Sayfa 1/3 123 SonuncuSonuncu
47 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2010
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1,227
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?  İlk olarak 90′lı yılların başında Japonya’nın dağlık ve virajlı yollarından hızla inmeye çalışan kişiler tarafından keşfedilmiştir. Drift temelde aracın virajı dönme esnasında oluşan merkezkaç kuvvetine direnemeyip arka kısmının kopması prensibine dayalı bir olaydır ve buna verilen isimdir. Türkçeye “yanlama” olarak geçmiş fakat birçok kelimede olduğu gibi yabancı şekli daha çok kullanılmaktadır. Drift genel olarak gösteri amaçlı bir harekettir ve motorsporları açısından istenmeyen bir durumdur. Çünkü drift aracın aktarma organlarına zarar vermekte ve lastiği yıpranmasıyla yol tutuşunu büyük ölçüde azaltmaktadır. Buna bağlı olarak da tur sürelerini düşürmektedir. Bir otomobilin drift yapabilecek nitelik taşıması için öncelikle jantların minimum 17″ ebatında olması ve ince yanak lastikler kullanılması gerekmektedir. Aksi taktirde lastiğin janttan çıkabilmesi olasıdır. Bunun haricinde arkadan itişli bir araç olması ve güçlü bir motora sahip olması gerçek manada driftin olmazsa olmazlarındandır. Bunlara ilave olarak gerçek bir drift aracında kitli diferansiyel bulunur, bu sayede arka taraf koptuğunda tekerlek hızı dengelenerek aracın rahat kontrol edilebilmesi sağlanır. Eksi kamber ayarı ile tekerlekleri hafif içeriye baktırıp, viraj çıkışlarında yeterli gücü hissedebilmek için motorda tork artırıcı düzenlemeleri yapmak önemlidir.
  Drift yarışlarındaki devasa seyirci kitlesini görüp, “napıyor bu adamlar?” diye düşünenleriniz olabilir fakat aslında drift yarışlarının da bir altyapısı ve gelişmiş bir puan hesaplama sistemi vardır. Öncelikle Drift yarışında çizgiyi 1. geçmenin puana herhangi bir katkısı yok. Puanlama araçlara bağlanan drift box isimli bir aygıt tarafından yapılıyor. Drift box araca bağlanıyor ve drift anında otomobilin yolla yaptığı açıyı, hızı ve en önemlisi oluşan g kuvvetini hesaplıyor, ardından tüm bunların ortalamasını alarak ortaya bir skor çıkartıyor. İşte meşhur japon D1 Street Legal serisinde puanlamayı yapan alet budur. Bu sayede sürücünün yaptığı drift analiz ediliyor ve en yüksek puanı alan kişi yarışın galibi oluyor. Ama her zaman birinci olanlar araca en fazla drift yaptıranlar değil, en yüksek hızda powerslide’a en yakın ölçüde drift yapabilenlerdir. Yazının devamında powerslide ve diğer kavramları da açıklamaya çalışacağım.
  Drift Yapma Teknikleri
  El Freni İle Yanlama (Handbrake Drift)
  Bu genel olarak en bodoslama tekniktir. Viraja giriş esnasında debriyaja sonuna kadar basılır ve aracın burnunu viraj içine doğru yönlendirirken el freni çekilir ve arkanın kopmasıyla beraber hemen bırakılıp gaza yüklenilir. Tabi yanlamanın en temel kuralı olan; arkadan kopan aracı kontra ile yani direksiyonu tam ters yönde kırarak toplamak gerekir. Aksi takdirde çok şık bir spin atacağınızı söyleyebilirim. (:
  Ağırlık Transferi İle Yanlama (Weight Transfer Sliding)
  Viraja gelirken vites küçültülür ve aracın burnu viraj içine doğru çevrilirken debiyaj hızlıca bırakılır, hemen ardından tekrar gaza yüklenilerek arkası kopan araçla hem hızlı hem de etkili bir yanlama gerçekleştirilir. Bu metodun asıl inceliği debriyajdan aniden ayağın çekilmesiyle aracın yavaşlaması ve sanki fren etkisi yapmışcasına ağırlık merkezinin ön tarafa kayıp arka tekerlekler üzerindeki yükün azalmasıdır. Bu sayede arka taraf vites küçültmeden dolayı sağlanan motor atikliğine yenik düşer ve kusursuzca yanlanır.
  Güç İle Yanlama (Power Over)
  Aracın önü viraj dışından içe doğru yönlenirken dip gaz verilir ve viraj süpürme dediğimiz hareketle viraj dış çizgiyi takiben yanlayarak dönülür. Bunu yapabilmek için güçlü tork’a sahip araç kullanmak gerekir. 150Hp’yi sınır değer olarak düşünürsek 200Hp ve üstü motorlar bu tarz yanlama için uygundur. Tahmin edeceğiniz üzere trafikte güçlü motora sahip araç kullanan zengin arkadaşlar tarafından kullanılan en yaygın yanlama şekli de budur.
  Karşıt Ağırlık Transferi İle Yanlama (Opposite Weight Transfer Sliding)
  Viraja nizami apeksinden girilirken direksiyon viraj dışına doğru kırılıp aniden içe çevrilirse ağırlık merkezinin ani yer değişimi sebebiyle aracın arka kısmı kaymaya başlar ve araç gaz verilerek kontra ile toplanır. Göze en hoş gelen ve en teknik yanlama şekli bence budur.
  Debriyaj İle Yanlama (Clutch Kick)
  Aracın güçten düştüğü durumlarda gerekli gücü alabilmek için deviri yükseltip debriyajı bir anda bırakma suretiyle patinaj sağlayıp arkayı kaydırmak için kullanılır. Güç ile yanlamaya çok benzer bir yöntemdir.
  Fren İle Yanlama (Brake Sliding)
  Viraja girerken önce araç viraj içine doğru yönlendirilip arkadan kayana kadar sert fren yapılır. Aracın arkası kaymaya başladıktan sonra gaz verilerek kontra ile toplanır. Burada dikakt edilmesi gereken, aracın hızının çok iyi ayarlanması ve frenleme esnasında önden kaymaya mahal vermeden gaza yüklenmektir.
  Hız İle Yanlama (Powersliding)
  Bu yöntem geniş virajlarda yapılır ve yüksek hızlardayken direksiyonu yavaşça kırarak önden kayma olmadan hız artırılmaya devam edilir. Bu esnada merkezkaç kuvvetinin etkisiyle siz bir yandan direksiyonun açısını arttırırken bir yandan da gaz vermeye devam ettiğinizden çok yüksek hızla ve tamamen yanlayarak virajı alırsınız. Eğer başlangıçta direksiyonu fazla kırarsanız araç önden kaymaya başlayacaktır ve daha drift başlayamadan gaz kesip toplamak zorunda kalırsınız.
  hızlı dönmek için apex’in hangi çizgisinin kullanılması gerektiğine bakalım.
  http://www.bilgiustam.com/resimler/2008/03/apex.png
  Cyan Çizgi: Apex’e geç girmek, dolayısıyla viraj girişinde kaymalarla beraber virajdan düz bir çizgi halinde hızlanarak çıkmaktır. Viraj orta hızlı dönülmüş olur.
  Mavi Çizgi: Apex’e erken girmek, dolayısıyla viraj çıkışında kaymalarla beraber virajdan yavaş çıkmaktır. Yani viraj yavaş dönülmüş olur.
  Yeşil Çizgi: Apex’e optimum şekilde girip, yine optimum şekilde çıkmaktır. İşte 90 derecelik bir viraj en hızlı bu şekilde dönülebilir.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  14 Mart 2010
  Şehir
  Bilecik
  Yaş
  21
  Mesajlar
  5,928
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?  drift budur
  06 TU 987 DOĞAN SIFIR ÇİZME,BURNOUT DÖNERKEN ALEV ALMA
  Turbo Sadık - Polisle Kapışma
  buda yanlama
  https://www.facebook.com/video/video...64523640234304
  17 inç naptın sen yahu motor yimez onu çamurluklar genişletilmesi lazm tofaşta falan
  drifti faça şahincilere sorcan
  örnektir videolarda

