KANOLA, ASPİR HAKKINDA...

eken varsa; verimi, bakımı, satış noktaları, piyasası hakkında bilgisi olan...
teorik olarak bilgi sahibiyim ama pratikte bu işle uğraşan varsa ondan duymak istedim.
desteklemeleri hububattan fazla, yağlık ayçiçeğine dahi alternatf gibi.......?

Ynt: KANOLA, ASPİR HAKKINDA...

valla kanolaya biz birçok kez niyetlendik ancak kısmet olmadı,bir de hasat zamanı falan tam biçerlerin işe başladığı zamana denk gelecek gibi trakyalı arkadaşlardan öğrendiğimiz kadarıyla,ondan dolayı daha hiç denemedik.Bir abimiz aspir ekti biçtirdi ama çok zor sattı.Ondan dolayı kanola sanki daha mantıklı gibi,ama ne bileyim ayçiçeği daha ağır basıyor bana göre.

Çağrı link=topic=52017.msg530953#msg530953 date=1328654259' Alıntı:
valla kanolaya biz birçok kez niyetlendik ancak kısmet olmadı,bir de hasat zamanı falan tam biçerlerin işe başladığı zamana denk gelecek gibi trakyalı arkadaşlardan öğrendiğimiz kadarıyla,ondan dolayı daha hiç denemedik.Bir abimiz aspir ekti biçtirdi ama çok zor sattı.Ondan dolayı kanola sanki daha mantıklı gibi,ama ne bileyim ayçiçeği daha ağır basıyor bana göre.
biçerde sıkıntı nedir, tablası filan mı değişiyor.
bartu link=topic=52017.msg530959#msg530959 date=1328654902' Alıntı:
aspir hiç ekmedim ama kanolayı 4 yıldır ekiyorum, bana göre geleceğin ekilecek ürünü kanola..
biraz açarmısının detaylı,
mesala desteklemesi nekadar, verimi nasıl.
kıraçta hububatla kıyaslamak istiyorum...

bereket. link=topic=52017.msg531096#msg531096 date=1328693786' Alıntı:
biçerde sıkıntı nedir, tablası filan mı değişiyor.biraz açarmısının detaylı,
mesala desteklemesi nekadar, verimi nasıl.
kıraçta hububatla kıyaslamak istiyorum...
biçerler başka yerde işe başlıyorlar aynı zamanlarda biçerci bulmak sıkıntı olabilir belki diye düşündük biz

Biçer tablasına aparat takılıyor heralde biraz pahalı bir aparat ayrıca parası iyi diye duydum buralarda biçerci sıkıntı olur kanola için 10-20 dönüm için kimse aparat takmaz tablasına alipasalierkan takmıştı aparat biçiyor şuan kanola heralde kazancıda iyidir diye düşünüyorum.

Freston link=topic=52017.msg531134#msg531134 date=1328697803' Alıntı:
Biçer tablasına aparat takılıyor heralde biraz pahalı bir aparat ayrıca parası iyi diye duydum buralarda biçerci sıkıntı olur kanola için 10-20 dönüm için kimse aparat takmaz tablasına alipasalierkan takmıştı aparat biçiyor şuan kanola heralde kazancıda iyidir diye düşünüyorum.
bencede iyi bir alternatif destekleme filan kazancı iyi gibi.
ekip, mahsulü satanlardan duymak isterdim...

Aspir verimi çok yüksek değil tarlalarımızda fakat nadasa bıraktığınız yerlere ekim yaparsanız. Senelik mazotunuzu karşılar...

Dqn link=topic=52017.msg531165#msg531165 date=1328699737' Alıntı:
Çok güzel bir fikir. Ama Ankara ' da zor satılan bir ürünü Sivas ' ta satmak mesele :( Konuyu takipteyim..

Bu ürünü satmayacaksın, nadasa bıraktığın yere ekimini yapıp katı soğuk preste yağı kendin sıkacaksın. Yağıda istediğin gibi kullan!!!

partpol link=topic=52017.msg531201#msg531201 date=1328701528' Alıntı:
Bu ürünü satmayacaksın, nadasa bıraktığın yere ekimini yapıp katı soğuk preste yağı kendin sıkacaksın. Yağıda istediğin gibi kullan!!!

Bu söylediklerimin tamamı aspir için!!
Hasadı biçerdöver özel bir tablaya ihtiyaç olmadan hububat tablası ile yapabiliyor.

partpol link=topic=52017.msg531201#msg531201 date=1328701528' Alıntı:
biyo dizelmi yap diyorsun,
o ayrı bi iş.
ticari olarak buğday gibi alanı yokmu bunun.
yağını kim alıyorsa o çıkarsın, biz nasıl uğraşalım o işle...

bereket. link=topic=52017.msg531204#msg531204 date=1328701752' Alıntı:
biyo dizelmi yap diyorsun,
o ayrı bi iş.
ticari olarak buğday gibi alanı yokmu bunun.
yağını kim alıyorsa o çıkarsın, biz nasıl uğraşalım o işle...

biyodizel yap demiyorum! :)

kendi yaptığın biyodizel normal yaptığın mazottan daha pahalıya gelir :)

yaptığın biyodizel içerisinde kalacak su ve diğer kimyasallar yakıt sistemine zarar verecektir, kendi yaptığın biyodizel şuan için mantıklı gözükmüyor...

ama dediğim gibi nadasa bırakılan alanları değerlendiren çiftçi arkadaşlarım var, yağı farklı şekilde değerlendiriyorlar ve çok memnunlar...

kolaya kaçmak yok araştırmak var hemde çok...

Arkadaşlar kanola'nın satışında problem yok, yemeklik olarak kullanılabiliyor yağ... Trakya'daki çiftçi arkadaşlar cevap verecektir.

Benim bahsettiğim yağlık tohum soğuk katı presi diye geçiyor küçük bir makina bir çok firma üretimini yapıyor. Resimi aşağıdaki gibi.

Abi aslinda bu benimde cok kez aklimdan gecti ama ihtiyarin karsi cikacagini bildigim icin söylemedim bile. Her sene 200 dönüm yeri nadasa birakiyoruz. yazik günah. 300 dönüme harcadigimiz zaman zaten toplasan 30 gün. digeri icinde bi 30 gün ayirsak fazladan giris olur. ben aycicegine biraz sicak bakiyorum, yildizelinde ekmislerdi ama pazari nedir, soguga kuraga dayanirmi onu iyi ögrenmek lazim.

satocan58 link=topic=52017.msg531241#msg531241 date=1328704810' Alıntı:
Abi aslinda bu benimde cok kez aklimdan gecti ama ihtiyarin karsi cikacagini bildigim icin söylemedim bile. Her sene 200 dönüm yeri nadasa birakiyoruz. yazik günah. 300 dönüme harcadigimiz zaman zaten toplasan 30 gün. digeri icinde bi 30 gün ayirsak fazladan giris olur. ben aycicegine biraz sicak bakiyorum, yildizelinde ekmislerdi ama pazari nedir, soguga kuraga dayanirmi onu iyi ögrenmek lazim.

Hocam 200 dönüm çok ciddi bir yer, tavsiyem aspir olayını sıkı araştırman, ben senin yerinde olsam tarım il müdürlüğünü arayıp detaylı bilgi alırdım. Aşağıdaki linkte konu ile ilgili detaylı bilgide var.

Özetle şunu söyleyim aspir ekip yağı kendi değerlendiren çiftçi arkadaşlar kayseri bölgesindeler iç anadolunun bağrı, onlar başarıyorsa siz bu işi kopartırsınız.

http://www.aksehirtarim.gov.tr/Haber/Aspir/Aspir.htm