Toprak Aktarımının Derinliği Hakkında...

[size=10pt]Tüm üyeler, Türkiye ' nin hemen hemen her kesiminde bugday arpa yetişiyr...
o yüzden bu sorum bugday ve arpa için olacak...

öncelikle aramızda ziraat mühendisi arkadaslar varsa onlara su sorum olacak:
Bugdayın kökleri(kılca kökleri) 88 cm e kadar inebilirmiş, dogrumudur??

Bu sorum ise tüm herkese:
tahıl ekimi için kac cm derinlik uygundur, siz ne kadar derinlikte sürersiniz??
veyahut, kac inc pulluk kullanıyorsunuz ve sizce kac inc kullanılmalı??

Avrupalılar asa yukarı 14 inc pulluklarla aktarım yaparak 3-4 seneye bir de 25-30 inc pulluklarla topragı tabanından cevirerek genc topragı yüzeye cıkarıyorlar ve onu güneste yanmaya bırakarak katı ve sıvı gübre atma makianalarıyla gübreliyorla, sizce bu uygulama dogru mu?

bz iç anadoluda genelde 12-14 inc pulluk kullanırız ve 3-4 seneye bir dipkazan ile tarlanın tabanını kırarız, dipkazan cekilen yerin verimi de değişir..
ve ben gördüklerimden konusacak olursam derin sürümde verimde farkediyor...ilk sene bi farkı olmuyor ama daha sonraki seneler azda olsa farkı oluyor...

herneyse, fazla uzatmadan sizin bu konuda görüşleriniz nelerdir, paylaşırsanız sevinirim...

iyi forumlar...
[/size]

Ynt: Toprak Aktarımının Derinliği Hakkında...

demirciler_14 link=topic=50719.msg509018#msg509018 date=1326232604' Alıntı:
Ben derin sürümün hem alttaki taze toprağı çıkardığına hemde toprağın su tutma kapasitesini arttırdığını düşünüyorum.
bende aynı görüşü savunuyorum. ama bölgeden bölgeye fark ediyor olabilir

o kadar derin sürdüğünüz zaman alttan ne taze toprak çıkar nede genç toprak nede varim artar aksine azalır. çünkü o derinlikte çıkan toprak çiğ toprak gen topraktır ham topraktır verimsizdir sakın aldanmayın. size bir örnek tarlaya lazer çektirin tesviye yaptırın çok derin aldığınız yerlerinde tarlanın verim düşük olur verim düşük olacağı bilindiği için böyle uygulama yapılan yerlere hayvan gübresi çekerler bizim buralarda. derin sürümün faydası olmaz toprağı derinden yırtmanın faydası olur buda dipkazanlarla çizellerle olur. bunda heryıl gerek yoktur. boşuna mazot yakmayın derim.

• Beğen
Tepkiler: seljuk11

Ömer derin sürüm seneden seneye fark ediyor dedin ama bu fark olumlu mu oluyor olumsuz mu onu söylemedin.
Ben olumlu olduğunu düşünüyordum, sürümü de biraz derin yapmaya çalışıyordum ama geçen yıl ziraat mühendisi bir arkadaşım, derin sürümün alttaki çorak toprağı yüzeye çıkararak toprağın verimini düşürdüğünü söyledi.
Toprağın üst kısmı yağmur ve kar sularıyla zararlı minerallerden tuzlardan arınıyormuş. Bu tuzlar da zamanla dipteki toprakta toplanıyormuş. Ama derin sürüm yaptığımızda bu tuzlu verimsiz toprağı üstteki temiz toprağa karıştırıyormuşuz. Alttaki verimsiz toprak kısmen açık renkte, sarımsı ve hardal renginde de olabiliyormuş, killi ve yapışkan bir yapısı varmış.

demirciler_14 link=topic=50719.msg509018#msg509018 date=1326232604' Alıntı:
Ben derin sürümün hem alttaki taze toprağı çıkardığına hemde toprağın su tutma kapasitesini arttırdığını düşünüyorum.
evt bnde böyle düşünüyorum...
hatta söyle bir sözüm vardır :D
'toprak sünger misalidir, ne kadar derin olursa o kadar cok su tutar' die :)

anayurtlu 3105d link=topic=50719.msg509058#msg509058 date=1326235713' Alıntı:
arkadaşlara katılıyorum :D
hacı abi yorumlar birbirine tam zıt, hngisine katılıyosn ;D