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2009
  Şehir
  Kütahya-Simav-
  Yaş
  28
  Mesajlar
  3,005
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?  polis onu zor yakalar...

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  27 Nisan 2009
  Şehir
  Yozgat
  Yaş
  44
  Mesajlar
  3,180
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?  ilker abi tutuşturdu

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2010
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1,227
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?  daire çizme drift ,degil spin atma kendi etrafında 360 derece dönüyorsan spin atıyorsun demektir araba yarışlarının sonunda kazanan araba spin atarak kutlar görmüşsünüzdür,drift ise yanlama denen aracın arkasını kontrollü bir şekilde kaydırarak virajı alma.
  https://www.facebook.com/video/video.php?v=316163741345 drift e örnek adam arabanın arkasını kaydırıyor ama arabanın geri dönmesine izin vermiyor

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  06 Aralık 2007
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  13,626
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?  iyi bir drift için kış bastırmışken üyelerimize tam da gerekli bilgiler olmuş paylaşım için tşkler ;D

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  29 Eylül 2009
  Şehir
  Nevşehir
  Yaş
  28
  Mesajlar
  1,494
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?  Ekip otosuyla dalga geçmiş. polis aracını toros yaparlarsa olcağı bu, tarlaya toprağa girmedikçe yakalayamaz...

