ORTAK ÖNEMLİ BİR MESELEMİZ

Arkadaşlar malumunuz konu bir traktörden açılıyor ve bu traktörlerin olumlu - olumsuz yönleri söyleniyor ve biz trak-kulüp ailesi olarak gerçekten epey bilgi sahibi oluyoruz. Traktörlerin eksi yönlerinden konuşulunca o traktörün gerçekten de bir sorunu oluyor. Mesela Tümosan da hidrolik sorunundan bahsetti birkaç arkadaşımız. Ya da başka traktör de şanzuman dişlisinin tez arıza verdiğini söylüyoruz. Bilindiği gibi geçenlerde Bereket Kanalı ' nda Dev Traktörler isimli çok bilgi ve ders verici bir belgesel yayınlandı. Yanlış hatırlamıyorsam 78 model bir traktöre başka bir traktör ya da iş makinasının motoru takılıyor ve yüz binlerce dekarlık alanlar o traktörle hallediliyor.Bu işyapılamayacak birşey mi bizim coğrafyamızda . Mesela Tümosan ' a çok beğenilen bir hidrolik aksamı olan traktörün hidrolik aksamları değiştirilerek takılamaz mı? Ya da A traktörünün şanzumanı tez arıza veriyorsa B traktörünün şanzumanı kaliteliyse B traktöründeki aksam A traktörüne takılamaz mı? Bizim ülkemizin çiftçisi (ortalama çiftçi) birkaç yüz dekarlık alanda tarım yapmasına rağmen bir defransiyelden dolayı koca traktörü vererek en iyisini almaya maruz kalıyor. Bilmiyorum ama bu mümkün olabilir mi?

Ynt: ORTAK ÖNEMLİ BİR MESELEMİZ

Hocam onlar traktörle baska bir makinayi birlestirip cekiciye cevirmisler. Yapabilecegi islerde gücüne göre sinirli. Ama traktörde öyle seyler varki bir traktörün parcasini baska traktöre takamiyoruz. Onun icin disardan gelen yeni modellerin cogu ragbet görmüyor. Yani dedigin pek olacak is degil..

satocan58 link=topic=52508.msg540740#msg540740 date=1329509158' Alıntı:
Hocam onlar traktörle baska bir makinayi birlestirip cekiciye cevirmisler. Yapabilecegi islerde gücüne göre sinirli. Ama traktörde öyle seyler varki bir traktörün parcasini baska traktöre takamiyoruz. Onun icin disardan gelen yeni modellerin cogu ragbet görmüyor. Yani dedigin pek olacak is degil..
Mesela nasıl bir sıkıntı oluşur ki?

Kirovetslerdenmi bahsediyorsun ?
tractor-kirovets-k-701-thumb14593156.jpg

faziletli link=topic=52508.msg540750#msg540750 date=1329509513' Alıntı:
SAĞOL KARDEŞİM RESİME KADAR KOYMUŞSUN. Evet bu makinalardan bahsediyorum.
Bu makinalar eski ama hala çalışıyorlar gerçekten sağlam ama o motor değişimi bizim buralarda zor olur çok iyi usta olması lazım

dişli kıran motur uzelin 3085 3095 3105 ser,ileridir bilgi isteyen arkadaşlarada her seferde söyledim ...sorun mtorun deuts olup çok güçlü olması puuluğu köküne kadar batır motor bayılmadan çekmeye devam ediyor ama şanzıman o güce dayanacak şekilde tasarlanmamış (senin dediğin yapılsa beki başka motorun şanzımanını daha çobuk dağıtacak )ama ingilterden orjinal massey dişlisi getirip takarsan sorun büyük ölçüde hallooluyor.. uzel miras ve kavgası yaşamayıp normal bi şekilde üretimine devam etse bunu ben inanıyorum düzeltirdi

umut71 link=topic=52508.msg540769#msg540769 date=1329510529' Alıntı:
dişli kıran motur uzelin 3085 3095 3105 ser,ileridir bilgi isteyen arkadaşlarada her seferde söyledim ...sorun mtorun deuts olup çok güçlü olması puuluğu köküne kadar batır motor bayılmadan çekmeye devam ediyor ama şanzıman o güce dayanacak şekilde tasarlanmamış (senin dediğin yapılsa beki başka motorun şanzımanını daha çobuk dağıtacak )ama ingilterden orjinal massey dişlisi getirip takarsan sorun büyük ölçüde hallooluyor.. uzel miras ve kavgası yaşamayıp normal bi şekilde üretimine devam etse bunu ben inanıyorum düzeltirdi
Dediğin tamamen doğru. Masseyin en şanzuman dağıtan serisi bu Deutz grubu. şayet Uzel arkasına düşü daha doğrusu işleri yolunda gitseydi ve de bunu yapsaydı çok bambaşka olurdu.

umut71 link=topic=52508.msg540769#msg540769 date=1329510529' Alıntı:
Fantom olan olmayan 3075 lerde hangi motor kullanılıyor,biliyor musun? Ve o modelin motor şanzıman uyumu nasıl? Cevap yazarsan tşk.

dediğin modifiyeler olabilir ama bunun maliyetleri yeni traktör maliyetini geçebilir.
Türkiye de parça ve ustalık masrafları epey yüksek ve motorda ve şanzımanda yapacağın
değişiklikleri ruhsata işletmen gerekir ki buda ayrı bir masraftır.

nabolant link=topic=52508.msg542132#msg542132 date=1329662356' Alıntı:
şöyle bilgisayar gibi anakartı bir marka ,işlemciyi bir marka,ekran kartı söyle kuvvetli olsun oyun oynarım,ram 4gb olsun gibi traktörüde toplayabilsek ne güzel olurdu
http://www.trakkulup.net/bilim/toplama-traktor/[/url] kardeş kalp kalbe karşı derler aynı şeyi düşünüp konu açmıştım istersen linkden bir göz at..