Celik Konstrüksiyon

Evet arkadaslar...celik konstrüksiyon ahirlari biliyoruz. bu ara yine hibeler cikti. 20 baslik ahirlar 40 bin civari. hibeyi alsan bile o kadar kücük yapi icin bence pahali. burda romanyali bir arkadasim var. elinden her is gelir. ona sordum, gelir 1 ayda yaparim diyo. tabi onun yapacagi sadece iskele ve cati. ayrica amcam prof. kaynakci. simdi firmaya yaptiralim desem 50 baslik ahir fiyati herhalde 100 ü bulur...diger türlü malzemeyi biz alip bizim romanyalinin yanina 2 tane isten anlayan adam, yanina bizler olsak cok daha ucuza mal ederiz diye düsünüyorum. benim bilmek istedigim gerekli malzemeyi tegmin edebilirmiyiz. firmalar sirf malzeme verirmi...HACIMMET gardas...özellikle senin yorumunu bekliyorum...dedigim gibi 50 baslik+bu tarafina yine acik besi..

Ynt: Celik Konstrüksiyon

Hemşerim ben sana kendi fikrimi söyleyim şu saatten sonra hayvancılığa yapılan yatırımın para getireceğini düşünmüyom bendede var modern bir ahır geçen yılda hayvan aldık güya sütü pata ediyor yeminde bir çoğunu kendimiz yapıyoruz yetiştiriyoruz para kazanırız dedik sivasta BİRLİK SÜTÜ 60 Kuruştan alıyor süt yemini 38 liradan iteliyor hesap ediyorum yediği yemi süt kurtarmıyor slaj arpa yulaf yonca kuru ot gorunga kendim yetiştiriyorum işin içinden çıkamıyorum birlik bize yılbaşından sonraa 80 kuruş olacak demişlerdi birde soğutma tankım var sütü soğutuyorum birde yem karma almayı düşünüyordum ama bakıyorum nerden kazanacağım hep gider gelen birşey yokki bu şartlarda ne yatırım yapacaksın KUSURA BAKMA BİR DOKUN BİN AH İŞİT OLDU SANA YARDIMCIOLAMADIK BİRAZDA HEVESİNİ KIRDIM GALİBADA AMA GERÇEKLER BUNLAR BEN YANDIM SEN YANMA

fatih DUMAN link=topic=52394.msg538648#msg538648 date=1329328218' Alıntı:
Hemşerim ben sana kendi fikrimi söyleyim şu saatten sonra hayvancılığa yapılan yatırımın para getireceğini düşünmüyom bendede var modern bir ahır geçen yılda hayvan aldık güya sütü pata ediyor yeminde bir çoğunu kendimiz yapıyoruz yetiştiriyoruz para kazanırız dedik sivasta BİRLİK SÜTÜ 60 Kuruştan alıyor süt yemini 38 liradan iteliyor hesap ediyorum yediği yemi süt kurtarmıyor slaj arpa yulaf yonca kuru ot gorunga kendim yetiştiriyorum işin içinden çıkamıyorum birlik bize yılbaşından sonraa 80 kuruş olacak demişlerdi birde soğutma tankım var sütü soğutuyorum birde yem karma almayı düşünüyordum ama bakıyorum nerden kazanacağım hep gider gelen birşey yokki bu şartlarda ne yatırım yapacaksın KUSURA BAKMA BİR DOKUN BİN AH İŞİT OLDU SANA YARDIMCIOLAMADIK BİRAZDA HEVESİNİ KIRDIM GALİBADA AMA GERÇEKLER BUNLAR BEN YANDIM SEN YANMA
abi bizim su an yatirim yapmak gibi bir niyetimiz yok. sadece bir ahir. cok modurt olmasin ama bizim icin kolaylik olsun. 6 metre ahirda bakiyoz su an mala...zaten sütden öyle cok fazla beklentimiz yok. yemde vermiyoz. tarladan ne cikarsa. hayvanlar 7 ay merada 5 ayda icerde tarladan ne cikarsa onu yiyo...kisin önce dana emiyor doyana kadar, kalani sagiliyor...onuda genelde isleyip satiyoz...dedimya öyle ayda 3 5 bin kazanmak gibi beklentimiz yok...hayvan basi yillik 2500 litre süt alim, 1 de danasini aliyim tamamdir...yemciler uzak dursun zaten...
köylü link=topic=52394.msg538672#msg538672 date=1329329070' Alıntı:
bu iş çok basit. maliyet % 50 ucuz olur.ama usta adam gibi olcak. ahırın uzunlugu genişliği yükseklii bölmeleri vs.tam bir ölçü ver hasabını çaıkardayım sana ama hemen olmaz.
abi aklimdaki ölcüler söyle..detaylarinida yaziyim hatta...10x50 olacak. 1,40 metre yem yolu, 60 cm yemlik, 2 metre hayvan icin, ayni sey karsi tarafada...arada yine 2 metre gübre kanali yürüme yolu falan...tahmini bi hesap cikarirsan sevinirim....

