40 bin adet traktör üretti pazar liderliğini rekor kırarak pekiştirdi

Kesintisiz 5 yıldır pazar lideri olan TürkTraktör, yurt içi pazarda 31 bin 152 adet satışla, %56 artış sağladı.

17 Şubat 2012, İstanbul- Türkiye’de tarımın öncü ismi TürkTraktör, 2011 yıl sonu finansal sonuçlarını, 17 Şubat 2012, Cuma günü düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Geçmişindeki birçok pazar liderliğinin yanı sıra, son 5 yıldır da, üst üste pazar lideri olan TürkTraktör, yıl sonu rakamlarına göre 40 bin adet traktör üretimiyle bir rekora daha imza attı. TürkTraktör’ün 1955 yılında 815 olan üretim adedi 40 bin adede ulaştı.

Türkiye traktör pazarındaki büyümeye paralel olarak TürkTraktör; 2011 yılında toplam 40 bin 753 adet traktör sattı. Toplam satışın 31 bin 152 adedi yurt içi pazarda, 9 bin 601 adedi ise yurt dışı pazarda gerçekleşti. 2011 yıl sonu finansal sonuçlarına göre TürkTraktör, %51 artış ile toplam 1,8 milyar TL ciro elde etti. Şirketin net kâr rakamı ise %54 artış ile 277 milyon TL’ye ulaştı.

“Çok iyi hatırlayacağımız bir yılı geride bıraktık”

2011 yılı değerlendirmesinde bulunan TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta, “Türkiye tarım sektörü genelinde rekor niteliğindeki sonuçlara ulaşılan 2011 yılı, bizim için de birçok başarıya imza attığımız, çok iyi hatırlayacağımız bir yıl oldu. 600 bininci traktörümüzü banttan indirerek üretim başarımızı bir kez daha kanıtladık. Aynı zamanda, limitli sayıda üretimini gerçekleştirdiğimiz, traktörün atası olarak kabul edilen, 70’li yılların efsanevi turuncu Fiat 480 traktörüne de 2011 yılı içinde yeniden hayat verdik. Türkiye pazarındaki başarılarımızın yanı sıra, ihracat etkinliğimizi de her geçen gün kuvvetlendirmeye devam ediyoruz. Yurt dışı pazarı için özel olarak geliştirdiğimiz Utility traktör’ün seri üretimine başladık. Bu model ile birlikte, yurt dışı pazara sunduğumuz platformlara bir yenisini ekleyerek yurt dışı etkinliğimizi genişletmiş oluyoruz.” dedi.

“Beş yıldır pazar lideriyiz, konumumuzu ve etkinliğimizi sürdüreceğiz”

Finansal sonuçların başarısına değinen Marco Votta; “TürkTraktör olarak biz de, pazarın olumlu koşullarından hız alarak başarılı sonuçlar elde ettik. Yıl sonu traktör satışımız; 2010 yıl sonu rakamlarına oranla; yurt içi pazarda %56, yurt dışı pazarda ise %7 artış göstererek, toplamda 40 bin adede ulaştı. İstihdam sağladığımız 2 bin 500’den fazla çalışanımızla, 5 yıldır pazar lideri konumunda Türkiye tarımına yön vermeye devam ediyoruz. Amacımız 2012 yılında da konumumuzu ve etkinliğimizi sürdürmek olacaktır” dedi.

Türkiye traktör pazarında rekor satış

1997 yılında, Türkiye genelinde toplam 54 bin traktörün satılmasının ardından, pazar genelinde de en yüksek satış gerçekleştirilerek yeni bir rekora imza atıldı. TürkTraktör aynı zamanda, 2011 yılında biçerdöver ve pamuk toplama makinası pazarlarında da, değerli marka imajı ve yüksek ikinci el değeri ile yine pazar lideri oldu.

Ocak 2012 itibariyle İMKB 30 Şirketleri arasında yerini aldı

TürkTraktör hisselerinin fiyatı, 2010 yıl sonunda 23,50 TL iken 16.02.2012 tarihinde 38,00 TL’ye, şirket değeri ise 1,2 milyar TL’den 2 milyar TL’ye yükseldi. Sahip olduğu %22 aktif kârlılığı ve %47 özsermaye kârlılığı ile emsallerinin çok üzerinde kârlılık oranlarına sahip olan Ocak 2012 itibariyle İMKB 30 şirketleri arasına giren TürkTraktör, 2011 yılı net kârının yüzde 72’si olan 200 milyon TL’yi ni ortaklara kâr payı olarak ödeyecek.

