa mutlaka slaj yap .. onunda $artları var bahsi geçmi$ken bilgilendireyim yoncası olanları .. direk ot slaj makinasıyla slajı uygun değil . ak$am üstü bicilmesi gerekiyor yoncanın ve en az 1 gün bekletilmesi gerekiyor . direk yaptıgında iyi olmuyor denedik gördük .. biraz bitkinin öz suyunu bünyesinden atması gerekiyor bu 1 gün bekleme süresince .. önce biçip 1 gün beklet ardından direk tambur yıgınına slaj yap kesinlikle yoncayı toplama yıgın cok olursa ot slaj makinası fazla parcalamayacak ve slajın bastırılması zor olucaktır . yıgın ne kadar az olursa ot slaj makinası o kadar cok parcalar ve daha kaliteli bi yonca slajın olur .. sormak istediğin ba$ka bi$ey olursa yoncayla ilgili bilgilendirirm yakla$ık 10 yıldır ciddi anlamda yoncayla ugra$ıyoruz .. elbette her$eyi bilmiyorumdur ama cok $ey bildiğimi dü$ünüyorum yoncayla ilgili ..
Hangi katkı maddelerini eklediğinizi merak ettim.

atila link=topic=50677.msg514366#msg514366 date=1326866348' Alıntı:
Hangi katkı maddelerini eklediğinizi merak ettim.
arpa , bugday , varsa mısır slajı en iyisi mısır slajı ile karı$tırmak .. özellikle 1 tona 25 30 kg aralıgında melas katılması .. mısır slajı ile karı$tırdıgımızda melasın görevini bi nebze görüyor .. icindeki dane mısırlar sayesindede bugday arpa i$ini hallediyor ama ek olarak kırılmı$ arpa koymakta fayda var .. buralarda üzüm i$iyle ugra$ıldıgından genelde mü$terilerimiz üzüm çöpü koyuyorlar .. mısır slajından biraz fazla sıkı$tırılması gerekiyor .. üstünde 3 5 tur döneyim düzelteyim dediğimizde acık kalıyor arası slaj acıldıgında icerisinde hava hızla derinlere i$liyor. dikkat edilmesi gereken husus ince kıyılmı$ olması 1 gün bekletilmesi ve fermantasyonu ve birbirine yapı$masını saglayıcı katkılar ..

• Beğen
Tepkiler: KüreLee

Şimdi ister sıkmalı silindirli makine ile biçilsin istersen tanburlu ile biçilip tırmık ile birleştirilsin gelip yonca paketleme makinesi ile paketliyorlar..._
Normal büyük balya makinesi gibi yoncayı alarak gidiyor paket yapacak kadar dolunca makine duruyor aldıgı yoncayı paket yapıp yere yuvarlıyor..
Verim 3-4 katı arasında artıyor...
Yonca nın satış Fiyat tonu 200 tl...
Yapma fiyatı ise biçim hariç çünkü biçim yapmıyor tonunu 85 TL yapıyor yerin yakınsa tır ile götürüp çiftliğine indirmesi de içinde yer uzaksa fark alıyor...

benimde bir kaç sorum olacak. mesela yoncayı biçtik 1 gun bekledikten sonra direk balya makınası ile sılaj olarak paketleyebilirmiyiz ? yoncayı parçalamak gerekirmi yoksa butun olarakda slaj yaparsak bir sakıncası olurmu. yonca slajını hayvanlara verirken herhangi bir kuru ot veya saman ilekarıştırmak gerekirmi?

benimde bir kaç sorum olacak. mesela yoncayı biçtik 1 gun bekledikten sonra direk balya makınası ile sılaj olarak paketleyebilirmiyiz ? yoncayı parçalamak gerekirmi yoksa butun olarakda slaj yaparsak bir sakıncası olurmu. yonca slajını hayvanlara verirken herhangi bir kuru ot veya saman ilekarıştırmak gerekirmi?

1 gün silaj yapmak için yeterli bir süre.kendi yürür silaj makinası ile paketleyebilirsiniz direk ama diğer sabit makinaların boğazında karma yapıyor silaj olmasına rağmen.bütün olarak paketlemenizi tavsiye etmem kararma yapıyor kesinlikle arpa mısır saman katkılı olması gerekiyor tabi bunları yedirirken değil paketlerken yapmanız lazım baya zahmetli iş.