Üre gübresi atım zamanı

arkadaşlar bu hafta sonu üre gübresi atmayı düşünüyorum ama kararsız kaldım hava sıcaklıkları hep eksilerde dolaşıyor atmanın buğdaya yardımı olur mu acaba bildiğim kadar hava eksilerde olduğunda buğday zaten uykuda attığım gübreyi alır mı diye düşünüyorum veya zaman olarak daha erken mi biraz daha beklemek mi gerekli bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim
( Tabi üre gübresi atım zamanı her bölge için farklılıklar gösterebilir )

Ynt: Üre gübresi atım zamanı

bizim buraya gelen ziraatçi arkadaşlar ayın 14unden snra atmamızı söylemişlerdi fakat hava şartları böyle devam ederken nasıl yaparız bilemiyorum. ama bencede beklemelisin

tam olarak bölgenizde zamanını bilmiyorum, geçmiş yıllardaki takvimi uygulayabilirsin.
ekin uyanıp,çalışmaya başlayınca geç kalmadan atmak gerekir.
bazen çamur traktör girmiyor diye eriniz, bide bakarsın ekin diz boyu olmuş, o satten sonra gübre ne lazım.
iklime göre ekin uyanıp ,çalışmaya başlar,başlamaz, erken atan kazanır.
gerekirse çizmeyi giyip elle atacaksın.
üre yağmurları kaçırırsa ekini yakabilir.
geç kalınırsa nitrat atmak mantıklı...

Üre gübresini ne zaman traktör girebiliyorsa at eğer çikiş tam olmuşsa yoksa marti bekle mesela biz toprak kurusa atacağız zamanıdır artik

arkadaşlar kumluk yerlerin çıkışları iyi onlara ve kanaloya üre gübresini attım ama topraksı ve bozluk yerlerin cıkışı daha tamamlamamış onlar için birazdaha bekliyeceğim
önerilerileriniz ve konuya duyduğunuz ilgi için teşekkürler

Üre gübresi buğday ve arpa gibi bitkilerde üst gübre olarak toprak yüzeyine serpilerek uygulandığında, özellikle kireçli ve pH değeri yüksek olan topraklarda hava sıcaklığına bağlı olarak güneş enerjisiyle hidrolize olur ve %30-40 oranında bir azot kaybı meydana gelebilir. Toprağa karıştırılarak uygulanan üre gübresinde ise azot kaybı daha az yaşanır.

yağmura denk getirmek lazım

qarizmatiqa link=topic=52089.msg535067#msg535067 date=1328989318' Alıntı:
Üre gübresi buğday ve arpa gibi bitkilerde üst gübre olarak toprak yüzeyine serpilerek uygulandığında, özellikle kireçli ve pH değeri yüksek olan topraklarda hava sıcaklığına bağlı olarak güneş enerjisiyle hidrolize olur ve %30-40 oranında bir azot kaybı meydana gelebilir. Toprağa karıştırılarak uygulanan üre gübresinde ise azot kaybı daha az yaşanır.

yağmura denk getirmek lazım
Ben bile bu kadar detayını bilmiyodum berkay profesör olmuşuz bakıyorumda 2 günde )))