Veteriner masraflarini azaltmak icin unlemleriniz neler

Selamueleykim arkadaslar. Evet arkadaslar soru acik buyukbas veya kucuk bas hayvancilikta veteriner masraflarini azaltmak icin neler yapiyorsunuz hayvanlarini kendisi tedavi eden var mi. Bilgili arkadaslar bizede deneyimlerini anlatirsa cok iyi olur dahada bilgi alis verisi olur kanatindeyim tedavi seklimizi hastaliklara karsi onlemlerimizi kulandigimiz ilaclarin adlarini yazarsak bilmeyen arkadaslarda bundan faydalanir unutmayalim ki ila bildiklerimizden fazla bilmediklerimizde vardir tesekurler saygilar.

Hadi bismillah. Gecenlerde besi danalarimda kasinti ve tuy dokme oldu ama mantar diyildi cunku mantar deriyi tahris eder tedavi olarak ilk once dananin kilosuna gure avromec-f deri alti yoluyla uyguladim ve tuy dokulen yerlere yanmis motor yagi surdum 20 gun sonra ilaci tekrar uyguladim ama bu sefer yag falan surmedim ve cok sukur gecti . Boyle sorunu olan veya ilerde boyle hastalikla karsilasan arkadaslarimiz varsa boyle bi yontemi deniyebilirler insallah ise yariyacaktir tesekurler.

Hastalik adi ayak curukugu diyer adi kemik hastaliklari belirtileri hayvan ayagina basamaz sinirli ve agrasif olur. tedavi sekli oncelikle hayvani hem sakinlestirmek icin hemde bi nevze olsun acisini dindirmek icin hayvanin kilosuna gure derin kas ici ketojezik vurun biraz bekleyin hayvanin sakinlesmesi icin ve hayvanin ayagini yikayin kurulayin sonrada siprey olan viocid-oxy hayvanin ayagina iyice sikin zaten rengi mavidir kendini cabuk beli eder ve son olarakda gene hayvanin kilosuna gure derin kas ici yoluyla spirotek vurun ve bu uygulamayi 3 gun uygulayin insallah hastamiz iyilesecektir. Not ben kendi hayvanlarima uyguladim gecti sizlerin hayvanlarinizdada boyle hastalik gurulurse bu tedavi seklini uygulayin insallah gececektir.

Ynt: Veteriner masraflarini azaltmak icin unlemleriniz neler

Konu için teşekkürler Hebun021 kardeş,Ben aşağı yukarı işletmemdeki bütün hastalıkları tedavi edebiliyorum,rahimyıkama,eş (pospotum) alma,ketozis,metritis,ciğer hastalıkları,mastisis,buzağı ishalleri ve kabızlıkları,döllenme sorunları,kızgınlığa gelme sorunları,felç-hipkalsemi,serum vurma vs. işin püf noktası 'hasta hayvanlarınızda yaptırmış olduğunuz tedaviler sonucu hayvanınız sağlığına kavuşmuşsa veterinerinizin uyguladığı ilaçları kafanıza yazacaksunız yada bir yere not edeceksiniz aynı durumlarda aynı şekilde tedavi edebilirsiniz,sonrasında bu uygulamaları kendiniz yapmaya başladığınızda mutlaka ilaçların içeriğini etken maddelerini öğrenin etken maddeleri öğrenirsek ve hangi hasatlaıklarda daha etkili olduklarını bilirsek aşağı yukarı birçok veteriner düzeyinde bilgi sahibi olabiliriz.Birde mesela piyasadaki veteriner arkadaşların sattıkları ilaçları ilaç depolarından çok daha ucuza alabiliriz örneğin bizim ilçede 100 lüktobrofin 25 tl Konyadaki aydoğmuşlar deposunda aynı ilaç 15 tl,ceftisinin 250 liğ depoda 45 tl ilçede 100 lüğü 35 tl 250 liği 85 tl ye geliyor aşağı yukarı %40 lık bir fark var arada ,Yani öğrendiğimiz tedavileri kendimiz yaparsak ve ilaçları depolardan toplu alsak tedaviyide kendimiz yaptığımız zaman en az %50 veteriner masrafını düşürmüş oluruz ama bence yinede bir veteriner arkadaşa danışmak lazım örneğin ben en ufak sorunda çalıştığım veteriner arkadaşa telefonla danışıp fikrini alırım ama tedaviyi mümkün oldukça kendim yaparım sadece tohumlamaları fotura için veterinere yaptırıyorum oda tutmassa boğaya çekiyorum,birde doğumlar riskli olacak gibi olursa veteriner çağırıyorum yalnız olduğum için çevreden doğuma yardımcı olacak fazla kişi yok onun içinde doğum arabası aldım oda çok işe yarıyor.
Arkadaşlar genelde veteriner formlarında kesinlikle ilaç ismi kullanmıyorlar bende bazen yorumlarımda ilaç isminden bahsediyorum ama genelde etken maddesinden bahsederim yada alerji yapmayacak ilaçlardan bahsederim yorumlarımızda onada dikkat edelim.