Ynt: 40 bin adet traktör üretti pazar liderliğini rekor kırarak pekiştirdi

mf nin pazardan bir ara çekilmesi .türk traktör için büyük bir fayda sağladı .artık bundan sonra fazla ilerleme kaydedemez diye düşünüyorum çünkü mf nin pazarı ağır ağır oturmaya başladı .tabi mf de alt segmentteki traktörlerine çeki düzen vermesse .gene aynı segmentteki traktör satış paritesi düşük olacaktır

MF artık uzel kadar pazar payı elde edemez çünkü ithal sonuçta traktörler belli bir donanımı var onun için biraz daha pahalı.Ancak yerlilerden bir atak olursa ki olacak gibi gözüküyor o zaman Nh için bişeyler değişebilir

Masseyin traktörleri artık ithal olduğu için pahalı.. O yüzden küçük çaplı çiftçilerin gücü yetmiyor. TD serisi gibi ucuz bişey çıkarsa new holland daha rekor yapamaz.

nabolant link=topic=52560.msg542090#msg542090 date=1329660285' Alıntı:
önder uzel kına yaksın artık,güzelim fabrikayı bitirdiler
aynen önder uzel e laf saydığım kadar kimseye saymamışımdır yazık günah uzel bitecek fabrikamıydı dünyada bile bir yeri vardı gerçi önder den çok öbür mirasçılara saydırmak lazım ama hepside güzelim uzel in içine ettiler

phantomerkunt link=topic=52560.msg541818#msg541818 date=1329593449' Alıntı:
massey in pazarda söz sahibi olması için fiyatlarının ucuzlaması yani yerli üretim yani türkiyede fabrika açması gerekir
manisadaki fabrikada üretim başladı diye biliyorum , 3000 serisine kadarki olan modeller yerli üretim olacak

kullandigimiz teknoloji bize göre yeni, ama ramazanin dedigi gibi ithal traktörü kacimiz kullanabiliyoz. birakalim bol sifirli euro fiyatlarini daha kacimizda teknolojik tarim aletleri varki...unutmayalim, intercooler i ilk takan yien türktraktör dür..

adamlar demekı hak ediyor yoksa çiftçilikle uğraşan dünya kadar insan varken rakıp olmayınca zaten pazar sahibi olurlar birkaç sene içindede değişeceğini sanmıyorum

posoflu link=topic=52560.msg542189#msg542189 date=1329664530' Alıntı:
40 yıldır aynı teknoloji pazar lideri olsa ne olur pehh noo*-*-
şunuda söyliyeyim türk traktör model adı ve kasa değiştirmiyor doğru ok-*-s köklü ve güven veren modeller üretiyor ama isim ve kasa hariç her yerine yeni teknolojilerin uğradığına emin olabilirsiniz he illada 40 yıl önceki teknoloji diyorsanız o zaman türk traktörü birdaha tebrk ederim 40 yıllık teknoloji hala dier çoğu markanın teknolojisini geçiyor veya kafa kafaya geliyor alk-*s

şimdi eğri oturalım doğru konuşalım yarenler. Nh motor teknolojisi olarak bir adım öne geçti.ama şanzıman olarak bir adım geride.örneğin nh nin yerli üst segment olarak sunduğu 12+12 vitesi diğerleri compact, ekonomik gibi başlangıç serilerinde sunuyorlar. Nh birde şanzımanlara el atsa dadından yenmeyecek.

ben new holland ' da tasarım mühendisi olsam ilk önce tdd serisinin kaportasını t4000 serisinin aynısını yaparım birde dandik shuttle kolunu biraz daha kibar yaparım,geri kalan teknolojileri yeter bize :) bizim new holland bayiisi italya ' ya fabrikaya gitti ve sunu gözlemmlemiş orda en fazla fiat 540 var dedi,italyada adamar 540 ' la çiftçilik yapıyolarmıs biz burda new holland ' ı beğenmiyoruz ıh-*-s bizim youtube ' de izlediğimiz devasa traktörlerin çoğu çiftlik motoru veya kamu kuruluşların motoru ramazan abiye katılıyorum Türkiye ' de tigemden başka kaç tane sahıs fendt 927 alaabilir ok-*-s