Soğan İçin Ara Çapa Makinesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

geçtiğimiz sezon çapadan dilimiz yandı, çapa işçleriyle sorun olunca soğan büyüyemedi büyüsün diye suya gübreye yüklendik hasat gecikti sökümden sonra soğanımız dondu at-*-*

http://www.trakkulup.net/ciftlikler-koyler/sogan-sokuldukten-sonra-soguk-aldi-((/msg498262/#msg498262

önümüzdeki sezon ekim çapa söküm ve torbalamayı makine ile yapmak istiyoruz (sulama yine işçi ile olur cçr-*-s ) soğanın sıra arası 28 cm pancar ara çapa makinelerini ayarlayarak yapamıyoruz 28 cm makine bulamazsak diye endişelenip şimdiden araştırmaya başladım ki bulduğumuz makineye göre ekim yapalım yine işlerimiz ters gitmesin, 2 çeşit ara çapa makinesi buldum
1)kuyruk mili ile rotatller tarzı çapa makinesi
2)kaz ayağı aysan ayağı gibi bir ayak ile toprağı patlatan çapa makinesi

2. tarzın farklı çeşitleri var toprağı ilk vanvey diski gibi bir diskin toprağı patlattığı arkasından kaz ayağı aysan ayağı gibi bir ayak geçiyor arkasından da merdane geçiyor

çok hoş modeller var ama aklımı karıştıran bizim soğanlar nardan portakaldan büyük oluyor, en son hali söyle dursunda yumurta kadarken bile çapa sırasında soğanların yaralanmasından korkuyorum.

kuyruk milli modelleri daha çok sevdim toprağı daha iyi parçalayıp daha ufak parçalara ayıracağını düşünüyorum yabani otlarda en iyi şekilde uzaklaştırılır, mixerin önünede patlatma takmışlar ama tam olarak istediğm bu değil mixerin arkasına merdane olmalı ve çapa makinesi gübreli olmalı

bu makineler iş yapara benziyor :
facm01.jpg

facm02.jpg

facm05.jpg

facm03.jpg

hiç makine ile çapa yapmadık ekim 5li mibzer ile yapıldığında kaçlı çapa makinesi ile çapalamak gerektiğini bilmiyorum :S

aklım çok karışık bu makineler ile soğan çapalanır mı soğan yaralanır mı fikirlerinize çok önem veriyorum şimdiden teşşekkürler...

Ynt: Soğan İçin Ara Çapa Makinesi

bu işi unut berkay :D soğana ilk çapaya mecbur işçi girecek kıl gibi oluyo makına çalışmaz.daha doğrusu ülkemizdeki makınalar çalışmaz derim ben. hem en darı 25 cm galiba en fazla 20 filan olmalı.

işinizemaydanoz olmak istemem fakat geçen yıl pancarın eski mibzerlerinin bir kısmını konyada satmışlardı bizde bir kaç tane aldık pancar ekmek için geçen hafta bir arkadaşa bir adet daha lazım olacak dedi almak için konya şeker fabrikasına telefön ettik biz onları bir arkadaşa hepsini sattık onun telefon numarasını verlim ancak oradan temin edebilirsin dediler arkadaşı aradıgımızda tamam vereyim dedi ancak 1200 tl istedi geçen yıl 300 tl ye aldıgımızı söyledik oda bize dediki ben onları beşli yapıyorum yalan söylemeyyim kırşehiremi nevşehiremi satıyorum dedi ne ekiyorlar dedigimde adamlar dekarlarca sogan ekmekteler bu mibzerle ektikleri soganı pancar ara çapası ile çapalayabiliyorlarmış şimdi sadede gelelim pancar ekim mibzerleri istedigin genişlikte ayarlanabilmekte yani 28 cm degilde 35 yada 40 cm ya ptıgında pancar ara çapası istedigin gibi çapa çekme şansın olur çapa üzerinde gübreligi oluca gübre işçiligindende kurtulmuş olursunuz hayırlı işler