Asil ben tesekur ederim hacimet kardesim masallah seninde bilmedigin ve tedavi edemedigin bi hastalik yokmus yaw . Zaten forum acma nedenimde birbirimize karsi bilgi alisverisi yapmaktir kendimizin yapabildigi tedavileri ve tedavide kulandigimiz ilaclari yazmakti ve boylece bilmeyen arkadaslarimizda ogrenmis olurlar diye ve boylece hayvancilikta bi nevze daha olsun maliyetleri azaltmaktir tekrar tesekurler.

Anladigim kadariyla bu sitedeki hayvancilik yapan arkadaslarin hepsi profesyonel besicilik yapiyor bilmedigi bi hastalik tedavi sekli yok cahil olan benmisim. Herneyse hastalik adi buzagi ishali genelde fazla sut yedirmekten olur tedavi sekli bi tatli kasigi onduran tozu bi bardak suya ekleyip iyice suyu calkalayip suyu buzagiya icirin ve bunu 2 3 gun tekrarliyin insallah gececektir . Buzagi ishallerininde bi kac cesidi var zaman zaman onlarida yazarim saygilar. Not ben kendi hayvanlarima uygulamadigim ilaclari tedavileri burda yazmiyorum bunuda belirteyim.

Hebun021 link=topic=51465.msg530474#msg530474 date=1328628399' Alıntı:
Anladigim kadariyla bu sitedeki hayvancilik yapan arkadaslarin hepsi profesyonel besicilik yapiyor bilmedigi bi hastalik tedavi sekli yok cahil olan benmisim. Herneyse hastalik adi buzagi ishali genelde fazla sut yedirmekten olur tedavi sekli bi tatli kasigi onduran tozu bi bardak suya ekleyip iyice suyu calkalayip suyu buzagiya icirin ve bunu 2 3 gun tekrarliyin insallah gececektir . Buzagi ishallerininde bi kac cesidi var zaman zaman onlarida yazarim saygilar. Not ben kendi hayvanlarima uygulamadigim ilaclari tedavileri burda yazmiyorum bunuda belirteyim.
Buzağı ishallerini önelemek için doğumdan hemen sonra septiserum vuruyorum tek doz artı 3 gün göbeği tentirdiyotla pansuman yapıyorum,buzağının ağız sütü içmesi çok önemli ecoli ve benzeri microplara bağışıklık kazanıyor bazı hayvanlarda ağız sütü olmassa diye derin dondurucuda yaşlı ineklerin ağız sütünden bulunduruyorum,buna rağmen buzağılar ishale yakalanırsa,öncelikle süt miktarını azaltıyorum ve elektirolit dengesi bozulmaması için eloktiolit buzağı karışımlarından veriyorum birkaç gün bunun yanında ishal tozu ve ağızdan sıkılan dışkı katılaştırıcılar kullanıyorum,ama ilk teşhiste mutlaka ateşini ölçerim buzağının doğumun ilk haftasında görülen ishallerde çoğu zaman yüksek ateş görülür ve buzağılar süt yada benzeri içecekleri içmezler,ateş varsa ateş düşürücü kullanırım (bunun içinde şimdi b vitamini ile karışık buzağı için özel ilaçlar var onları kullanıyorum b vitamini iştahıda açıyor) ve genelde ishal iğnesi (atavetrin-basülfa) ve enroflaksasin içerikli antibiyotik kullanırım (kineloxx-hipraenro vs.) bu tedavi yöntemiyle ishale karşı kesin çözüm alıyorum 1 yada 2 gün içerisinde tedvi oluyor.

%80 çoğu hastalığı kendim tedavi etmeye çalışıyom.MASTİTİSTE yıllık mastivak isimli iğne + kuru dönem antibiyotiği. buzağıisallerindede inek kuruya çıkığı ilk 15 günde bir iğne ve dana doğunca danaya bi iğne vurulması etkili oluyor.Ayrıca dana isal olunca süt ısısında bir ayran yapıp içine 1 ölçek karbonat 1 ölçek tuz 4 ölçek şekerden ast yaparım.AMA yinede 1985 den beri hayvancılığın içindeyim her yıl görmediğim bi sağlık sorunu oluyor.

