Tübit’ak

Harp Okulu’nu birincilikle bitiren Teğmen’i “terörist” diye içeri atmışlar, cep telefonuna “harbi teröristin fihristi”ni yüklemişler, rezalet ortaya çıkınca da “sehven” demişlerdi.
*
Tesadüf bu ya… Teğmen’in içeri atıldığı günlerde, üniversite sınavında “şifre” rezaleti patlamış, cevap anahtarını şifreledikleri ortaya çıkınca “pardon, sehven oldu” demişlerdi.
*
Sınavı anında akladılar.
Teğmen’i aylardır süründürüyorlar.
*
Meğer, Savcılık, TÜBİTAK’a yazı yazmış, “Teğmen’in telefonuna yapılan sehven yüklemeyi incele, rapor hazırla” demiş…
TÜBİTAK da cevap vermiş: “Yoğunuz, başka yere incelet.”
*
E merak ettim tabii…
Ne iş yapar bu TÜBİTAK?
Ki, bu kadar yoğun.
*
Girdim TÜBİTAK’ın resmi internet sitesine… Asli görevi olan, bilim ve teknoloji bölümünü tıkladım. Hem vallahi hem billahi, lise öğrencileri için Kriptoloji Kış Okulu açmışlar iyi mi!
*
Kriptoloji malum, şifre bilimi… Üstelik, eğitim, ulaşım, konaklama ve yemek, ücretsiz.
*
Yani, hiç öyle dershaneye mershaneye eşşek yükü para ödeyip, kafa patlatmanın âlemi yok kardeşim… Git TÜBİTAK’ın şifreleme okuluna, ODTÜ mü, İTÜ mü, seç beğen gari.
*
“Benim yaşım küçük, üniversiteye değil, Anadolu lisesi sınavına gireceğim” diyorsan… TÜBİTAK amcan seni de düşünmüş… İlkokul öğrencileri için Kriptoloji Yaz Okulu var.
*
Dolayısıyla…
Yoğun olmaları normal.
*
Ben tatmin oldum!
*
Siz de tatmin olmak istiyorsanız…
Bu yazıdan öğrendiklerimizi üniversite sınavının “11” numaralı sorusuyla test edelim: Beşi beş kuruştan beş yumurta 25 kuruş ettiğine göre, cepteki üç yumurta kaç sene hapis eder?

Ynt: Tübit’ak

Başvuru Koşulları:
- 2011-2012 öğretim yılında Lise 2. , 3. ve 4. sınıfta öğrenim gören,

- Genel not ortalaması “pek iyi” olan...

Şifreleme teknikleri hakkında yüksek bilgi ve tecrübelerini aktaracaklar galiba...