Gelir Testi,1 Ay Uzatıldı

Genel Sağlık Sigortası ' nın yürürlüğe girmesiyle başlayan gelir testi yapma zorunluluğu 1 ay uzatıldı.1 milyon 700 bin kişi için 31 Ocak 2011 tarihinde dolan müracaatlara 1 Mart ' a kadar süre tanındı.

Genel Sağlık Sigortası ' nın yürürlüğe girmesiyle başlayan gelir testi yapma zorunluluğu 1 ay uzatıldı. 1 milyon 700 bin kişi için 31 Ocak 2011 tarihinde dolan müracaatlara 1 Mart ' a kadar süre tanındı. Bu süre içinde gelir testini yaptıranlar 212 lira prim borcu ödemekten kurtulacak. Bu arada 1 milyondan fazla kişi gelir testi için sosyal yardımlaşma dayanışma vakıflarında gelir testi yaptırdı.

Sağlıkta yeni dönemi başlatan Genel Sağlık Sigortası sistemi 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu çerçevede 9 milyon 100 bin yeşilkartlı, 1 milyon 700 bin tescili olmayan vatandaş, 18 yaşını dolduran ve okumayan gençler ile 25 yaşını bitirmiş üniversite öğrencilerinin gelir testi yaptırması gerekiyor. Söz konusu durumun yeterince anlaşılamaması sebebiyle 15 milyona yakın insanı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ' na koştu. 212 lira ceza ödemekten korkanlar vakıflarda uzun kuyruklar oluşturdu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, yoğunluk sebebiyle gerekirse sürenin uzatılabileceğini açıkladı. Cihan muhabirinin aldığı bilgiye göre Sosyal Güvenlik Kurumu, herhangi bir kaydı olmayan ve mektup gönderilen 1 milyon 700 bin kişi için 7 gün sonra dolan başvuru süresini 1 Mart 2012 tarihine kadar uzattı. Bu kişilere PTT aracılığıyla mektup gönderen Kurum, vatandaşlık numaraları üzerinden 1 milyon 700 bin kişinin kaydını yaptı. 1 milyon 700 bin kişinin şubat ayı sonuna kadar sosyal yardımlaşma vakıflarına gidip sadece gelir teste girmeleri gerekiyor.

YEŞİLKARTLILARDA VİZE SÜRESİ ÖNEMLİ KRİTER

Yeşilkartlılar için ise başvuru süresinde bir değişikliğe ve uzatmaya gidilmedi. 9 milyon 100 bin yeşilkart kullanıcısı vize dolum süresine göre gelir testine 1 ay içinde başvurmak zorunda. 1 Ocak 2012 ' de vize süresi dolanlar, 1 Şubat 2012 ' ye kadar sosyal yardımlaşma dayanışma vakıflarına kayıt yaptıracak. Vize süresi bulunanlar yeşilkartlarını kullanmaya devam edecek.

18 VE 25 YAŞINI DOLDURANLAR İÇİN SON 7 GÜN

Genel Sağlık Sigortası çatısı altına alınan okumayan ve çalışmayan 18 yaşını dolduran kişiler ile üniversite okuyan 25 yaşını bitirmiş öğrencilerin gelir testi yaptırmaları için son 7 günleri kaldı. 31 Ocak 2012 tarihine kadar gelir testi yaptırmayan bu kişiler en yüksek tavandan 212 lira üzerinden sağlık sigortası primi yatıracaklar. Gelir testi yaptıran 18 ve 25 yaşını dolduran vatandaşlar, gelir durumlarına göre 35, 106 ve 212 lira prim yatıracaklar. 295 liranın altında geliri olanların primini devlet karşılayacak.

Ynt: Gelir Testi,1 Ay Uzatıldı

benim bir sorum olacak benim üniversite okuyan 22 ,23 yaşında olan iki erkek kardeşim var rahmetli babamın sigortası yoktu anemin sigortası bnim üzerimde şimdi bu kardeşlerimin sadece başvurmalarımı lazım yoksa gelir testine girmelerimi lazım ve bütün aile olarak kardeşlerim anem hepımız aynı ailede yaşıyoruz bu konuda bilgisi olan arkadaşların cevap ını bekliyorum