Ahmed Gülsu link=topic=50719.msg509066#msg509066 date=1326236487' Alıntı:
Ömer derin sürüm seneden seneye fark ediyor dedin ama bu fark olumlu mu oluyor olumsuz mu onu söylemedin.
Ben olumlu olduğunu düşünüyordum, sürümü de biraz derin yapmaya çalışıyordum ama geçen yıl ziraat mühendisi bir arkadaşım, derin sürümün alttaki çorak toprağı yüzeye çıkararak toprağın verimini düşürdüğünü söyledi.
Toprağın üst kısmı yağmur ve kar sularıyla zararlı minerallerden tuzlardan arınıyormuş. Bu tuzlar da zamanla dipteki toprakta toplanıyormuş. Ama derin sürüm yaptığımızda bu tuzlu verimsiz toprağı üstteki temiz toprağa karıştırıyormuşuz. Alttaki verimsiz toprak kısmen açık renkte, sarımsı ve hardal renginde de olabiliyormuş, killi ve yapışkan bir yapısı varmış.

abi benim düşüncelerim şunlar;
Dediğim gibi toprak sünger misalidir derin sürüm iyi olur kanısındayım...

AMA ;D
simdi topraktan topraga da fark var tabii, tabanı taslı olan topraklarda, (yani konya ovasının tuz gölüne bakan yamacları gibi), derin sürüm yapılmamalı,
çnkü dediğin gibi tabandaki ham ve kirli toprak yüzeye cıktıgı için toprak verimsizleşir, bu yüzden buralarda dipkazan kullanılmalı die düşünüyorum....

2. olarak ise tapragı iyi tarlalara gelicek olursak, yani tabanından ak toprak cıkmayacak yerlere, yani kepir denilebilecek yerlere...
işte oralarda ise konuda su yazdıklarım gecerli die düşünüyorum;
''Avrupalılar asa yukarı 14 inc pulluklarla aktarım yaparak 3-4 seneye bir de 25-30 inc pulluklarla topragı tabanından cevirerek genc topragı yüzeye cıkarıyorlar ve onu güneste yanmaya bırakarak katı ve sıvı gübre atma makianalarıyla gübreliyorlar''...

bizim 2010 Pancar Serüvenimiz adlı konumda acıkladıgım gibi 2 tür toprak yapımız mevcut....

İlçemizin tuzgölüne bakan tarfalrı ak toprak oldugu için 12 inc kullanıyoruz ve dipkazan cekiyoruz...
ilçemizin arka yamacları kalın toprak, kırmızı bir toprak...
bu iki toprak arasında verim asa yukarı 2li birli farkediyor...
sadede gelicek olursak, bu kırmızı topraklarda ise derin sürüm yapılması kanısındayım :)

omerfarukkoc link=topic=50719.msg509012#msg509012 date=1326231821' Alıntı:
[size=10pt]öncelikle aramızda ziraat mühendisi arkadaslar varsa onlara su sorum olacak:
Bugdayın kökleri(kılca kökleri) 88 cm e kadar inebilirmiş, dogrumudur??
[/size]

Buğday bitkisinin kökleri değindiğiniz derinliklere inebilmekle beraber, yoğun olarak 0-20 cm toprak tabakasında bulunur. Basite indirgeyecek olursak, bitkinin köklerinin derine inmesinde önemli bir husus toprak işleme metodudur. Toprakta bitkiler, solucanlar vs tarafından oluşturulan ' ' kanalları ' ' pulluk gibi aletler ile işleyerek bozarsanız, kökleriniz çok derine inmez. Eğer sadece yüzeysel işlerseniz, ektiğiniz bitkilerin kökleri geçmişte oluşan kanallar vasıtası ile daha derinlere gidebilir.

atila link=topic=50719.msg509273#msg509273 date=1326293028' Alıntı:
Buğday bitkisinin kökleri değindiğiniz derinliklere inebilmekle beraber, yoğun olarak 0-20 cm toprak tabakasında bulunur. Basite indirgeyecek olursak, bitkinin köklerinin derine inmesinde önemli bir husus toprak işleme metodudur. Toprakta bitkiler, solucanlar vs tarafından oluşturulan ' ' kanalları ' ' pulluk gibi aletler ile işleyerek bozarsanız, kökleriniz çok derine inmez. Eğer sadece yüzeysel işlerseniz, ektiğiniz bitkilerin kökleri geçmişte oluşan kanallar vasıtası ile daha derinlere gidebilir.
sürebiliyosan 88cm sür yada hiç bulaşma mı diyosunz? yani atilla bey :)

anayurtlu 3105d link=topic=50719.msg509285#msg509285 date=1326293781' Alıntı:
sürebiliyosan 88cm sür yada hiç bulaşma mı diyosunz? yani atilla bey :)