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  01 Ekim 2010
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  21
  Mesajlar
  5,662
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?  şahin ferrari kapışması

  Muzaffer bu nasıl? Şahin olum bu arabanın ruhu yeter... ;D zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2010
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1,227
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?  şahini görünce meşhur 06 mju 06 plakalı gökhan okur aklıma geldi modifiyeli şahiniyle önüne geleni tokatlıyordu drag yarışında
  06 MJU 06 GÖKHAN OKUR ŞAHİN TURBO/ SUBARU İMPREZA TURBO

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  01 Ekim 2010
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  21
  Mesajlar
  5,662
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?  Subaru uçtu gidiyordu abi sonda niye yavaşladı anlamadım Şahinci ağlamasın diye falan herhalde... ;D zuha-*-s

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  14 Mart 2010
  Şehir
  Bilecik
  Yaş
  21
  Mesajlar
  5,928
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?  Alıntı nabolant link=topic=50688.msg508501#msg508501 date=1326205824 Nickli Üyeden Alıntı
  daire çizme drift ,degil spin atma kendi etrafında 360 derece dönüyorsan spin atıyorsun demektir araba yarışlarının sonunda kazanan araba spin atarak kutlar görmüşsünüzdür,drift ise yanlama denen aracın arkasını kontrollü bir şekilde kaydırarak virajı alma.
  https://www.facebook.com/video/video.php?v=316163741345 drift e örnek adam arabanın arkasını kaydırıyor ama arabanın geri dönmesine izin vermiyor
  bze göre deil boşver
  Alıntı demir45 link=topic=50688.msg508509#msg508509 date=1326206196 Nickli Üyeden Alıntı
  şahin ferrari kapışması

  Muzaffer bu nasıl? Şahin olum bu arabanın ruhu yeter... ;D zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s
  alttaki videoyu seret alttaki *098*-
  Alıntı nabolant link=topic=50688.msg508515#msg508515 date=1326206742 Nickli Üyeden Alıntı
  şahini görünce meşhur 06 mju 06 plakalı gökhan okur aklıma geldi modifiyeli şahiniyle önüne geleni tokatlıyordu drag yarışında
  06 MJU 06 GÖKHAN OKUR ŞAHİN TURBO/ SUBARU İMPREZA TURBO
  350hp o mju uçak uçak mübarek asıl mirafiori131 lere bakman lazm felaket italyan aygırı fıat131
  Alıntı demir45 link=topic=50688.msg508517#msg508517 date=1326206991 Nickli Üyeden Alıntı
  Subaru uçtu gidiyordu abi sonda niye yavaşladı anlamadım Şahinci ağlamasın diye falan herhalde... ;D zuha-*-s
  şahini kalkışta brodwey bile geçiyo sonradan hızlanıyor şahn doğan

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2010
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1,227
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?  aslında subaru yavaşlamadı kamera dönünce öyle göründü ,şahin ise turbo basıncı max. ulaşınca uçmaya başladı
  06 MJU 06 GÖKHAN OKUR ŞAHİN TURBO/ ASTRA COUPE2200 TURBO+NOS buda aynı şahin

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  01 Ekim 2010
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  21
  Mesajlar
  5,662
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?  Şahinde o gücü kaldıracak kasa var mı? 50 hp olmasın o? zuha-*-s zuha-*-s

  0 dan 100 km kaç saatte çıkıyor bu Şahin?? zuha-*-s zuha-*-s La oğlum iyi bak adam geçti gidiyor sonradan yavaşladı yoksa arabanın gitmem dediği yok...

