Kamu desteği, traktör satışlarını artırdı

Hükümetin, geçen yıl traktör satın alan çiftçiye, ödediği paranın yarısını iade etmesi yani sübvansiyon yapması traktör satışlarını patlattı.
Türkiye'de 2009'da 13.758 adet traktör satılırken, bu rakam sübvansiyon uygulamasının başladığı 2010'da 36 bine ulaştı. Geçen yıl ise ocak-kasım döneminde 55 bini aştı. Hükümet traktörlerin yenilenmesini teşvik için 2010'da satın alınan aracın bedelinin yüzde 25'ini iade ederken, bu rakam geçen sene yüzde 50'ye yükseltilmişti.

Geçen sene ulaşılan rakamın 1997 yılındaki 54 bin traktör satışı rekorunu egale ettiğine işaret eden Türk Traktör Genel Müdürü Marco Votta, rekor yılı 2011'de kendi şirketlerinin de ilklere imza attığını söyledi. 2011 yılı finansal sonuçları paylaşmak için gazetecilerle bir araya gelen Votta, 1955 yılında 855 traktör üreterek işe başlayan Türk Traktör'ün geçen sene 40 bin adet traktör ürettiğini kaydetti. Votta, yüzde 54 büyüme anlamına gelen bu önemli gelişmede hükümetin tarım politikalarının etkisi bulunduğunu vurguladı. Bunun 32 bine yakınını Türkiye'deki çiftçilere sattıklarını ifade eden Votta, geri kalan kısmını da 90 ülkeye ihraç ettiklerini açıkladı. 2011 yılında yaşanan rekor gelişmede iklimin iyi geçmesi, Tarım Bakanlığı'nın gübre ve besicilik alanlarında 7 milyar lira destek vermesi, faizlerin düşmesi ve Ziraat Bankası aracılığı ile verilen traktör sübvansiyonunun yüzde 50'ye çıkarılmasının payı bulunduğunu vurgulayan Genel Müdür, 'Bu sene Tarım Bakanlığı tarım desteğini 11 milyar liraya çıkaracak.

Kar yağışları ise iklimin çiftçi için çok güzel geçeceğini gösteriyor.' dedi.

Türkiye'nin temkinli büyüyecek olmasının rekor gelişmeyi aynı hızında sürdürüp sürdüremeyeceği ile ilgili soru üzerine, şirketin Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Memet Kamber şu açıklamayı yaptı: 'Bu sene faizler enflasyonun da etkisi ile geçen yıla kıyasla 0,40 baz daha yüksek durumda. Ayrıca Ziraat Bankası, bu yıl traktör için vereceği sübvansiyon oranını açıklamadı. Bunlar rekor hissini biraz zayıflatacak.'

tablo1.jpg

Ynt: Kamu desteği, traktör satışlarını artırdı

ne iadesi yavvv mıllet catır catır para saydı.. ıade alan alan olmadı benım bıldıgım oyle bısey olsa ben üç tane traktör alırdım bi kendime bi amcama bide yeğenime alırdım şimdiden öğrensin zibidi.... ;D

vale link=topic=52563.msg542390#msg542390 date=1329673354' Alıntı:
biz geçen sene aldık ama böyle birşey görmedik .sadece faizlerde devletin indirimi oldu .% 0.9 du faiz
sizi gidi sizi, noo*-*- noo*-*- aldınız parayı saklıyonuz sır gibi.:D Bende diyorum millet 2. elleri neden bu kadara ucuza satıyor.

nailyetek link=topic=52563.msg542398#msg542398 date=1329673671' Alıntı:
sizi gidi sizi, noo*-*- noo*-*- aldınız parayı saklıyonuz sır gibi.:D Bende diyorum millet 2. elleri neden bu kadara ucuza satıyor.

bizde traktör aldık hacı.olsa cebimde olur. satan Adam faturaya 27 000 yazdı imzalattı.sonra çatır çatır 34 000 ' i aldı cebine koydu. duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0

Traktör kredi faizlerinde olan sübvanseyi yazmışlar anladığım kadarıyla , yarısını faizin devlet ödüyordu. % 11 gibiydi tarım kredisi faizleri ama yarısı sübvanse edilince %5 ile aldı benim bildiğim alanlar. Yoksa geriye bir iade felan olmadı yani :) Geçen yıl banka kredisi ile alan arkadaşlar aldıkları kredioranlarını yazarsa durum ortaya çıkar.

