nohut tohumu

arkadaşlar
kendime ait hastalanmayan nohut bitti.ama onun yemeklik olmayan çeşidi var.buda hastalanmıyor.garanti veririm.7-7,5 mm

çagatay nohutu var.

leblebilik sarı 98 kırmızı nohut var.

nohut almak ekmek isteyenlere benden alınan nohutlara tohumlara hastalık için verim için tane iriliği için her türlü bilgi yardımı yapılacaktır.
nohutlarınız ekiminden hasatına kadar tüm yardımlar yapılacaktır.satımındada hertürlü yardım ve bilgi yapılacaktır.
hastalık ve verim konusunda ekmeden önce ekimden sonra her 10 gün araile sizlerle baglantıya geçilip nohutlarınız hakkında gereken bilgiler verilecektir.

nohutlar elenmiş ve elenmemiş olarak iki tür satılıyor.

Ynt: nohut tohumu

merhabalar tecrübeli arkadaslara birsey sormak istiyorum PNÖMATİK EKİM MAKİNESİYLE nohut ekilirmi nohudu bu makinayla eken oldumu verimde farklilik olurmu. ayrica pnomatik mibzerle ekip ara capa makinasiyle capalama yapsak nasil olur. verimde artis olurmu. böyle bir deneme yapan oldumu. tesekkurler.

Nisan ayinda hastalanmayan bicer alimina uygun bitki boyu yuksek nohut ekmek istiyorum en az 100 en fazla 250 donum yillardir bu donemde nohut ekmedigimiz icin bilgisi olan arkadaslarin yardimina ihtiyacim var Afyonkarahisar/Dinar bolgesinde ilc 195 ve Cagtay telefuz ediliyor ben sertifikali taraftariyim bu tohumlardan ekenler veya satanlar varmi fiati nedir verimi ne kadardir
Selamlar

ister inanın ister inanmayın bu konuda serbessiniz.
arpa buğday gibi stratejik ürünlerde sertifikalı ürün dogru seçim.ama aldıgınız firma çok çok önemli.özel ektörden almam kesinlikle.
nohut sertifaklı tohum alırım veya ekerim mantıgı yersiz.çünkü bu işi yapan firmaların foyası ortada.nohut sizlerin bişzlerin ektigi nohuttur.elenip çuvallanıyor adı sertifikalı oluyor.kimse hastalıgına garanti vermez.nohut tohumları ilaçlı alınmaz satılmaz ekilmez bu çok çok çok önemlidir.
bu tam bir kandırmacadır.
300-400-500 kğ verim veren nohut asla ve asla yoktur.bu da kocam bir yalan.
ılc grubu nohutlar yüksek verim verir.ama 250-270 kğ veriyor yıla göre ..ha bunlar hastalıklara dayanıklı dır.
bugün ÇAGATAY-AZKAN-GÖKÇE -DAMLA-DİYAR 95 DAHA BİR ÇOK TESCİLLİ nohut çeşitleri ılc 195 bohutun melezidir.
tv-internetde dolaşan haber ve videolar yalan dır.nohuttan zengin olan bir tane çiftçi yoktur.
2012 nohutun en kötü yılı oldu.bir çok ürün satılmadı kapılar kapandı.
gelelim hastalıga
ilc nohutlarının dışında tüm nohutlar hani derler hastalanmıyor yalandır hepsi hastalanır.
1-kök
2-antraknoz-
3-mantar-
4-nohut sinegi ve kurdu
5-poyraz
6-solma
İŞTE BUNLAR HASTALIKTIR.
SERTİFİKALI SATANLAR BU HASTALIKLARA GARANTİ VERİYORLARASA ALIN EKİN.300-400-500 KĞ ALIRSINIZ DEKARDAN...DS VE OLGUNLAR ...TOHUMCULUK...........
yıl kurak geçerse bu hastalıkların 2012-2007 gibi
antraknoz-kök-ve kısmen mantar hastalıkları pek görünmez....
ya serin ve yagışlı ve kapalı hava olursa nem yüksek olursa ne olacak bilen var mı?

