HALEP KEÇİSİ HAKKINDA BİLGİNİZ VARMI ?

Ynt: HALEP KEÇİSİ HAKKINDA BİLGİNİZ VARMI ?

keykubat link=topic=50868.msg511287#msg511287 date=1326489191' Alıntı:
http://saanen.gen.tr/?/halep-kecisi

İnternetten biraz araştırdım.acaba gerçekten dedikleri gibi verimlimi.sizlerden yada tanıdıklarınızdan bu işi yapan varmı
Valla ben keçilerde saanen iyidir diye biliyordum. Ama bu ondan daha iyiymiş sitede ki yazılanlara göre.

Bir aya kadar mahalleden arkadaşım getirecek anlata anlata bitiremiyor göreceğiz nedir ne şekildir kımbılır belkı besıcılıgı bırakıp bnde alırım çoban olabilirim :)

Ağır Abi link=topic=50868.msg511441#msg511441 date=1326501823' Alıntı:
Bir aya kadar mahalleden arkadaşım getirecek anlata anlata bitiremiyor göreceğiz nedir ne şekildir kımbılır belkı besıcılıgı bırakıp bnde alırım çoban olabilirim :)
arkadaşın nereden kaça alıyo muhtar gelişmeleri senden alırız artık.
rençberçiftci link=topic=50868.msg511373#msg511373 date=1326492578' Alıntı:
90 yaşında bir amca var, aklının almadığı bir konu da (NASIL OLUR LEN BÖYLE) der o aklımı geldi. :S
zuha-*-s zuha-*-s
demirciler_14 link=topic=50868.msg511361#msg511361 date=1326491933' Alıntı:
Valla ben keçilerde saanen iyidir diye biliyordum. Ama bu ondan daha iyiymiş sitede ki yazılanlara göre.
sanen var bizim burada abartıldığı kadar değil.
mustafagursacli link=topic=50868.msg511337#msg511337 date=1326490779' Alıntı:
halepli olan keçiye halep keçisi denilir.
alırsak o zaman aslanapalımı olacaklar. ;D

keykubat link=topic=50868.msg511476#msg511476 date=1326530756' Alıntı:
arkadaşın nereden kaça alıyo muhtar gelişmeleri senden alırız artık. zuha-*-s zuha-*-ssanen var bizim burada abartıldığı kadar değil.alırsak o zaman aslanapalımı olacaklar. ;D
20 baş damzılık alırız o zaman.........Aslanapa keçisi

Geçen gün bereket tvde çıktı ben de duymuştum kırıkkkaleye yakın olduğumuz için çok iyi diye söyleniyordu tvde görmüş olduk.Adamın anlattığına göre saanenden de avantajlı gözüküyor ama işin aslı nasıldır tam bilmiyorum açıkçası

bizim buralarda malta keçiside denir her iklime çok dayanıklı çok üretken bir hayvandır süt olarak 3 4 kiloya kadar verimi vardır genelde ikiz yavru yapar ben bir ara koyunlar varken beslemiştim tek kötülüğü var çok yaramaz bir hayvan gözü hep yukarlarda hangi ağacın tepesini yesem diye düşünür .

Gidip gezmek lazim ciftlikleri. Yoksa öyle netten olmaz abi. Biz ineklerden 7 8 litre süt alabilirken adamlar saanenden 7 litre diyorlar. Tabi tv de ciddi isletmelerin yetkililierinin laflarina bakiyoz hepsi bos. Adam 300 keciden belki 3 tanesi o sütü verebilir ama ortalamada 3 litreyi gecmek mümkün degil diyor. Ama bizler alirken 7 litre süt alacaz gözüyle bakiyoz...

Çok dikkatli olmak lazım. Bu gibi konularda kötü niyetli insanlar çıkabiliyor.
Bir aralar Ankara tavşanı çıkarıldı, dolarlarla, martklarla satıldı alanlar perişan oldu.
Sonra deve kuşu dediler ondan da bir o kadar insan dolandırıldı.
Sonra bilmem ne keçisi bilmem ne koyunu dediler...

Hatta fidanlarda fidancılıkta da bu tür tohum, fidan, fide üreten yada ithal eden firmalar bu tür olaylara tevessül ettiler.
Hatta birisi ile Ankara tarım fuarında karşılaştık, adam fidan satıyordu piyasada bulunmayan fidanlardan.
Ben dedim 100 dönüm yer yapacağım yalnız fidana para vermeyeceğim. Fidanlar dikilecek, meyveleri senin istediğin fiyattan sana vereceğim hatta sen 2 yıl diyorsan ben 5 yıl düşük fiyattan önerdiğin fiyatın yarısından vereceğim.
Neden fidana para vermiyorsun dedi.
Sen meyvelere alış garantisi veriyorsunya o yüzden, şimdiden yapalım protokolu dedim.
Adresi, telefonu aldılar arayacaklar...
Kaç sene geçti arayan yok, soran yok...
Oysa nasılda hevesli görünmüşlerdi.
Hayvancılıkla ilgili bazı kısa yoldan haksız yere köşe döndürücüler çıkarak kendi köşelerini dönüyorlar.
Keçi üretmemiz gerekiyorsa;
Yerli keçiler piyasadan toplanabilir.
Bir Universiteden maltız isteyen maltız, sanen isteyen sanen, halep isteyen halep damızlık alır. Bir nesil sonra istediğin sonuca en karlı şekilde ulaşılmış olunur.
Bu hepimiz için en güzeli olmaz mı?

keykubat link=topic=50868.msg511287#msg511287 date=1326489191' Alıntı:
http://saanen.gen.tr/?/halep-kecisi

İnternetten biraz araştırdım.acaba gerçekten dedikleri gibi verimlimi.sizlerden yada tanıdıklarınızdan bu işi yapan varmı
aga gedizde halep keçisi üretim çiftliği var . ben gidip bakıcam. hoşuma giderse alcem..