Kimyasal gübre organik tarımı bitiriyor

Miras yoluyla parçalanan araziler tarım alanlarımızı küçültüyor. Küçülen bu alanlarda üretim yapan çiftçiler, daha fazla kazanmak için kimyasal gübre ve ilaç kullanıp toprağı kirletince Türkiye organik tarımda istediği ilerlemeyi sağlayamadı.

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, Türkiye ' de organik tarımın istenen seviyelere gelemediğini söyledi ve ekledi: 'Aslında hem kamu hem de özel bankaların sağladığı yığınla destek var ancak çiftçi organik tarımı kazançlı bulmuyor.'

TOPRAK KİRLENDİ

Yetkin, çiftçinin organik yerine verimi yüksek hibrid tohum ve kimyasal gübre kullanımını tercih ettiğini söyledi. Bu nedenle toprağın da kirlendiğinin altını çizen Yetkin, 'Bu işi yapmak için tarım arazisinin yanı sıra onun 7 kilometre etrafında tarım ilacı kullanılmaması gerekiyor.

Ama ne yazık ki mevcut altyapı düşünüldüğünde bu çok zor' dedi. Türkiye ' de tarımın miras nedeniyle parçalanan ve gittikçe küçülen arazilerde yapıldığına dikkat çeken Yetkin, 'Küçük ölçekli tarım işletmelerinin hakim olduğu bir sektörden bahsediyoruz.

Organik tarım daha geniş alanlara ihtiyaç duyuyor' dedi. Organik tarımda özellikle meyve ve sebze üretiminin ön planda olduğunu vurgulayan Yetkin, 'Çiftçiye küçük dönümlerde organik tarım yapmak, ' daha az para kazandırır ' düşüncesiyle pek cazip gelmiyor' dedi.

Ynt: Kimyasal gübre organik tarımı bitiriyor

güzel bir konuya değinmişsiniz tarlada bizzat farkettik biz geçen yıl hiç kullamadığımız bir organik karışımı olan tavuk gübürünü beyaz kabağa denedik rengi süper çıktı kimyasal gübredende çok ucuz nasib olursa bu yılda kullanacağız

birde bizi düşünün 1 dölüm 1000 metrakare mısır a alt gübre 70 üstüne 50 civarında kullanıyoruz sizin attığınız gübreyle buralarda adam karpuz soğan bile yetiştiremez

şimdi size çiftçilere şöyle böyle desek sizler daha iyini bilirsinz daha iyilerini bilirler.
hastalanmayan yüksek verim li nohutum var dedim iki yıldır şu sidede üç kişi çıktı alan diger 5 kişi baktı ki kendi bilgiği daha karlı tele.bile çıkmıyorlar.
nohutlarda hastalık olayını çözebilirm ve en az etkilendiririm dedim kimse çıkmadı arayan.
tarım baknlıgı aldı.konuyu bilgiyi tohumu,bir ünüversitemiz ortak çalışalım dedi.tarım kredi koop.ilgilendi çalışma yapacagız.çiftçi ha bildiğini okuyor ne diyelim
a koyun a bacagından kara koyun kara bacagından asılır.

köylü link=topic=52471.msg540054#msg540054 date=1329469996' Alıntı:
şimdi size çiftçilere şöyle böyle desek sizler daha iyini bilirsinz daha iyilerini bilirler.
hastalanmayan yüksek verim li nohutum var dedim iki yıldır şu sidede üç kişi çıktı alan diger 5 kişi baktı ki kendi bilgiği daha karlı tele.bile çıkmıyorlar.
nohutlarda hastalık olayını çözebilirm ve en az etkilendiririm dedim kimse çıkmadı arayan.
tarım baknlıgı aldı.konuyu bilgiyi tohumu,bir ünüversitemiz ortak çalışalım dedi.tarım kredi koop.ilgilendi çalışma yapacagız.çiftçi ha bildiğini okuyor ne diyelim
a koyun a bacagından kara koyun kara bacagından asılır.
dediğinden bişey anlamadım ben gübre diyorum sen hastalıksız nohut diyosun dediğimizle ne alakası var :S

Aynen mustafa abinin dediği gibi atsan bir türlü atmasan bir türlü,bir de keşke organil yetiştirici diye ruhsat verdiklerini denetleseler de,ruhsatı aldıktan sonra eskisi gibi üretime devam edip 3 katı paraya satan çıkarcılar çıksa meydana

tavuk gübresi seriyoruz ve çok işe yarıyo hem taneyi besliyo hemde boy sap yapıyo. geçen yıl herkezin ekini sararmıştı bizimkilerde hala yeşil yeşil alan vardı daha hala besleniyodu yani.