2012 yılında 8mm altı nohutlar para etmedi sıkıntı yaşandı.pazarında sıkıntı degil fiyatlarda SURİYE etkisi yaşandı.aslında bir çok üründe yaşandı..
benim tohumlarında ve ekim teknigimizde ve ilaçlama reçetesinde kesinlikle hastalıga yer yok.ALLAHA ŞÜKÜR.
nohut para eder etmez karışmam ben verim ve hastalıkla ilgilenirm..
azkan-çagatay-ılc 482-ilc 195-ılc 95 gökçe- tohumları mevcuttur.
1800 tlden başlıyor 4500 tl y kadar tohum var.
eken ekmeyen kendi bilir......
nohutlarımız makinalı hasata uygundur.boy sorunu kesinlikle yoktur.

konya aksaray--ankara-yozgat-kırşehir*kırıkkale-kısmen kütahya ve denizli
binlerce dönünm ılc 195-95-482 nohutu ekilecek...

köylü nck kardeş sen sertifika vercekmisin,senin verdiğin toğumların garantisi varmı,yıllardır aldığımız bayileri bir anda töğmet altında bırakıyorsun. yıllardır toğumu sertifikalı ekeriz allaha şükür daha bi sorun yaşamadık.dededen beri kuralımızdır tüccardanda hayatta toğum almayız. sertifikalı toğumlar yalan diyorsun neye dayanarak ,delilin varsa suç duyurusunda bulun ,bulunmuyorsan seninde onlardan farkın olmaz.ha delilin yoksa toğum satacağım deyipte iyi niyetli vatandaşın kafasını karıştırma lütfen.nohutu ekecek vatandaş buzamana toğumu bırakmaz alır,buzamanda nohut kurtların elinde olur.eskişehir çiftçisi yıllardır nohut eker nasıl ekilceğinide çok iyi bilir.geçen sene martın 10 da yaşa 05 ektik 260 kg nohut aldık(dönüm 1000 metre). kimseye çamur atmadan reklamını yap senden rica ediyorum.elinde delil varsa şağsım olarak bütün desteği veririm saygılar

ben sertifikalı tohum satmıyorum.şirketim yok.be ürettğimiz tohumları satarım.
yalnız siz yazı daha dikkatli okursanız konuya hakim olursunuz.
yazıda reklam dışında çok önemli bilgi var.
zaten yazım bilgiyi alanlara..
siz sertifikalı alın 260 kğ 360 kğ alırsınız emek sizn para sizin...
benim yazım ve fikrim bu katılan katılır katılmayan katılmaz.

Hastalanmaya nohuttur almış başını gidiyor; nasıl hastalanmıyor yahuu serin, sureklı yagışlı ve kapalı hava, nem yüksek oluncaa yınemı hastalanmıcak ? Kulliyen yalan, Böyle bir cins henüz Geliştirilmedi Sadece bir kaç cins meLez ( ilc cagatay ws. ) var Onlar daha dayanıklı, Vurguluyorum hastalanmıyor değil bu cinsler melezleştirilmiş; hastalığa karşı direncli, ılaclı müdahele esnasında rahatlıkla ayakta kalabılıyor verim kaybı daha minimumlarda oluyor, gereken ılaçlamayi, zamanında yaparsan tabi ki . Onun dışında, bir Damla bir gökce, kendını toparlayamazz kökk, antroknoz hastalıgında direkk kurur.. Sadece sapları kalır tarlada. Bu örnek bir çok üretici Arkadaşımızın başından geçmiştir. Yabancı otLa mücadele ederken; ilacın dozunaaa, Pülverizatörün püskürtmesi bilee nohutun kaderini etkılemektedir. Pursit, Pursima,(Yabancı ot ilacı) kaç kişi fazla doz verip ürününü kısırlaştırmıştır, Strese sokmuşturr, hasat geldiği zaman tohumum hastalanmadi fakat; verim cok düşüktü aceba nerde yanlış yaptım? Diye dusunur durur...