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  01 Ekim 2010
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  21
  Mesajlar
  5,662
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?  Alıntı nabolant link=topic=50688.msg508528#msg508528 date=1326207454 Nickli Üyeden Alıntı
  aslında subaru yavaşlamadı kamera dönünce öyle göründü ,şahin ise turbo basıncı max. ulaşınca uçmaya başladı
  06 MJU 06 GÖKHAN OKUR ŞAHİN TURBO/ ASTRA COUPE2200 TURBO+NOS buda aynı şahin
  Abi aynı Şahini ben aynı hızda viraj dönerken de görmek isterim nasıl uçuluyor onuda göstersin... zuha-*-s zuha-*-s

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  14 Mart 2010
  Şehir
  Bilecik
  Yaş
  21
  Mesajlar
  5,928
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?  Alıntı demir45 link=topic=50688.msg508530#msg508530 date=1326207641 Nickli Üyeden Alıntı
  Şahinde o gücü kaldıracak kasa var mı? 50 hp olmasın o? zuha-*-s zuha-*-s

  0 dan 100 km kaç saatte çıkıyor bu Şahin?? zuha-*-s zuha-*-s La oğlum iyi bak adam geçti gidiyor sonradan yavaşladı yoksa arabanın gitmem dediği yok...
  güçlendirilebilr mork adam enayi o zmn
  Şahin vs İmpreza
  http://www.youtube.com/results?searc...1108l0.2.3l5l0
  al bol bol var izle gör
  bizde herşey görsel

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2010
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1,227
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?  93 model şahin 400hp 0-100 km 4-5 sn. bu araba viraj almak için değil düz gitmek için drag yarışına göre hazırlanmış

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  01 Ağustos 2010
  Mesajlar
  4,848
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?  driftten şahine nasıl geldi bu konu

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  01 Ekim 2010
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  21
  Mesajlar
  5,662
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?  Alıntı nabolant link=topic=50688.msg508542#msg508542 date=1326208413 Nickli Üyeden Alıntı
  93 model şahin 400hp 0-100 km 4-5 sn. bu araba viraj almak için değil düz gitmek için drag yarışına göre hazırlanmış
  O motoru başka arabaya taksak Şahin gibi uçar mı bilemem sonuçta Şahin kasa hafif iki kanat taksak havalanacak neredeyse... Düz yolda gitmesi kolay abi ben bu adamı virajlarda görmek isterim, şimdiki gibi hızlı gidebilecek mi bakalım... ;D

 19. #19
  omerfarukkoc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  11 Şubat 2009
  Şehir
  Konya
  Yaş
  23
  Mesajlar
  11,019
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?  Alıntı Çağrı link=topic=50688.msg508504#msg508504 date=1326205950 Nickli Üyeden Alıntı
  iyi bir drift için kış bastırmışken üyelerimize tam da gerekli bilgiler olmuş paylaşım için tşkler ;D
  aynen ;D ;D

 20. #20

  Üyelik Tarihi
  14 Mart 2010
  Şehir
  Bilecik
  Yaş
  21
  Mesajlar
  5,928
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?  Alıntı nabolant link=topic=50688.msg508542#msg508542 date=1326208413 Nickli Üyeden Alıntı
  93 model şahin 400hp 0-100 km 4-5 sn. bu araba viraj almak için değil düz gitmek için drag yarışına göre hazırlanmış
  evet abi zaten şahin viraj yönünden berbat uçarsın biyere
  Alıntı Freston link=topic=50688.msg508548#msg508548 date=1326208822 Nickli Üyeden Alıntı
  driftten şahine nasıl geldi bu konu
  bir örnek verdik öle oldu
  Alıntı demir45 link=topic=50688.msg508552#msg508552 date=1326208942 Nickli Üyeden Alıntı
  O motoru başka arabaya taksak Şahin gibi uçar mı bilemem sonuçta Şahin kasa hafif iki kanat taksak havalanacak neredeyse... Düz yolda gitmesi kolay abi ben bu adamı virajlarda görmek isterim, şimdiki gibi hızlı gidebilecek mi bakalım... ;D
  motor aynıydı sanırım oynanmıştı gariba

Sayfa 1/3 123 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. koyunculuk nasıl yapılır
  Konu Sahibi mustafagursacli Forum Küçükbaş Hayvancılık
  Cevap: 39
  Son Mesaj : 02.Mart.2015, 20:52
 2. Topraksız Tarım Uygulaması Nedir, Nasıl, Neden, Nerede Yapılır?....
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Temmuz.2014, 09:03
 3. en iyi pulluk ayarı nasıl yapılır
  Konu Sahibi camkinoz Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 28
  Son Mesaj : 09.Nisan.2012, 22:58
 4. nasıl harita yapılır
  Konu Sahibi baddal555 Forum Sorular - Sorunlar
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 04.Ağustos.2009, 10:15
 5. Bebek Nasıl Yapılır
  Konu Sahibi bysazci Forum Komedi - Mizah
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Haziran.2008, 14:09

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status