Yorumlariniz ve tedavi yontemlerinizi acikladiginiz icin tesekurler arkadaslar benim fazla bi bilgim yok bu hayvancilikta zaten bunuda hep belirtirim elimden geldigi kadariyla kendi bilgilerimi deneyimlerimi paylasmak istedim olaki bi yanlisim bi hatam olursa bunu belirtebilirsiniz hatami soyleyerek banada yardimci olursunuz tekrar teskurler. Belki simdi diyil ama ilerde insallah Allah ( c.c ) izin verirse en iyisi olmaya calisacam ve olacamda.

Hacimmet başkanım İshal, öksürük, yumuşak doku iltihapları, ayak hastalıkları, mastitis gibi yaygın hastalıklarda iyi çalışan antibiyotik etken maddelerini paylaşman mümkün mü?

simentalci link=topic=51465.msg597713#msg597713 date=1337718653' Alıntı:
Hacimmet başkanım İshal, öksürük, yumuşak doku iltihapları, ayak hastalıkları, mastitis gibi yaygın hastalıklarda iyi çalışan antibiyotik etken maddelerini paylaşman mümkün mü?
İshalde oksitetraksilin içerikli ishal tozları artı tirimatoprim içerikli enjeksiyon ve ateş için genelde ketoprpfen içerikli ilaçlar kullanıyorum bunuların yanında ishal tedavisinde mutlka enroflaksasinde kullanıyorum,ciğer öksürük problemlerinde bazen enroflaksasin ve ketoprofen tedavi ediyor ama ileri vakalarda Tulathromycin etken maddesi en iyisi bildiğim kadarıyla ve ateş varsa meleksikam en iyisi bence,mastis probleminde amaksisilin thidrat ve klovonik asitli antibiyotikler etkili ama süte geçiyor hafif veya erken teşhis vakalarında ceftifor etken maddesi,ketoprofen ağrı giderici olarak ve enroflaksasinle birlikte etkili tedavi ediyor.

hacimmet link=topic=51465.msg600189#msg600189 date=1338202457' Alıntı:
İshalde oksitetraksilin içerikli ishal tozları artı tirimatoprim içerikli enjeksiyon ve ateş için genelde ketoprpfen içerikli ilaçlar kullanıyorum bunuların yanında ishal tedavisinde mutlka enroflaksasinde kullanıyorum,ciğer öksürük problemlerinde bazen enroflaksasin ve ketoprofen tedavi ediyor ama ileri vakalarda Tulathromycin etken maddesi en iyisi bildiğim kadarıyla ve ateş varsa meleksikam en iyisi bence,mastis probleminde amaksisilin thidrat ve klovonik asitli antibiyotikler etkili ama süte geçiyor hafif veya erken teşhis vakalarında ceftifor etken maddesi,ketoprofen ağrı giderici olarak ve enroflaksasinle birlikte etkili tedavi ediyor.
Peki bir sorum daha var. İshal vakalarında trimatoprim enj. ile enroflaksasin enj. beraber aynı anda mı uyguluyorsun. Bunların birbirlerine karşı sinerjik etkili yani etki arttırıcı olduğunu biliyorum ama hiç aynı anda kullanmamıştım. Aynı anda farklı taraflara mı uyguluyorsun enjeksiyonları. (trimatoprim + enroflaksasin + ketoprofen + toz)

simentalci link=topic=51465.msg600669#msg600669 date=1338236356' Alıntı:
Peki bir sorum daha var. İshal vakalarında trimatoprim enj. ile enroflaksasin enj. beraber aynı anda mı uyguluyorsun. Bunların birbirlerine karşı sinerjik etkili yani etki arttırıcı olduğunu biliyorum ama hiç aynı anda kullanmamıştım. Aynı anda farklı taraflara mı uyguluyorsun enjeksiyonları. (trimatoprim + enroflaksasin + ketoprofen + toz)
Kardeş özellikle buzağı ishallerinde enroflaksasini kullanıyorum önemli vakalarda tirimatoprimle birlikte kullanıyorum enroflaksasini deri altı yapılan çeşitlerden bulunduruyorum ama bu tedavide kabızlık yaptırmamaya dikkat etmek lazım hafif ishalde tirimatoprimi kullanmıyorum ishal tozu ateş düşürücü ve enroflaksasin kullanıyorum.

