%100 TÜRK MALI

arkadaşlar sürekli bu kavram dolaşıyor sitede yok ERKUNT %100 Türk Malı yok TÜMOSAN %100 Türk Malı
böyle bir kawram war mı ???
% 100 Türk Malı veya % 100 Alman Malı warmıdır ???
- bence yoktur
bir ülke üretemediği parçayı başka bir ülkeden alır veya üretmeye gerek görmediği malı başka bir ülkeden alır
Türkiyeye New Holland İtalyadan geliyor peki bu traktörler % 100 İtalyan malı mı değil
en basit örneği ile Claas Alman malı ama radyatörü Kale radyatör
ülkemizde yerli üretim mazot pompası war mı ???
- ben zannetmiyorum
bir ürünün % 100 yerli üretim olması için bütün parçalarının o ülkede üretilmesi lazım
bor madeni dünya genelinde en çok ülkemizde bulunduğu halde işleyemiyoruz yurt dışında işlenip öyle alıyoruz
bor madeni dışarda işlendiği için Türkiyedeki hiç bir ürün % 100 yerli değil :D

bu konu hakkındaki görüşlerinizi lütfen yazın
Saygılarımla... POYRAZLI SALİH

Ynt: %100 TÜRK MALI

%100 diye bir kavram tabikide yok. Ama unutmadan ekleyeyim. CLAAS ' ın radyatörü KALE marka değil. Bunu defalarca söledim.....!!!! Ha Türkiye ' den CLAAS parça almıyor mu? Alıyor. Fakat balya makinaları için ufak çapta parçalar......!!!

alipasalierkan link=topic=5769.msg60230#msg60230 date=1217252808' Alıntı:
%100 diye bir kavram tabikide yok. Ama unutmadan ekleyeyim. CLAAS ' ın radyatörü KALE marka değil. Bunu defalarca söledim.....!!!! Ha Türkiye ' den CLAAS parça almıyor mu? Alıyor. Fakat balya makinaları için ufak çapta parçalar......!!!
evt doğru bnm tümosan da %100 turk malı deıl on taraftan 1 parca italyan

mesela bildiğim kadarıyla enjektörler bosh fabrikasının üretimi yani patenti bosch a ait boshtan başkası da yapamıyor bildiğim kadarıyla yanlış olabilir düzeltirseniz sevinirim ama benim dediğimin doğru olduğunu varsayarsak herşeyiyle yerli bir üretim yapsak enjektörü bosch tan almak gerekiyor gene %100 türk olmuyor bor madenine gelince dünyada en çok bor bizim ülkemizde çıkıyor hatta bandırma limanından ham olarak yükleniyor yurtdışına çıkıyor ve bizim olan bor bize satılıyor ne kadar mantıklı düşünmek gerekir... (yanlışım varsa özür dilerim)

hatta bildiğim kadarıyla bosch da bu sistemi bi afrikalı adamdan bi ücret karşılığında almış daha sonra kendi patent almış bu konuyu bosch fabrikasında eğitim verirken kalite kontrol mühendisi söylemiştim bursadaki bosch fabrikasında enjektör ve abs fren sistemleri yapılıyor bu da +bilgi olsun saygılar

POYRAZLI SALİH link=topic=5769.msg60221#msg60221 date=1217250278' Alıntı:
arkadaşlar sürekli bu kavram dolaşıyor sitede yok ERKUNT %100 Türk Malı yok TÜMOSAN %100 Türk Malı
böyle bir kawram war mı ???
% 100 Türk Malı veya % 100 Alman Malı warmıdır ???
- bence yoktur
bir ülke üretemediği parçayı başka bir ülkeden alır veya üretmeye gerek görmediği malı başka bir ülkeden alır
Türkiyeye New Holland İtalyadan geliyor peki bu traktörler % 100 İtalyan malı mı değil
en basit örneği ile Claas Alman malı ama radyatörü Kale radyatör
ülkemizde yerli üretim mazot pompası war mı ???
- ben zannetmiyorum
bir ürünün % 100 yerli üretim olması için bütün parçalarının o ülkede üretilmesi lazım
bor madeni dünya genelinde en çok ülkemizde bulunduğu halde işleyemiyoruz yurt dışında işlenip öyle alıyoruz
bor madeni dışarda işlendiği için Türkiyedeki hiç bir ürün % 100 yerli değil :D

bu konu hakkındaki görüşlerinizi lütfen yazın
Saygılarımla... POYRAZLI SALİH

Salih yavaş ol biraz daha CLAAS traktörü gördünmüde bakalım böle hemen örnek gösteriyosun kanıtın varmı.... [size=15pt]CLAAS ' ın radyatörü kesinlikle Kale Marka değil

alipasalierkan link=topic=5769.msg60230#msg60230 date=1217252808' Alıntı:
bide claas almanyada üretilmiyor