Madem sertifikalılar yuksek verımlımış , Direk Sertifikalı tohum alıp 300-400kg verim alalım? Hava şartları belırler nohutun geleceğini, bunu hickimse inkar edemez. Antroknoz ılaçlaması yapma, Sinek ve kurt ilaçması, kök ilacı atma. Sadece Sertifikali nohut ek , nasılsa iLaçlanmıss: D Bunlar sadece asparagas haberdir , hipotezde olurr. :))) Teoride Asla..

wan7ed link=topic=52332.msg709290#msg709290 date=1361880208' Alıntı:
Hastalanmaya nohuttur almış başını gidiyor; nasıl hastalanmıyor yahuu serin, sureklı yagışlı ve kapalı hava, nem yüksek oluncaa yınemı hastalanmıcak ? Kulliyen yalan, Böyle bir cins henüz Geliştirilmedi Sadece bir kaç cins meLez ( ilc cagatay ws. ) var Onlar daha dayanıklı, Vurguluyorum hastalanmıyor değil bu cinsler melezleştirilmiş; hastalığa karşı direncli, ılaclı müdahele esnasında rahatlıkla ayakta kalabılıyor verim kaybı daha minimumlarda oluyor, gereken ılaçlamayi, zamanında yaparsan tabi ki . Onun dışında, bir Damla bir gökce, kendını toparlayamazz kökk, antroknoz hastalıgında direkk kurur.. Sadece sapları kalır tarlada. Bu örnek bir çok üretici Arkadaşımızın başından geçmiştir. Yabancı otLa mücadele ederken; ilacın dozunaaa, Pülverizatörün püskürtmesi bilee nohutun kaderini etkılemektedir. Pursit, Pursima,(Yabancı ot ilacı) kaç kişi fazla doz verip ürününü kısırlaştırmıştır, Strese sokmuşturr, hasat geldiği zaman tohumum hastalanmadi fakat; verim cok düşüktü aceba nerde yanlış yaptım? Diye dusunur durur...

Madem sertifikalılar yuksek verımlımış , Direk Sertifikalı tohum alıp 300-400kg verim alalım? Hava şartları belırler nohutun geleceğini, bunu hickimse inkar edemez. Antroknoz ılaçlaması yapma, Sinek ve kurt ilaçması, kök ilacı atma. Sadece Sertifikali nohut ek , nasılsa iLaçlanmıss: D Bunlar sadece asparagas haberdir , hipotezde olurr. :))) Teoride Asla..
ben hastalanan tohum istiyorum.ondan ekip tüm köyü kırıp geçircem.;D ondan satan varmı.

tüm nohut çeşitlerinin özel sektör degilde traım bakanlıgı açıklamış oldugu veya tarımsaal araştırma kuruluşlarının bunlar tarım bakanlıgına aittir.buradan bilgileri alırsanız nohutların hastalık ve yetişme şartlarını daha emin olarak ögrenmiş olursunuz.
bugun gökçe nohutu kuraklık içişn geliştirilen bir tohumdur.çeşittir.nemli ve yagışlı bölgelerde kök ve antarknoz peşini bırakmaz.zaten kimli bilgisinde bilgileri vadır.
çagatay genelde eken ve satan arkadaşlar ve özel kuruluşlar hastalıga dayanıklı diye satarlar ama kurak yıl olmasına rağmen uşak ta bir çok yerde hasatalandı.toleranslı bir çeşittir.
ışık 05-yaşa 05-uzunlu99-er 99-daha bir çok tescilli tohumlar antraknoza toleranslı-kök hastalıgına toleranslı ve hassas yazar.
bizler 2007 den beri hastalık üzerine ve yeni olan tescillenen tohumların hastalık ve kuraklık ve neme karşı yabancı ota karşı bir çok denemeleri yapıyoruz.
buyıl azkanı denedik.yine çagatay denedik bir çok il de
çagatay kuraklık denemsi 100 kğ-normal ekim 170 kğ 180 kğ brüt
çagatay 100-120-155 kğ normal ekim.
ilc 482 160 kğ

ama biz hastalıkları ve ilaçtan kaynaklanan kısırlıkları yok ettimiz halde 2012 verimleri bu.
evet hastalanmayan erken ekilen nohut var ilc 195 şuan bizlerin bir çogu ekti tam 1 ay oldu.hala ekiliyor.bu nohut.
dalgasında olan olsada bu nohut ekiliyor...ve var...