arkadaşlar özellikle buzağı ishallerinde herhalde sorun çok. benim size tavsiyem. ineğin doğumuna 1 ay kala kolibilin RC neo diye bir aşı var öncelikle bunu yapın. daha sonra buzağı doğar doğmazda bovisera olabilir, veya septicol olabilir anti serumlar var. bunlardan uygulamanız buzağılar için yeterli. burada önemli olan annenin doğumuna 1 ay kala vurula aşıdır. bilginize.. bunu ihmal etmezseniz buzağı ishal olayından kurtulursunuz.

subaykan link=topic=51465.msg605054#msg605054 date=1339226237' Alıntı:
arkadaşlar özellikle buzağı ishallerinde herhalde sorun çok. benim size tavsiyem. ineğin doğumuna 1 ay kala kolibilin RC neo diye bir aşı var öncelikle bunu yapın. daha sonra buzağı doğar doğmazda bovisera olabilir, veya septicol olabilir anti serumlar var. bunlardan uygulamanız buzağılar için yeterli. burada önemli olan annenin doğumuna 1 ay kala vurula aşıdır. bilginize.. bunu ihmal etmezseniz buzağı ishal olayından kurtulursunuz.
Hocam şimdi buzağıda ishal göreceli ben septiserumu sürekli kullanıyorum ama yinede ishal görülüyor bu tür ilaçlar buzağıyı tamamen korumuyor hastalıktan sadece daha hafif geçirmesini sağlıyor yeni doğanlardaki başlıca ishal sebebpleri öncelikle kilosuna uygun süt verilmemesi (fazla süt verilmesi) bulunduğu ortamın hijyenikliği ve aynı ortamda birden fazla buzağı barındırmak.

ÖKSÜRÜKTE EN ETKİLİSİ DİREK CİGERE ETKİLİ OLAN TİLMİKOSİN ETKEN MADDESİ İÇEREN İLAÇ ÇOK İYİDİR İLAÇ İSMİDE MAYKOMET ÇOK ETKİLİDİR 48-72 SAAT TEDAVİ EDER TULATRAMİSİN YANİ DRAKSİN BU SADECE KORUR TEDAVİ ETMEZ DRAKSİN KEÇİDE ÇOK İYİ ÇALIŞIR BU TİLMİKOSİN DERİ ALTI UYGULANIR ETE VURULURSA HAYVAN YARIM SSAT İÇİNDE ÖLE BİLİR ZEHİRLENİR KOYUNDADA 45 KİLONUN ALTINDA UYGULANMAZ

tulathramisin (draxin) bi antibiyotik ve de öksürük üzerine şu ana kadar bulunmuş en etkili olanı. Koruma yapmaz çünkü aşı değil. İyileştirir. Ondan daha etkili iyileştiren de yok bence. Ama zorunlu kalmadıkça kulanmamalı çünkü ağır bir ilaç karaciğeri yorar ve sonraki hastalıklarda diğer antibiyotiklerin tedavi etme oranını azaltabilir.

simentalci ben veteriner sağlığı laborantlık okuyorum bu konuları çok iyi biliyorum tilmikosin tulatromisinden daha iyidir bunu bil oksürükde pasturellada çok iyidir

simentalci link=topic=51465.msg611638#msg611638 date=1341257392' Alıntı:
tulathramisin (draxin) bi antibiyotik ve de öksürük üzerine şu ana kadar bulunmuş en etkili olanı. Koruma yapmaz çünkü aşı değil. İyileştirir. Ondan daha etkili iyileştiren de yok bence. Ama zorunlu kalmadıkça kulanmamalı çünkü ağır bir ilaç karaciğeri yorar ve sonraki hastalıklarda diğer antibiyotiklerin tedavi etme oranını azaltabilir.
sait beylik link=topic=51465.msg611694#msg611694 date=1341264001' Alıntı:
simentalci ben veteriner sağlığı laborantlık okuyorum bu konuları çok iyi biliyorum tilmikosin tulatromisinden daha iyidir bunu bil oksürükde pasturellada çok iyidir
Bilgileriniz için teşekkürler piyasada tilmekosinde,tulathramisinde ileri derece ciğer sorunlarında kullanılıyor etken madde olarak en pahalı veteriner ilaçları arasında koruyucu olarak pasturella aşısı türünde ilaçlar kullanılıyor bildiğim kadarıyla hiç kullanmadım ama çifliğe yeni hayvan girişi olduğunda yada hayvanları taşıma esnasında ciğer enfeksiyonu kapmamamaları için aşılar kullanılıyor.