Alakası yok.
Normal derinlikte (20-25 cm) yapılan pulluk ile sürümde bu derinlikte (20-25 cm) oluşmuş olan biyolojik kanalları bozarsınız. Bu yüzden buğday kökleri bu kanalları kullanamaz ve çok derine gidemez.

atila link=topic=50719.msg509293#msg509293 date=1326294459' Alıntı:
Alakası yok.
Normal derinlikte (20-25 cm) yapılan pulluk ile sürümde bu derinlikte (20-25 cm) oluşmuş olan biyolojik kanalları bozarsınız. Bu yüzden buğday kökleri bu kanalları kullanamaz ve çok derine gidemez.
yani direkt anıza ekim makinası gibi seylerle mi sürüm yapalım...

ama sizin dediğiniz gibi olsaydı benim yanımda adamlar direkt kazayagı cekip ekiyorlar + bide kazayagından önce yakıyorlar...
onlar benden daha yüksek verim almaları gerekirdi...
ben dönüme (2500 m2) 1500 kg alırken onlar en fazla 900 kg alıyorlar...

fark olması gerenkmezmiydi?

ve burda su soru da cıkıyor ortaya, o zaman pulluk nie icat edilmiş ve nie büyük incli pulluklar kullanılıyor? :S :S

bu yıl ba$ıma gelen bi olayı anlatayım .. 90 dekar araziyi ü$endim pullukla sürmedim çizel patlatma (sizin orda ne deniyorsa) ile sürdüm ardından 2 kat ızgara çektim o şekilde mısır ektim .. bir ba$ka 70 dekarlık bölümü pullulkla sürerek mısır ektim .. aralarındaki fark muazzamdı.yani çizel çektiğim tarla daha iyi oldu. ben $öyle dü$ünüyorum .. eğer ki derin sürüm ağır kı$ $artı görücekse yapılmalı.ağır kış $artı görmiycekse 2.ürün olucaksa toprağı çok derin i$lemenin manası yok .. zaten mısırda ara çapasına ba$vuruluyor biz 2 kere arasını çapalıyoruz.buda bitkinin kökünün derine inmesini sağlıyor ortalama çapa makinası 30 40 cm batıyor.özetle kı$ mahsulunde derin sürüm iyi olabilir yaz mahsulunde iyi olmıycagı kanısındayım.. daha dogrusu gerek yok ..

bence 20-25 cm ıdeal derınlık 14 ınc pullukta bu kadar suruyor normal sartlarda ısın asıl onemlı olan kısmı kaz ayagı ıle topragı yaz donemınde karıstıra bıldıgınız kadar karsıtrmak ozellıkle yagmur yagdıktan sonra hazıran gıbı ornegın topragın yuzeyı kuruyor ve catlaklar olusuyor bu catlaklardan topragın ıcerısındekı nem havaya ucuyor eger topragı tekrar ıslersenız nem toprakta kalıyor ve topragıda karıstırmıs oluyorsunuz. Bne surumden sonra 2 kere kaz ayagı cektım ekımden oncede kombi kurum bazı yerlere goble de cektım bakalım sonuc nasıl oalcak.

cruelmann link=topic=50719.msg509334#msg509334 date=1326297619' Alıntı:
bu yıl ba$ıma gelen bi olayı anlatayım .. 90 dekar araziyi ü$endim pullukla sürmedim çizel patlatma (sizin orda ne deniyorsa) ile sürdüm ardından 2 kat ızgara çektim o şekilde mısır ektim .. bir ba$ka 70 dekarlık bölümü pullulkla sürerek mısır ektim .. aralarındaki fark muazzamdı.yani çizel çektiğim tarla daha iyi oldu. ben $öyle dü$ünüyorum .. eğer ki derin sürüm ağır kı$ $artı görücekse yapılmalı.ağır kış $artı görmiycekse 2.ürün olucaksa toprağı çok derin i$lemenin manası yok .. zaten mısırda ara çapasına ba$vuruluyor biz 2 kere arasını çapalıyoruz.buda bitkinin kökünün derine inmesini sağlıyor ortalama çapa makinası 30 40 cm batıyor.özetle kı$ mahsulunde derin sürüm iyi olabilir yaz mahsulunde iyi olmıycagı kanısındayım.. daha dogrusu gerek yok ..
Bizim yörede şahsen ben yazlık ekeceğim yerleri güzden sürerim hem toprak suyunu alıyor yagan kar yagmur akıp gitmiyor hemde tarla da kesek kalmıyor vede tesviye oluyor. Sizde tarlanızı guzden surup baharda mısırı eksenız daha da ıyı olacagını goreceksınız.

