ERKUNT TRAKTÖR 2012 HEDEFLERİNİN İKİNCİLİK OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Erkunt Armağan, 2011 yılı değerlendirmesini yaparken sektörde üçüncü olduklarını ifade etti. 2012 hedeflerinin ise ikinciliğe yükselmek olduğunu sözlerine ekledi.

Ürettiği, düşük yakıt tüketimine ve yüksek performansa sahip traktörlerinin yanı sıra 'mutlak müşteri memnuniyeti' ilkesi çerçevesinde sattığı traktörlerin her sene ücretsiz bakımlarını yaparak çiftçiye eğitim vererek, Türkiye traktör pazarında üçüncülüğü elde eden Erkunt Traktör, geçtiğimiz yıla ilişkin sektör değerlendirmesini ve 2012 öngörülerini paylaştı. Küresel ekonomik krizin gölgesinde geçen 2009 yılının ardından 2010 ve 2011 yıllarında hızlı bir yükselişe geçtiklerini ifade eden Armağan şöyle

konuştu: '2010 yılında 3.333 adet traktör sattık. 2011 yılında da hızlı büyümeyi hedefledik ve bunu gerçekleştirdik. 2012 yılı ise 2011 yılından farklı olacak. 2011 ' de çiftçiye Ziraat Bankası aracılığıyla verilen Tarım Teşvik Kredilerinin sürmeyecek olması ve cari açığın frenlenmesini sağlamak üzere beklenen malum ekonomik yavaşlama nedeniyle traktör pazarının yüzde 20-35 oranında daralmasını bekliyoruz.

Bu daralmaya rağmen biz pazardaki satış rakamlarımızı korumayı hedefledik. Dolayısı ile iki yıl
yaşadığımız hızlı büyümeden sonra bu yıl daha yavaş bir büyümeyi planladık. 2011 yılında 60.000 adede dayanan traktör pazarının 2012 ' de 35-40.000 adet civarında gerçekleşeceğini öngörmekle birlikte, yeni çıkacak modellerimizle farklı segmentteki traktörleri talep eden çiftçilerimize de ulaşarak, bir yandan bu yılki 6.006 adetlik satış rakamımızı korumuş, diğer yandan da pazar payımızı artırmış olacağız' dedi.

Zeynep Erkunt, ayrıca çiftçilere tamamen yanınızdayız mesajı olarak Erkunt Traktör kullanıcılarına ücretsiz bakım yaparak çiftçilere eğitim verdiklerini dile getirdi. Böylece kulaktan dolma bilgilerin yerini daha bilimsel ve net bilgiler aldığını söyleyerek müşterilerinin güvenini her şeyin üstünde olduğunu sözlerine ekledi.

'TÜRK TRAKTÖRÜNÜ YAPTIK, TÜRK OTOMOBİLİ DE OLABİLİR'

Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Erkunt Armağan, gündemdeki Türk otomobili üretme konusuna da değinerek, 'Ne kadar kısa sürede bu hayal gerçeğe dönüşür, hatta dönüşebilir mi bilemiyorum ama ben de Türkiye ' nin bir otomobil markası olması gerektiğine kalben inanan insanlardan birisiyim. Hint ya da Çin malı otomobili bile alan Türk tüketicisi yerli otomobile de teveccüh gösterecektir' şeklinde konuştu. Armağan sözlerini şöyle tamamladı: 'Biz, otomotivin en önemli dallarından birisi olan traktörde aynı adımı attık. Bir Türk markası yaratmak için yola çıktık. Kolay mıydı? Elbette değildi ama imkânsız olmadığını herkese gösterdik. Sıkıntıları birer birer aştık ve bugün piyasada üçüncü isim konumuna geldik.' Son olarak: '2012 bizim için müşteri memnuniyeti yılı olacak, bunu sağlamak için yetkili servis ağımızı Türkiye ' nin her yerine götürmeye kararlıyız' dedi.

