intercooler yerine normal radyatör yaptırsak sakıncası olurmu sizce

arkadaslar intercool un görevi bilindiği gibi turbonun motora bastıgı havayı sogutmak bilindiği gibi soguk havada oksijen sıcak havadan fazla oldugu için yanma daha siddetli gerceklesiyorr vee az miktarda püskürtülen mazot daha siddetli yanma yapıyor bende ford 3000 radyatörü var onu denemek düşüncesindeyim sonuç ne olur acaba tabiki radyatörün deliklerini intercoole göre yaptırcam hortumlarsa zaten sanayide satılıyor gerekirse su tesisatcısı oldugum için kendim yapacagım
daha önce deneyen arkadaslar varsa beni haberdar ederseniz sevinirim

Ynt: intercooler yerine normal radyatör yaptırsak sakıncası olurmu sizce

servetim link=topic=51946.msg529470#msg529470 date=1328529543' Alıntı:
yok arkadasım normal radyatörün çnüne bi radyatör daha yapcam oda havayı sogutacak
öyle yapan duymadım, olabilir denemek lazım.
hararet sıkıntısı olanlar, genelde radyatörü büyültüyor...

ben biraz hesapladım akuyu biraz öne cekecem bi kac da boru alcam hurdadan turboyu da ben takmıstım zaten yabancılık cekmem diye düşünüyorum hesaplarıma göre daha iyi verim vermesi lazım daha iyi sogutacagı için ama performansı nasıl olur bilemem uygulayınca yazacam video falan atacam buraya nasipse

intercool peteği su soğutma peteği olan radyatöre göre biraz daha ince yapılı ve malzemesi farklı. daha ince olduğu için havayı hızlı soğutabilme niteliğine sahip. eğer onun yerine normal radyatör kullanırsan pek verim alamazsın. çünkü normal radyatör suyu soğutmak için dizayn edilmiştir. su havaya göre radyatörün içinde daha fazla kalır. hava daha hızlı geçtiği için daha çabuk soğuması lazım...

arkadasım bende inceleme yaptım baya cok yaptım hemde 1000 tl ya alınan petekle bu fordun kı hemen hemen aynı bende taksi rayatörleine bakarım bi ama 2000 tl daha veremem kandırıyolar bayiler istersen ac bi tümonun kine bak petekleri nasil miş

servetim link=topic=51946.msg529486#msg529486 date=1328531682' Alıntı:
arkadasım bende inceleme yaptım baya cok yaptım hemde 1000 tl ya alınan petekle bu fordun kı hemen hemen aynı bende taksi rayatörleine bakarım bi ama 2000 tl daha veremem kandırıyolar bayiler istersen ac bi tümonun kine bak petekleri nasil miş
vala inş senin dediğin gibidir. o konuda haklısın intercool peteği baya pahalı. deneyimlerini paylaşırsan seviniriz..

Pistonların üzerinde oluşan (soğutulmuş havadan dolayı artan yanma basıncını) yoğunluğu nasıl bertaraf edeceksin? siboplar ve kapak artan basıncı karşılarmı..Sonra kapak contasını ikide bir değiştirme ihtiyacı duyabilirsin..İyi düşünün derim ben..

elturco link=topic=51946.msg530412#msg530412 date=1328626009' Alıntı:
Pistonların üzerinde oluşan (soğutulmuş havadan dolayı artan yanma basıncını) yoğunluğu nasıl bertaraf edeceksin? siboplar ve kapak artan basıncı karşılarmı..Sonra kapak contasını ikide bir değiştirme ihtiyacı duyabilirsin..İyi düşünün derim ben..
Dediğine göre motorların kışın patlaması lazım...

hava geçişine mani olacak şekilde darlık yoksa ,su radyatörüde bence iş görebilir ,intercooler radyatörüde malzeme ve şekil olarak su radyatöründen farklı görünmüyor