pancarın eski mibzerleri ile sogan ekimi yapılabiliyorsa pancar capa makinaları ile de sogan arası capalanabilir...
5 sıralı makinaya ekim yaptırmıssan 6 ayaklı capa makinası gerenk vardır ;)

anayurtlu 3105d link=topic=50685.msg508473#msg508473 date=1326203349' Alıntı:
bu işi unut berkay :D soğana ilk çapaya mecbur işçi girecek kıl gibi oluyo makına çalışmaz.daha doğrusu ülkemizdeki makınalar çalışmaz derim ben. hem en darı 25 cm galiba en fazla 20 filan olmalı.

http://www.dailymotion.com/video/xije9y_erkunt-aracapasinda_auto#from=embed

sen kıl kadar pancara makine çapası yapımadın mı ))) en darı 25 cm , bıcakların arası 28 cm olmalı ama toprağı işleyen kısım 20 cm olmalı direk 20 cm aralı olursa bu seferde sıralar uymaz ilk sıraya ilk bıçak girer ma diğer bıçaklar sırlardan daha yakın olur :S
mstafa link=topic=50685.msg508499#msg508499 date=1326205722' Alıntı:
işinizemaydanoz olmak istemem fakat geçen yıl pancarın eski mibzerlerinin bir kısmını konyada satmışlardı bizde bir kaç tane aldık pancar ekmek için geçen hafta bir arkadaşa bir adet daha lazım olacak dedi almak için konya şeker fabrikasına telefön ettik biz onları bir arkadaşa hepsini sattık onun telefon numarasını verlim ancak oradan temin edebilirsin dediler arkadaşı aradıgımızda tamam vereyim dedi ancak 1200 tl istedi geçen yıl 300 tl ye aldıgımızı söyledik oda bize dediki ben onları beşli yapıyorum yalan söylemeyyim kırşehiremi nevşehiremi satıyorum dedi ne ekiyorlar dedigimde adamlar dekarlarca sogan ekmekteler bu mibzerle ektikleri soganı pancar ara çapası ile çapalayabiliyorlarmış şimdi sadede gelelim pancar ekim mibzerleri istedigin genişlikte ayarlanabilmekte yani 28 cm degilde 35 yada 40 cm ya ptıgında pancar ara çapası istedigin gibi çapa çekme şansın olur çapa üzerinde gübreligi oluca gübre işçiligindende kurtulmuş olursunuz hayırlı işler
babamda öyle söylüyor pancar mibzer ile eker pancar çapasıyla çapalarız diyor hatta amcam barış pancar sökme makinesni ayarlayıp sökebileceğini iddia ediyor ve buna inanıyor :D ama ben sıcak bakmıyorum 35-40 cm aralıklı ekildiği zaman tarlada %40-41 civarı boşluk olacaktır, forumdan bir arkadaş 18 cm ektiğini dahada azatmak istediğini sölemişti nasıl çapa yapıyor anlamadım ama :S sanırım o buğday mibzerine tohumla gübreyi karıştırıp atıyor öyle ekiyor...yani 40 cm olursa tarla boş kalır diye düşünüyorum en azızndan 30 olmalı
omerfarukkoc link=topic=50685.msg508562#msg508562 date=1326209229' Alıntı:
pancarın eski mibzerleri ile sogan ekimi yapılabiliyorsa pancar capa makinaları ile de sogan arası capalanabilir...
5 sıralı makinaya ekim yaptırmıssan 6 ayaklı capa makinası gerenk vardır ;)