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ VE YENİ SAĞLIK SİGORTASI

Forumda çok sayıda üniversite okuyan arkadaş var ve bu kanun üniversite okuyan arkadaşlar için çok önemli. Kanunun kısaca özeti; üniversiteliysen 25 yaş altındaysan öğrenci belgenle sgk ya , üniversiteliysen 25 yaş üstündeysen veya 18-25 yaş arasında olup ama öğrenci değilsen, gelir beyanı için sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakfına gitmelisiniz. bu neden yapılıyor diye soracak olursanız, yeni kanun gereği, kimin ne kazandığı belli olsun diye... son tarih 31 ocak. ama son günü beklemeyin çünkü oldukça yoğun resmi daireler. okuduğunuz şehirde değilseniz orda mutlaka bir arkadaşınız vardır öğrenci belgenizi o alıp gönderebilir...
Detaylar;
1 şubat tan itibaren her ay 213 tl borçlu olabilirsin. son gün 31 ocak 2012
özetle üniversiteliysen 25 yaş altındaysan öğrenci belgenle sgk ya , 25 yaş üstündeysen gelir beyanı için sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakfına gitmelisiniz.
25 yaşını doldurmuş üniversite öğrencileri için en son 31 0cak. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmayanların, aylık bin 700 lira kazandıkları varsayılarak, her ay 213 lira prim borcu yazılacak.1 Ocak’ta yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası üniversite öğrencilerini ‘fena’ vurdu. 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren üniversite öğrencilerinin tedavi giderleri Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlıkları tarafından karşılanmıyor. Peki ama üniversite öğrencileri hastanelerden nasıl yararlanacak? Kim ne kadar ‘sağlık sigortası primi’ ödemek zorunda kalacak?

HERKES KAPSAMDA AMA…

5510 Sayılı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun, tüm hükümlerinin 01.01.2012 tarihi itibariyle yürürlüğe girmesi nedeniyle ülkede yaşayan tüm vatandaşlar, (bazı istisnalar dışında) genel sağlık sigortası kapsamına alındı. Bu çerçevede üniversite öğrencilerinin, sağlık giderleri de öğrencilerin genel sağlık sigortası çeşitliliklerine göre Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanacak.

AİLE GÜVENCESİ YOK VEYA KENDİSİ 25 YAŞINI DOLDURMUŞ İSE

Eğer bir öğrencinin aile fertlerinden birinin sosyal güvencesi yok ise; veya öğrenci 25 yaşını doldurmuş ise ne yapacak?

Bu durumda ikamet adreslerinin bulunduğu il veya ilçe merkezlerindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak ‘gelir testi’ yaptırmaları gerekecek.

Gelir testi sonucunda aile bireyleri başına brüt asgari ücretin üçte birinden az (295 TL) gelir tespit edilen öğrencinin, sağlık primini Sosyal Güvenlik Kurumu üstlenecek. Gelir testi yapılırken, haneye giren aylık gelir tespit edilerek, hanede yaşayan sayısına bölünecek. Bu durumda bir öğrencinin hanesinde kişi başına düşen gelir;

- Brüt asgari ücretin üçte biri (295 TL) ile asgari ücret (886,5 TL) arasında ise o öğrenci aylık 35,4 TL sağlık primi ödeyecek.

- Kişi başına düşen gelir asgari ücret ile asgari ücretin iki katı (1.773 TL) arasında ise aylık 106,4 TL ödeyecek.

- Geliri asgari ücretin iki katından daha fazla ise aylık 213 TL zorunlu sağlık primi ödeyecek.

BAŞVURMAYANA BORÇ ÇIKACAK

Bu koşullarda olup da 31 Ocak’a kadar Sosyal Güvenlik merkezine başvurmayan öğrencilerin, aylık kişi başı gelirlerinin bin 773 lira olduğu varsayılarak, her ay 213 lira tutarında sağlık primi hanelerine borç olarak yazılacak.

SİGORTALI ÖĞRENCİDE SORUN YOK!

-Bir işte çalışarak gelir elde eden ve kendi adına sosyal güvencesi bulunan öğrenciler,

genel sağlık sigortalılıklarını kendileri kazandıkları için herhangi bir şey yapmalarına gerek yok. Onlar istedikleri şekilde sağlık kurumlarından hizmet almaya devam edebilirler.

SİGORTASIZ ÇALIŞAN DİKKAT!

Ancak bu kişiler, sigortasız olarak çalıştırılıyor iseler, işverenden sigorta yaptırması talebinde bulunmalılar. İşveren sigorta yaptırmıyorsa en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu merkezine veya Alo 170’i arayarak ‘şikayette’ bulunabilirler.

