Mavi kapağın altından bakın kim çıktı?

Türkiye’nin her yerinde özellikle son aylarda plastik su şişelerinin kapakları biriktiriliyor. Bu kapaklar, tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyan fiziksel engellilere umut oluyor. Hemen her sokakta elektrik direkleri, ağaçlara bağlanan koca pet şişelerin içine konulan bu kapaklar sayesinde şimdiye dek yüzlerce kişi tekerlekli sandalye sahibi oldu. Bu hareketin başlama hikayesi de tekerlekli sandalyeye kavuşup hayatı değişenler kadar ilginç...

Stajda fark etti

Mavi kapak hareketini başlatan isim Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi dördüncü sınıf öğrencisi Kosovalı Kushtrim Ahmeti. 2010 yılının mayıs ayında İzmir’de bir hastanede staj yaparken engelli çocuğunu sırtında getiren bir anneyi görünce harekete geçmeye karar vermiş: “Anneye, neden bir tekerlekli sandalye edinmediğini sordum. Maddi imkanının olmadığını, eşinin asgari ücretle zar zor geçindiklerini anlattı. Çok kötü hissettim kendimi. Kosova’daki annemi telefonla aradım ve para istedim, o çocuğa tekerlekli sandalyeyi kendi cebimden alacaktım. Sonra o çocuk gibi pek çoğunun olduğunu ve hepsine ulaşılması gerektiğini düşünüp internette bir araştırma yaptım. İstanbul’da bir grup öğrencinin plastik şişe toplayarak geri dönüşüm şirketine sattığını, ondan elde edilen gelirle arkadaşlarına ayakkabı aldığını öğrendim. O an elimin altındaki naylon poşetin üzerindeki ‘Bu poşet geri dönüşümlüdür’ yazısını ve telefon numarasını fark ettim. Aradım, durumu anlattım. Aslında şişe toplamayı düşünüyordum ama o konuşma sonunda kapak biriktirmenin daha kolay olacağını fark ettim.”

Hastaneye gelenlerin elindeki pet şişelerdeki plastik kapakları toplamaya başlayan Ahmeti’ye önce herkes şüpheyle yaklaşmış ama durumu fakültenin dekanına anlattığında istediği desteği almış: “Kampanya başladıktan üç ay sonra bir tekerlekli sandalye alabildik. Hedefim o küçük çocuğa tekerlekli sandalye ulaştırabilmekti ama o çocuğu bulamadım. Keşke adresini not etseydim.”

Kushtrim Ahmeti’nin bu projesini Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi yönetimi sahiplendi. Dekan Prof. Dr. Celal Artunç’un desteği ve Prof. Dr. Nurselen Toygar’ın koordinatörlüğünde ‘Mavi Kapak Kampanyası’ adlı bu sosyal sorumluluk projesi hala sürüyor. Proje Ekip Sorumlusu Bülent Başoğlu, 2010 mayıs ayından günümüze 220 tona yakın plastik kapak topladığını, bunun karşılığında bin 100 tekerlekli sandalye alındığını söylüyor. Tekerlekli sandalye sağlık kurulu raporuna göre veriliyor. Toplanan mavi kapakların İzmir’de bir geri dönüşüm firmasına teslim edildiğini söyleyen Başoğlu, dört tekerlekli sandalyenin bir ton kapak karşılığında alındığını anlatıyor: “Kampanyamız sosyal paylaşım siteleri sayesinde yaygınlaştı. Şu an her ilde bir-iki gönüllü çalışıyor, her şehirden destek geliyor. İl Milli Eğitim Müdürlükleri bu konuda çok duyarlı, en çok kapak okullardan geliyor. Migros, Şok ve Tansaş marketleri de mavi kapakları toplayarak katkıda bulunuyor.”

653520120129021718677.jpg

489520120129021826273.jpg

Ynt: Mavi kapağın altından bakın kim çıktı?

Acımakla bir yere varılamayacağı eyleme geçmenin güzel bir örneği ve bizimde hayatımızda uygulamamız gereken güzel bir örnek.