bu işin sonu öyle gözüküyor ama hiç içime sinmedi

toprak 5 li mibzer le ekerken sıraların arası 20 cm olcak şekildemi ayarlı,, tekerlerin genişliği kurtarıyormu 20 cm de arasına giriyormu traktör ilk önce traktöre göre ayarlaman lazım sonra çapa makinesi kolay 6 lı olmasıda gerekmez traktör bi gitti yere bidaha gelmiycek şekilde yaparsın 6 lı olduğu zaman engelebeli yerlerde bi uçtaki yere batar diğer uçtaki yada ortadaki hafada kalır fazla büyük değilde traktörün geçtiği zaman kendi gitti yeri götürcek kadarda olsa yeter

omerfarukkoc link=topic=50685.msg508600#msg508600 date=1326211034' Alıntı:
kac sıralı makina ile ekim yapıyosan ona göre de bir capa makinası al yakların aralıgını ayarlarsn ;)
hamza40_7 link=topic=50685.msg508596#msg508596 date=1326210785' Alıntı:
toprak 5 li mibzer le ekerken sıraların arası 20 cm olcak şekildemi ayarlı,, tekerlerin genişliği kurtarıyormu 20 cm de arasına giriyormu traktör ilk önce traktöre göre ayarlaman lazım sonra çapa makinesi kolay 6 lı olmasıda gerekmez traktör bi gitti yere bidaha gelmiycek şekilde yaparsın 6 lı olduğu zaman engelebeli yerlerde bi uçtaki yere batar diğer uçtaki yada ortadaki hafada kalır fazla büyük değilde traktörün geçtiği zaman kendi gitti yeri götürcek kadarda olsa yeter
mibzer bu

1qdmp.jpg

1qdpb.jpg

sıralar da bu şekilde

1qdq6.jpg

1qdqq.jpg

sen kıl kadar pancara makine çapası yapımadın mı ))) en darı 25 cm , bıcakların arası 28 cm olmalı ama toprağı işleyen kısım 20 cm olmalı direk 20 cm aralı olursa bu seferde sıralar uymaz ilk sıraya ilk bıçak girer ma diğer bıçaklar sırlardan daha yakın olur :S

çapa makınası ayarlanır.hepsi bağımsız ama işte soğanın arası dar..Lakin arasını geniş tutarım dersen verim düşümünüde göze alacaksın soğan yani bu sonuçta :) Sıra üzeri çapası zaten yapılcak bana biraz zor gibi geliyo :) ama yinede araştır uygula kes biç oluyosa bizde yaparız..

anayurtlu 3105d link=topic=50685.msg509069#msg509069 date=1326237518' Alıntı:
çapa makınası ayarlanır.hepsi bağımsız ama işte soğanın arası dar..Lakin arasını geniş tutarım dersen verim düşümünüde göze alacaksın soğan yani bu sonuçta :) Sıra üzeri çapası zaten yapılcak bana biraz zor gibi geliyo :) ama yinede araştır uygula kes biç oluyosa bizde yaparız..
ankara tarım fuarı nezaman en iyi orda araştırıp soruşturabilirim

sekoo19 link=topic=50685.msg509076#msg509076 date=1326239169' Alıntı:
çapalanacak şekilde ekildiği zaman en az yarı yarıya verim düşüklüğü olur bence ve ince teker lazım onun arasına girmeye

evet ekim aralığını büyütmek istemiyorum, makineyi halletsek teker kolay bilm-*s

mibzerleri yapıp satan ustanın telefon numarasını vereyim ustadan daha teferruatlı bilgi alabilirsin mademki bir laf attı ortaya izah etmeside ona kalır bayram ali akça 0536 980 0669

mstafa link=topic=50685.msg509150#msg509150 date=1326274535' Alıntı:
mibzerleri yapıp satan ustanın telefon numarasını vereyim ustadan daha teferruatlı bilgi alabilirsin mademki bir laf attı ortaya izah etmeside ona kalır bayram ali akça 0536 980 0669
saolasın bir arayım ustayı aydınlatsın beni , sizin ilk aldığınız mibzerler gübreli mi , ustaya numarayı nerden aldığımı söyleyim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...