2012 SEZONU FARELERLE MÜCADELE

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

Bu yıl bölgemizde fazla fare yok arkadaşlar tarla anınna yakın yerlerde fareler tarlaya giriş yapmış bütün delikleri ilaçladım.
grnt0838.jpg

grnt0839.jpg

grnt0840.jpg

Tarla anınna 60-70 kadar meyve ağacı ekmiştim üçkağıtcı fareler elma ağaçlarının 6-7 adetini kemirmiş bitirmişler.
grnt0841.jpg

Ynt: 2012 SEZONU FARELERLE MÜCADELE

hangi ilaçı kullanıyorsun etkilimi.. biz şuana kadar hiç ilaçlama yapmadık pek fala fare yoktu ama bu yıl susuz tarlalarda baya toprak cıkarmışlar..

2012 sezonu farelerle mucadele

Kolay gelisin ustam bizim bu sene fare yok cok sukur ama gecen sene mahf eti tarlalari ilac ata ata olduk sonunda iraktan kacak ilac getirdik tarlalara atmakla farelerin bitmesi bir oldu gercekten cok ise yaradi turkiyede uretilen ilaclarin zehir dozu az onun icin boyle oluyo bu senede zagrus kurt cikmis basimiz onun ilacini atiyoruz bu sogukta cuzum alirmiyiz bilemem saygilar.

Daha bakmaya fırsat olmadı farelere şu an da kar var zaten ölen ölsün kalanlara da bişeyler düşünecez artık bu zehirli buğday pek iş görmüyor bizim farelerde bir ilaç almıştık geçen sene epey fayda gördük bu sene de ondan atacaz inş pek olmaz geçen sene çoktu uğraştırdı biraz :)

Öncelikle kolay gelsin.bizim tarlalarda geçen sene farelerden geçilmiyodu ekinleri birazda erken ekmiştik diğer tarlaların ekinleri çıkarken bizimki boy atmıştı fareler bizim tarlaya hücüm etmişlerdi :D.2 kere toz ilaç attık amma etkisini fazla göremedim ondan sonra bu zehirli buğdayları ziraat odasında sölediler ondan aldım attım neredeyse %100 bitirmişti fareleri bu senede biraz var fareler yine zehirli buğday kullancam herkezede tavsiyem olur.Saygılar :)

Geçen yıl bizim buğdaylara ve kısmen de arpalara zarar vermişti bu bıyıklı hergeleler. İnşallah bu sene olmaz öyle bir şey. Tez zamanda kurtulmanız dileğiyle abi. Paylaşım için teşekkürler...

Yerköy Haberleri / YERKÖY TARLALARINDA EGZOZ GAZIYLA FARE AVI
YERKÖY TARLALARINDA EGZOZ GAZIYLA FARE AVI
YERKÖY TARLALARINDA EGZOZ GAZIYLA FARE AVI

Yozgat ' ta ekili alanlara zarar veren tarla fareleri egzoz gazıyla zehirleniyor. Araçlarının egzozuna hortum takan çiftçiler, hortumu farelerin yuvasına sokarak hayvanları zehirlemeye çalışıyor. Anız yangınları ve çeşitli nedenlerle sayıları artan tarla fareleri, ekili alanlara zarar vermeye başladı. Farelerle başetmek isteyen çiftçiler ise ilginç yöntemlere başvuruyor. Yozgat ' ta soba zehirlenmelerini dikkate alan çiftçiler, fareleri egzoz gazıyla zehirliyor. Araçlarının egzozuna boru takan çiftçiler, boruyu fare yuvasına sokuyor. Bu yöntemle egzoz dumanını fare yuvasına dolduran çiftçiler, fareleri öldürüyor. Yozgat ' ın Yerköy ilçesine Bağlı Aydoğan köyü eski muhtarı Çelebi Sağlam (50), son zamanlarda basında sürekli soba zehirlenme haberi izlediklerini belirterek, 'Biz de birkaç arkadaşımızla düşündük. İnsanlar sobadan çıkan karbonmonoksit gazından zehirlenerek hayatını kaybediyorsa, toprak altında yaşayan fareler de ölebilir. Buradan hareketle yeni yöntemimizi uygulamaya koyulduk. Benzinle çalışan otomobilin eksozuna bir hortum takıyoruz. Hortumun ucunu da farelerin yaşadığı yuva deliğine tutuyoruz. Gazdan bunalan farelerin bazıları dışarıya çıkarken bazıları da yuvasında ölüyor. 70-80 dekarlık alanı 15-20 TL ' lik benzinle rahatlıkla ilaçlayabiliyoruz. Bugün yarım saatte 3 tane fare öldürdük. Bu yönden zehirli buğdayla yapılan mücadeleden daha iyi olduğunu düşünüyoruz. Çünkü zehirli buğdayı yiyerek ölen fareyi, Kartal, tilki ve yılan yiyebiliyor ve onların da ölümüne sebep oluyor. Bizim yöntemimizde sadece fare ölüyor.' diye konuştu. Tarla faresi ile aynı şekilde mücadele eden Faruk Bağcı da (50) bu yıl ekili alanlarda çok sayıda fare olduğunu belirterek, 'Bu fareler ekili alanlara çok büyük zarar veriyor. Bir arkadaşımız otomobillerin egzoz gazı ile fare mücadelesi yöntemi bulmuş. Biz de bu yöntemi uyguluyoruz. İnşallah başarı oranı yüksek olur.' şeklinde konuştu.

Dua edin sis olsun hani şu ağaçların yapraklarını püskül gibi yapandan, iki yıl bizde mücadele etmiştik zehirli buğday ve toz ilaçlarla ama en etkilisi sis geçen yıl üç gün sis oldu şimdi birtane kalmadı.