Pullukla tarla surumu

Selamueleykim arkadaslar bildiginiz gibi ben diyarbakirliyim yanliz bizim tarla surusumuzle sizlerin tarla surmesi arasinda daglar kadar fark var mesela biz hayata tarlayi nadasa birakmayiz buraya gelen bicerci arkadaslar bilir ve diyer onemli bi konuysa tarla surumu mesela biz agir yayli kiltvator 2 normal kiltvator ve tapan surup tarlayi ekeriz hatta son zamanlarda yeni cikan agirtip goblelerle bi sefer tarlayi surup ekiyorlar verimleride ayni sayilir ama sizler pulluk dip kazan falan kulanirsiniz dolayisiyla maliyetleriniz artar acaba sizlerde bizler gibi yapsaniz yani pulluk dipkazan mazot parasiyla gubre alip tarlaya atsaniz daha avantajli olmazmisiniz acaba siz deyerli arkadaslarimizin bu konuyla ilgili dusunceleri neler tesekurler.

Kuru sartlarda 300 ila 450 kilo aliriz dunume bi dunum 1000 metre kare burda 550 kilo veren tarlalarimizda var . Zaten bizde fazla pullukla surum olmaz hic olmaz desem yeridir. 5 yildir ben ekerim tarlayi sadece 1 sefer pulluk cektik bir tarlaya oda verimi normal oldu.

Ynt: Pullukla tarla surumu

Hebun021 link=topic=51494.msg521831#msg521831 date=1327688554' Alıntı:
Kuru sartlarda 300 ila 450 kilo aliriz dunume bi dunum 1000 metre kare burda 550 kilo veren tarlalarimizda var . Zaten bizde fazla pullukla surum olmaz hic olmaz desem yeridir.
O zaman birde pullukla deneyin eminim verim artacaktır. Atalarımız ne demiş: Ya herk et, ya terk et..

Ynt: Pullukla tarla surumu

diyarbakırlı arkadaş bu sene bismilden gelip ekimi biçtiler SÜMERLER ben senede 2000 dönüm kuru tarımla uğraşıyorum herki tavında 15-20 cm pullukla süreriz hazıranın başlarında kültüvatörlerle kazayağı çekeriz tapansız bazıları yırtma derler daha sonra kültüvatörle düzleriz yada tevsiyeli loğ çeker şanzumanlı mivzerlerle ekeriz bazılarıda don onlan yerlerde ektikten sonra loğ çekerler en az 4-5 defayı buluyor zor yani ama 500 kg aşağı arpa olmaz

Dostum senin tarla ekimin cok maliyetli olur bismil tepe taraflari zaten sulu tarim yapar kur tarimdada verimleri iyidir fransiz arpa derler bizde 6 sirali onun verimi cok iyidir yanliz hasati iyi ayarlanmali cunku dane dukmesi mesurdur verimide kuru tarimda bu sene bizde 600 kiloya kadar cikti ama bu seneninde masallahi vardi yani .