slm kardeşim bahsetiğin çelik işi öyle hahife alınacak biş iş değil iki kuruş kar edeceğin diye koca çifliği riske atma derim bizim buralarda senin gibi büşünen kişiler bir kar yağmasında çatıları çöktü verdikleri onca parayamı yansınlar hayvanları telef oldu onamı yansınlar bu karda kışta reziloldular bende çelik işi yapıyorum eğer yaptırma fikrin varsa ölçleri ver sana yardımcı olurum

bugün tam istedigim gibi bi pisiklet parki gördüm...ince ama saglam celikden yapilmis..sanirim 100 lük t demirdi.catisinin üstü kum dolu..yani bos sac bile degil...2 metreye direk kurmuslar...biraz daha saglamiyla 5 metreye olur sanirm..arkadasa gösterdim cok basit oldugunu söyledi..hatta bugün söyledi daiwo da calismis...büyük yük gemileri yaparlarmis orda...bana cok mantikli geliyo simdilik...okay da sanirim demirle alakali bir firmada calisiyordu...bir kac tanidik vasitasiyla malzemeyide ucuza aldikmi tamamdir....

satocan58 link=topic=52394.msg539555#msg539555 date=1329413170' Alıntı:
bugün tam istedigim gibi bi pisiklet parki gördüm...ince ama saglam celikden yapilmis..sanirim 100 lük t demirdi.catisinin üstü kum dolu..yani bos sac bile degil...2 metreye direk kurmuslar...biraz daha saglamiyla 5 metreye olur sanirm..arkadasa gösterdim cok basit oldugunu söyledi..hatta bugün söyledi daiwo da calismis...büyük yük gemileri yaparlarmis orda...bana cok mantikli geliyo simdilik...okay da sanirim demirle alakali bir firmada calisiyordu...bir kac tanidik vasitasiyla malzemeyide ucuza aldikmi tamamdir....
usta varsa gerisi kolay malzemede alınır devamıda gelir.
en önemlisi güzel ve ileriye dönük bir plan, proje.
bisiklet parkı bi fikir vermiş olabilir.
sen yinede mevcut bir ahırı incele, sahibinden veya çalışan çobandan fikir al. eksileri-artıları.....

satocan arkadassım hemserim öyle celik melik fazla ugrasma derim ben sana

önceliklee sunu öneririm
ben de yapacam aynı ahırdan bu sene
ilk önce briket alcan sonra ahırı nereye yapacaksan güzelce zemine hatır (kolon kiris) dolastıracaksın güzel bi usta bulup her 4 metre duvardan sonra 30 cm kolon dikmek için bosluk bıraktirican sonra bu bosluga güzel bi beton dökecen duvarın üstüne de lento atıp akdag tarafında (sana cok yakın) ilaçlı direk üreten fabrika var 12 metrelik direklerden alacaksın (tanesi 150 tl)bnları güzelce catıya catıp ardıç tahtadan kapak atacaksın sonra izocam silte atıp sacı cakacaksın

ben maliyeti hesapladım 33000 tl gidiyo
ben 40000 kesin gözüyle bakıyorum
benim ki 40 x15 olacak insaallah

hevesinizi kırmak istemem ama öle dediğiniz ölçülerde bir ahırı 40-50 bine zor yaparsınız 2011 yılında demir çok fiyatlandı kalın demirin kilosu burda 1750 tl sivas ve samsunda daha pahalı ben 2011 yılında 35x10 bir yer yaptım yarı çelik korsonsiyon yarı beton arma 100 bini geçti sadece çatı sacı tutuyo 15 bin birde usta meselesi var çelik korsonsiyon yapanlar malzeme ne tuttuysa onun yarısını ustalık üçreti olarak istiyorlar allah kolaylık versin

servetim link=topic=52394.msg539582#msg539582 date=1329415142' Alıntı:

önceliklee sunu öneririm
ilk önce briket alcan sonra ahırı nereye yapacaksan güzelce zemine hatır (kolon kiris) dolastıracaksın güzel bi usta bulup her 4 metre duvardan sonra 30 cm kolon dikmek için bosluk bıraktirican sonra bu bosluga güzel bi beton dökecen duvarın üstüne de lento atıp akdag tarafında (sana cok yakın) ilaçlı direk üreten fabrika var 12 metrelik direklerden alacaksın (tanesi 150 tl)bnları güzelce catıya catıp ardıç tahtadan kapak atacaksın sonra izocam silte atıp sacı cakacaksın

Selamlar arkadaşlar bende hayvancılığın çok karlı bir iş olduğu kanaatinde değilim, sıkıntılarımız ortak yem pahalı süt ucuz bakım zor, işin özü budur. Ahır yapacak arkadaşa tavsiyem şu kağıt üzerinde yapılan hesaplar hiçbir zaman tutmaz, fatura minumum her zaman hesap edilenden % 30 gibi daha fazla olur, ustalar işi asla zamanında bitirmez.En önemlisi de barınakların üzeri şilte, sac, ziftli kağıt gibi hava geçişini engelleyecek malzemelerle kapatılmaz, barınağın çatısı yüksek olmalı çatı malzemeleri sağlam, ucuz ve hayvan sağlığını kötü yönde etkilemeyecek ürünlerden olmalıdır. Bu işi ciddi şekilde yapacak iseniz bunlara dikkat etmek zorundasınız ve asla soğuktan korkmayın, sıcaktan korkun.
Saygılarımla

servetim link=topic=52394.msg539582#msg539582 date=1329415142' Alıntı:

önceliklee sunu öneririm

.topraaam, aslinda senin dedigin en mantiklisi...ama bizim oralarda 8 metreden daha genis cati yapabilen yok...ben istiyomki iscilige fazla para vermeyelim...ama senin su dedigin fiyat cok cazip geldi...hemde 15 metre diyonki bize gerek yok o kadar...kalan 5 metreye 5 daha kat acik besi yap...öyle daha mantikli olur...su hesabini aklimin kenarina yazdim..sagol...

bereket. link=topic=52394.msg539568#msg539568 date=1329413746' Alıntı:
usta varsa gerisi kolay malzemede alınır devamıda gelir.
en önemlisi güzel ve ileriye dönük bir plan, proje.
bisiklet parkı bi fikir vermiş olabilir.
sen yinede mevcut bir ahırı incele, sahibinden veya çalışan çobandan fikir al. eksileri-artıları.....
abi benim istedigimde modern biseye yakin olsun..öyle kilit sistem falan gerek yok..bizim malda alisik degil serbest duraga bizde..ama ne yaparsan 10 15 seneyi düsünerek yapmak lazim..babamlar 30 sene önce bi ahir yapmislar..8*8 galiba...sonra bi agil yatilar 84 de oda 7*24...nerdeyse inekler kic kica duruyo...arada 1 metre anca var. kürünler duvara bitisik...bakmak cok zor oluyo o sekilde....

selamlar.herkese hayırlı kazançlar.satocan kardeş sana göre proje ahşap çatılı istersen çok yakınında arkaz çiftliğinde var. sen ilçeye gelince bir bak ben gördüm beğendim.eğer çelik çatı düşünürsen televizyon vericisinin arka tarafına yapıldı çok güzel oldu onları bigör bakar fikir alır sende istediğin gibi yaparsın. benimde 300 metrekare çelik çatı koyun ağılım var .on yıl oldu yapalı,sivasta yılmaz çelik çatı yapmıştı.