Ynt: ERKUNT TRAKTÖR 2012 HEDEFLERİNİN İKİNCİLİK OLDUĞUNU SÖYLEDİ

erkunt ikinci polur mu bilmem ama yerli otoyu bekleyen macara peresler için gerekli belki onlarıda halatla bağlayıp birbirini çekmeye çalışırlar. umarım yerli otolar birbirini çekme konusunda sınıfta kalmaz. başka yönlerden idare edecektir büyük ihtimalle. macera peresler için birbirini çekmek çok önemli...

ikncilikde kötü değil.new holland2ın pazar payı belli.case ' de new holland ' ın olmasına rağmen beklentileri karşılayamadı bence.
erkunt ' un kendisini ispatlamaya gerek yok zaten ))) gerçekten güzel traktörler :)

Türk köylüsü Çin ve Hint malı traktörede ilgi gösteriyor ama. Hadi Çin malını bırakalım. Bir dünya markası orta segmentte bir 4WD yi tee Hindistan ' dan getirip en konforlu haliyle benim köylümün altına hemde 10000 lira daha ucuza nasıl veriyor acaba?Bir traktörün Hindistan dan getirilmeside ayrıca bir 5000 liraya daha mal olmaz mı?

sayın arkadaşlar bence adamların tahminlerini tutabilir yanlız bizim bölgede açık ara nh1 . gelirken erkunt 2.sırada diyebilirim ve alan kişilere satışlarına bakıyorumda gayet güzel satış yapıyor adamlar 2012 yılında türkiye pazarında neden 2.sırada olmasınlar ne dersiniz

erkunt emin adımlarla ilerliyor unutmayalımki bu 6000 traktörü çok kısıtlı bir beygir aralığında sattı eğer 90 ve 100 lükleri çıkarsa ben erkuntun rahatlıkla pazarda 2. olacağına inanıyorum

Yani demem o ki, fırsatı ganimet bilip piyasa tatlı diye bir yılda enflasyonun bir katı zam yapmayın.Yerli traktörler kendi malımız, canımız ciğerimiz ama karşınızdaki insanları dünyadan habersiz sanmayın.Kriz zamanlarında servisinize daha fazla ağırlık verin,müşterilerinizn bir dediğini iki etmeyin,küçük kaprislerine göz yumun, kalplerini kazanın.İnsanların traktörlerini kişiselleştirebilecekleri aksesuarlar üretip isteyenlere sunun. Elin oğlu, kurlar biraz gevşedi diye liste fiatlarını modele göre 1000-1500 lira düşürerek derhal güncelledi.Yerli firmaların aşağıya doğru fiat düzenlemesini niye hiç görmüyoruz? Ne yani, bütün parçaları % 100 yerli mi ki kurları bahane edip fiat artırırken düşünce başka bahane bulup aynı tutuyorlar?(Bu yazdıklarımı bütün yerli üreticiler için yazdım.)

erkunt yeni cıkaracagı 90bg ustu traktörlerde guzel bi fiyat politaksıyla 90-120bg arasında turkiyede 1. bile olabilir.. bu segmentte avrupa traktörler çok pahalı ve yerli olarakta cok secim sansı yok td100 veya tumosan 8095 var eminim erkuntun cıkaracagı yeni 100bg traktör özellik olarak cok daha iyi olacaktır yerli diger rakiplerinden.. ve fiyat olarakta avrupalı rakiplerinden iyi olabilirse bu segmentte en cok satan traktör olur kanaatindeyim..

erkunt ve tümosan arasında tatlı bi yarış olacağı kesin gibi. eğerki tümosanda işi ciddiye alır kabinde konforda vesayrede ciddi düzeltmeler yaparsa, yer değiştirirler mi bilmem ama sonunda newhollandın satış oranlarını bariz şekilde aşşağı çekeceklerdir.

zaferdev link=topic=51104.msg515535#msg515535 date=1326987521' Alıntı:
Burda newholland satislari durdu erkunt ve tumosan satiyo fiyat dolayisiyla tumosan onde

NH satışları durmadı aksine NH iç piyasaya traktör satmıyor yurt dışına gönderiyor.yenı nh alanlar sıraya girip 2 3 ay bekliyor