Bu kişiler 25 yaşını geçmişler ise ailelerinin sağlık güvencesinden yararlanamayacaklar. Ayrıca kendilerine aylık gelirlerinin bin 770 lira olduğu varsayılarak aylık 213 lira prim borcu çıkarılacak.

25 yaşın altında olanlar ‘öğrenci belgesi’ ibraz etmek suretiyle anne, baba veya eşinin sağlık güvencesinden yararlanabilecekler.

25 YAŞIN ALTINDA, ÇALIŞMAYAN ÖĞRENCİ

Herhangi bir işte çalışmayan ve 25 yaşını doldurmamış öğrenciler, anne, baba veya eşinin sosyal güvencesinden yararlanabilecek. Bunun için öğrenci belgesini en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne teslim etmesi yeterli olacak.

YEŞİL KARTLI ÖĞRENCİ

Yeşil kartlı öğrencilerin ise, kartlarına ait vize tarihlerinin dolmasının ardından 1 ay içinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak ‘gelir testi’ yaptırmaları gerekiyor.

Test sonuçlarına göre yukarıda söz ettiğimiz kişi başı gelir rakamları doğrultusunda ya primlerini SGK üstlenecek ya da 35 lira ile 213 lira arasında değişen miktarda her ay sağlık primi ödeyecekler. İŞTE O VAKIFLAR

Sosyal güvencesi olmayan kişiler ile öğrencilerin başvurmaları gereken Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ait iletişim bilgilerine ise www.sydgm.gov.tr/tr/vakif web sayfasından ulaşılabilir.

YABANCI ÖĞRENCİLER

- Kendi imkanları ile (yani burssuz olarak) Türkiye’de öğrenim gören yabancı öğrenciler, her dönem başında ders kaydı yaptırmalarını takiben SGK nezdinde borçlanmış sayılacak. Bu prim giderlerini ödemelerini takiben genel sağlık sigortalılığı hakkı başlayacak.

- Türkiye ile Sosyal Güvenlik Anlaşması olan ve kendi ülkelerinde sosyal güvenceleri olan yabancı öğrencilerin öncelikle SGK’ye başvurarak genel sağlık sigortalılıklarını aktif hale getirmeleri gerekiyor. Bunun için de bağlı bulundukları sigorta kurumu tarafından 'sağlık yardım hakkı belgesi (formüler)' nin bir örneğinin Türkiye'de ikametgâhlarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/ sosyal güvenlik merkezine bir örneğinin de üniversiteye gönderilmesi gerekiyor.

Bu işlemler yapılmaz ise onlar da diğer yabancı öğrenciler gibi borçlandırılacaklar ve primlerini ödemelerini takiben sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler.

Bende haberi duydum, SGK ' ya yakındım, gidip sorayım dedim. 'Babam devlet memuru 25 yaşını henüz doldurmadım ne yapmam lazım' dedim, öğrenci belgesi al getir dediler. Bu sabah hallettim çok şükür, ama çok sıra vardı.

' herhangi bir kaydı olmayan ve mektup gönderilen ' ne demek, herkese mektup gitti mi ki ? 1 ay daha uzatıldı deniyor, sonrada son 7 gün kaldı deniyor, ne dandik yasa yav kimsenin tam bildiği bişey yok.
Kayıt ayrı, gelir testi ayrı bişey mi ? Kaydı olmayanlar için son 7 gün, kayıt yaptırıpta gelir testi yaptırmayanlar için 1 ay mı şimdi bu ?

Aynı haber içinde iki farklı durum var sanki, ben anlamadım bu olaydan bişey...

dengesiz link=topic=51359.msg520124#msg520124 date=1327492269' Alıntı:
' herhangi bir kaydı olmayan ve mektup gönderilen ' ne demek, herkese mektup gitti mi ki ? 1 ay daha uzatıldı deniyor, sonrada son 7 gün kaldı deniyor, ne dandik yasa yav kimsenin tam bildiği bişey yok.
Kayıt ayrı, gelir testi ayrı bişey mi ? Kaydı olmayanlar için son 7 gün, kayıt yaptırıpta gelir testi yaptırmayanlar için 1 ay mı şimdi bu ?

Aynı haber içinde iki farklı durum var sanki, ben anlamadım bu olaydan bişey...
http://www.habervaktim.com/haber/221903/gelir_testinde_sure_uzatimi_yok.html
Bu haberde sürede uzatılma yok diyor, en sağlıklısı devlete, sgk'ya gidip sormak,