erdal karde$ biz senede 3 ürün ekiyoruz .. öyle güzden sürüp baharda ekme gibi bi lüksümüz yok .. bizde bir yandan hasat olur diğer yandan yeni ekime başlanır ..

cruelmann link=topic=50719.msg509341#msg509341 date=1326297915' Alıntı:
erdal karde$ biz senede 3 ürün ekiyoruz .. öyle güzden sürüp baharda ekme gibi bi lüksümüz yok .. bizde bir yandan hasat olur diğer yandan yeni ekime başlanır ..
İste ozaman toprağı aktardıgında bekleme gıbı bir luksun yoksa hic aktarmayacaksın Cizel veya patlatma ne deniyorsa surup ekiceksinç Kışlık bölgeler için pulluk kullanılıyor dikkat et gelişmiş ülkelerde ikinci ekim yapılacağı zaman hiç sürüm bile yapmadan direkt ekim yapıyorlar minimum işleme ile.

bnde pancar ve fasulye gibi baharlıklar ekiyorum, onlar için, yani kökü derine inen bir bitki ekilicekse derin sürülmeli zaten die düşünüyorum, ve bununda farkını yasadım + fark cruelmann abimizin anlattıgı gibi ortada...

ama soruyu her kesimimiz tahıl ekiyor die genel olarak düşünerek sormustum...

evet arpa bugday yerlerini degilde pancar yerlerini derin sürersen çok iyi olur su tutar toprak normalinden fazla hemde daha fazla gelişir arpa bugday tarlasında ise normal sürüm

omerfarukkoc link=topic=50719.msg509325#msg509325 date=1326297121' Alıntı:
yani direkt anıza ekim makinası gibi seylerle mi sürüm yapalım...
ama sizin dediğiniz gibi olsaydı benim yanımda adamlar direkt kazayagı cekip ekiyorlar + bide kazayagından önce yakıyorlar...
onlar benden daha yüksek verim almaları gerekirdi...
ben dönüme (2500 m2) 1500 kg alırken onlar en fazla 900 kg alıyorlar...
fark olması gerenkmezmiydi?
ve burda su soru da cıkıyor ortaya, o zaman pulluk nie icat edilmiş ve nie büyük incli pulluklar kullanılıyor? :S :S

Tarımsal üretimde sadece bir faktör (örneğin toprak işleme) ele alınarak bir sonuca (pulluk ile sürüm 1500 kg, kazayağı ile işleme 900 kg dolayısıyla pulluk daha iyi) varılamaz. Birçok faktör (bitki sıklığı, ........, gübreleme, ....., çeşit, ....) verimin oluşmasında rol oynar.
Pulluk mu? / Direkt ekim mi? biraz da margarinmi - tereyağımı daha sağlıklıdır işine benzemekle beraber, literatürü araştırırsanız, direkt ekimin veya azaltılmış toprak işlemenin, uzun yıllar üzerinden değerlendirildiği zaman, pulluk ile işlemeden verim açısından farklı olmadığını ve/veya daha ekonomik olduğunu görebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Adil_d

atila link=topic=50719.msg509488#msg509488 date=1326304911' Alıntı:
Tarımsal üretimde sadece bir faktör (örneğin toprak işleme) ele alınarak bir sonuca (pulluk ile sürüm 1500 kg, kazayağı ile işleme 900 kg dolayısıyla pulluk daha iyi) varılamaz. Birçok faktör (bitki sıklığı, ........, gübreleme, ....., çeşit, ....) verimin oluşmasında rol oynar.
Pulluk mu? / Direkt ekim mi? biraz da margarinmi - tereyağımı daha sağlıklıdır işine benzemekle beraber, literatürü araştırırsanız, direkt ekimin veya azaltılmış toprak işlemenin, uzun yıllar üzerinden değerlendirildiği zaman, pulluk ile işlemeden verim açısından farklı olmadığını ve/veya daha ekonomik olduğunu görebilirsiniz.

hocam tarlaya yeşil gübre (nohut, fasulye, vb..) uygulasak toprağa ne kadar azot bağlamış oluruz