Çinli YTO, televizyonlu, klimalı traktörle geliyor

YTO ile lisans anlaşması yapan Ar Grup, Çankıra'da traktör üretim fabrikası kuruyor. 3 ay sonra 'Artrak' markasıyla piyasaya çıkacak olan traktörler, rakiplerine göre yüzde 25 ucuza satılacak

Bülent Yardımcı

Çinli traktör üreticisi YTO, Türkiye piyasasına Ar Grup ile birlikte giriyor. Ar Grup ile üretim ve satış için lisans anlaşması imzalayan Çinli YTO'nun üretim tesisleri Çankırı Çerkeş'te olacak.
Ar Grup'un Çerkeş'te inşa ettiği traktör fabrikası 3 ay sonra faaliyetlere başlayacak. Üretilecek olan traktörler 'Artrak' markası ile pazara sunulacak. Çinli YTO ile birlikte üretilecek olan yeni model traktörlerin, Türkiye piyasasındaki benzerlerinden yüzde 25 daha ucuz fiyatla satılması planlanıyor.
Ar Grup yetkilisi Turan Özbahçeci, yapılan işbirliği hakkında şunları söyledi: '2.5 yıl hazırlık yaptıktan sonra Çinli YTO firması ile anlaşarak Çerkeş'de fabrikamızı inşa etmeye başladık. 3 ay sonra fabrika hizmete girecek. Burada YTO firmasının lisansı ile traktör üreteceğiz.'
YTO'nun Çin'de devlet yönetiminde dev bir firma olduğunu belirten Özbahçeci şöyle devam etti: 'Lisansını satın aldığımız YTO, traktör üretimin yanı sıra tır, kamyon, kamyonet ve çeşitli iş makineleri imal ediyor. Birçok ülkede faaliyet gösteriyor. YTO, bizim açımızdan çok güçlü bir partner.'

axeko01.jpg

Buzdolabı bile var
Özbahçeci, üretilecek olan traktörler hakkında da şu bilgileri verdi: 'İmal edeceğimiz traktörlerde İngiliz Ricardo motorlarını kullanacağız. 4 çekerli olan traktörlerimiz de lüks sürücü koltuğu, buzdolabı, LCD TV, DVD, CD çalar ve klima da olacak.'
3 ay sonra piyasa çıkacak olan Artrak traktörlerinden, 2008 yılında 500 adet, 2009 yılında ise 1.000 adetlik üretim planlanıyor. Daha sonraki yıllarda ise imalat miktarı satış durumuna göre belirlenecek ve model sayısı artırılacak.

Test edildi, onaylandı!

'Yatırm planlarını uzun süreli araştırmalardan sonra yapıyoruz. Firmamız çok temkinli çalışır' diyen Turan Özbahçceci, traktör yatırımları hakkında şöyle konuştu:
'Yatırıma başlamadan önce YTO traktörü Çubuk Ovası'nda test ettik. Her markadan traktörleri topladık. Depoları doldurduk ve tarla sürdük. Diğer markalar 60 litre yakarken, YTO'nun 45 litre mazot yaktığını gördük. Diğerleri 5 bıçakla zorlanırken, YTO 6 bıçakla hiç zorlanmadı. Testten sonra yatırım kararı aldık.'
Siverekli bir aile şirketi olan Ar Grup'un Trakya bölgesinde 27 marketi bulunuyor.

Uzakdoğu'da traktörün kralı

Çin'de 1955 yılında devlet tarafından kurulan YTO firması, işe traktör üretimiyle başladı. O yıllarda 'Traktörün Kralı' sloganıyla üretim yapan şirket, şimdilerde traktör üretiminin yanı sıra, tır, inşaat ve iş makineleri ile enerji makineleri alanında çalışıyor.
Firma şu anda 92 ülkede faaliyet gösteriyor. Çin'in dışında iş yaptığı pazarlar içinde Asya, Afrika ve Amerika öne çıkıyor. Şirket son dönemde Avrupa pazarında da birçok ülkede iş yapmaya başlamış durumda.

Ynt: Çinli YTO, televizyonlu, klimalı traktörle geliyor

İyimiş ama nasıl güveneceğiz bu traktöre japon olsa gözüm kapalı alırdım ama çin biraz tereddüt uyandırıyor bende ??*-s Resimde çok baba bi motor gibi duruyor kaputun içindeki ne acaba

Ynt: Çinli YTO, televizyonlu, klimalı traktörle geliyor

motoor ingilz diyorlar ama bilemiyorum, bende yakıt tüketimnden çekiniyorum 245g yazıyor sitesinde mf traktörleri 205 civarı yakıyor fendler daha düşük 245 çok geldi bana