Acil yardım ishal buzağı

Acil yardim ishal buzagi

Oncelikle gecmis olsun kardesim simdi ben sana bi ilac tavsiye edecem insallah buzagin iyilesecektir. Onduran toz ilac al bi tatli kasigi ilaci biberona koy birazda su koy biberona ve iyice karistirip buzagiya icir insallah gececektir.

Ynt: Acil yardım ishal buzağı

onduran toz yarım soda şişesine 1 ölçek dök karıştır ver çok şiddetli ise 3 gr enrolen vur ilk günki ishal çok önemli degil toz ile çok yüklenipte bagırsaklarnı kurutma geçmiş olsun.

Öncelikle veterinerinize danışın bence,ama tavsiye niteliğinde buzağılarda ishal hastalığında öncelikle sebebine bakın ya süt miktarını fazla vermişsinizdir yada çevreden ecoli vb mikropları kapmıştır,ateşini ölçmeliyiz öncelikle ishalli buzağılar ateşli olur ve sıvı kaybının yanında sıvı alımıda yapmak istemezler ateşli ise ateşi düşürmek lazım ve bağırsaklara müdehale için toz içerikli antibiyotikler (genelde oksiteteraksislin içerikli olurlar) artı dışkı katılaştırıcı jeller ve vucudun eloktirolit dengesinin bozulmaması için elektirolit kombinesi,eleoktirolit karışımı verilirse şayet verilen süt miktarınında düşürülmesi lazım yoksa dışkı katılaşıyor ama bembeyaz işlenmeden çıkıyor.(aklınızda olsun tedavi süresince hayvanın dışkısını kontrol edin fazla katılaşırsa kabızlık ishalden daha riskli olabilir,dışkıda kan olması bağırsak tıkanmalarına neden olur onada dikkat edin unutmayalım ülkemizde hastalık olarak en çok buzağı kaybı ilk haftalardaki ishallerden oluyor,bence ilk 20 günde görülen buzağı ishalleri çok riskli hemen tedavi edilmesi gereken bir hastalık.(buzağı ishallerinde enroflaksasin ve özellikle tirimetoprimiçerikli antibiyotikler çok etkili oluyor)

Öncelikle hayırlı ve tırnağı berk olsun. Hemşehrim yeni doğan buzağıda bağırsak kurdu oluyor. Ondan dolayıda ishal olabilir. Siz buzağıya kurt hapı kullandınız mı? Biz aç karnına uzun sarı bir hap var yanılmıyorsa adı kurdosan diye bir hap, onu ikiye kırıp kullanıyoruz.

isyankar1985 link=topic=51863.msg534319#msg534319 date=1328909858' Alıntı:
Öncelikle hayırlı ve tırnağı berk olsun. Hemşehrim yeni doğan buzağıda bağırsak kurdu oluyor. Ondan dolayıda ishal olabilir. Siz buzağıya kurt hapı kullandınız mı? Biz aç karnına uzun sarı bir hap var yanılmıyorsa adı kurdosan diye bir hap, onu ikiye kırıp kullanıyoruz.
Geçmiş olsun ama yeni doğan buzalarda bağırsak kurdu hiç duymadım bizdede oldu toz tetramisin var ondan kullanırız hacı abi doğru şeylerden bahsetmiş ilk ağız sütünü fazla emdiyse mutlak dokunur böyle durumlarda eger gecmezse ciddi sıkıntı bidefasında ben penisilin yapmıştım hem ateşi düşürüyor hemde hayvanı dinç hale getiriyor istersen veterinere sor bi dene

Arkadaşım büyük ihtimalle buzağı çok süt içmiştir. Ya Sütünü azalt ve casamolin veya tetramisin ishal tozu kat.Baytril invarsa elinde onuda kullanabilirsin.Yada süy içirme onun yerine 1-2 öyün ast (yoğurt-ılık su-bir ölçü karbonat -bir ölçü tuz-dört ölçü şeker) ver.Bu ast sırrımıda sade sana söylüyom kimseye deme noo*-*- zuha-*-s

bakın arkadaşlar size bir ilaç ismi vereyim ishal konusunda mucize.hayvan ve insan kullnabilir.

PALAMUT.BUNU HAYVAANLAR İÇİN KURUTUN KAVURMADAN YAKMADAN KURUTUN. TOZ HALİNE GETİRİN 1 - TANESİNİ BUZAGIYA VER.AZ GELİRSE 2 TANE VER.ÇOK TESİRLİDİR.DİKKATLİ VERİNİZ.
İNSANLAR İÇİN ÇOCUKLARA VERMEYİN Bİ,LMİYORUM.
BİRTANESİNİ PALAMUTUN KAVURUN TAVADA ATEŞTE TOZ EDİN AZ AZ İÇİN. DOZUNU SİZ AYARLAYIN.
MEŞE PALAMUDU. YABANİ OLANLAR ESKİ VE ÇÜRÜMÜŞ OLMASIN.