bende bişey anlamadım bu konudan ..ben ramazan bayramında aldım..traktöre peşin 66 bin dedi %40 peşin ben verdim kalan 39 bin için kredi kullandım..oda 5 yılda 51.5 oldu ..şimdi bunun neresinde desdek veya indirim ..bilgisi olan arkadaşlar konuyu daha detaylı acarsa memmun olurum..bol kazançlı yıllar..

rkadaslar onların ıade dedıgı bende kullandım zıraat bankasından kullanılan traktor kredılerının faızının yuzde 50 sını devlet karsılıyor olay bu orta ıade dıye bırsey yok ha bu sadece zıraatte gecerlı

volkan tarım link=topic=52563.msg542931#msg542931 date=1329694972' Alıntı:
rkadaslar onların ıade dedıgı bende kullandım zıraat bankasından kullanılan traktor kredılerının faızının yuzde 50 sını devlet karsılıyor olay bu orta ıade dıye bırsey yok ha bu sadece zıraatte gecerlı
evet sübvanse ettiği kredinin yarısıydı .. artık hem kredi vadesini 3 yıla dü$ürdü .. hem sübvanse kalktı .. alanlar ya$adı alamayanlar bundan sonra daha agır $artlarla alıcak traktörlerini ..

ülkemizin çiftçisi çok cahil yaa :( insanlar traktör almış bankaya imza atmışlar imza atmadan oradaki önemli sözleşmeyi okumamışlar okumuş olsalarda hiç birşey anlamamışlar.... bahsedilen konu faiz oranının sübvansiyon ' ize edilerek %50 oranının devlet tarafından karşılanmasıdır... şimdi zor şartlarda traktör biçerdöver alacağız diye üzülmeyin !!!! yeni yıla girerken bir süpriz daha yapıldı leasing ' li alımlarda kdv oranı %1 e çekildi yani bugün 100liralık bir traktör %8kdv li alındığından.92.000tl+%8kdv=100.000 olarak satılıyordu şimdi leasing ile alım birazda olsa yatırımcının yararına oldu 100.000lira+faiz ödemek yerine 92.000+%1kdv+faiz ödemek kısa süreli vade tercih edenler için olumlu bazı bankalar 3aylık leasing yapabiliyor buda 93.000 lirayı faiziyle birlikte 95.000 civarlarına mal ediyor peşin alımlar yerine bu yöntemi tercih edenlerin sayısıda oldukça fazladır...

Tucano340&Arion520 link=topic=52563.msg542972#msg542972 date=1329704530' Alıntı:
ülkemizin çiftçisi çok cahil yaa :( insanlar traktör almış bankaya imza atmışlar imza atmadan oradaki önemli sözleşmeyi okumamışlar okumuş olsalarda hiç birşey anlamamışlar.... bahsedilen konu faiz oranının sübvansiyon ' ize edilerek %50 oranının devlet tarafından karşılanmasıdır... ...

iyi güzel diyorsunda yönetmelik çıkalı bir yıl olmuş ben daha yeni okuyorum bu konuyu BUNU DUYURMAK basın yayın kuruluşların yada bankanın işi değilmi ? bunu çiftçimize köylümüze anlatsalar uygun bir şekilde zaten köylü mehmet ağa yolu yordamı bilmiyor traktör değiştirirken veriyorlar elıne bır kalem şura şura şura at imzanı sonra hayrlı olsun deniliyor

(MİLLETİ KANDIRIRKEN KOCAMAN KOCAMAN AMA............... UFACIK UFACIK YAZIYORSUNUZ :) )

Ağır Abi link=topic=52563.msg543226#msg543226 date=1329748792' Alıntı:
iyi güzel diyorsunda yönetmelik çıkalı bir yıl olmuş ben daha yeni okuyorum bu konuyu BUNU DUYURMAK basın yayın kuruluşların yada bankanın işi değilmi ? bunu çiftçimize köylümüze anlatsalar uygun bir şekilde zaten köylü mehmet ağa yolu yordamı bilmiyor traktör değiştirirken veriyorlar elıne bır kalem şura şura şura at imzanı sonra hayrlı olsun deniliyor

(MİLLETİ KANDIRIRKEN KOCAMAN KOCAMAN AMA............... UFACIK UFACIK YAZIYORSUNUZ :) )
hangi yönetmelik sübvanseli ekipman kredisi yönetmeliği mi ..

Ağır Abi link=topic=52563.msg543226#msg543226 date=1329748792' Alıntı:

Hangi firma yapacağı dolandırıcılığı, düzenbazlığı açık açık anlatır, gözler önüne serer ?, bunu engel olmak, cezalandırmak devletin görevidir. Vatandaş herşeyi en ince ayrıntısına kadar bilemez, bilmek zorundada değildir. Zaten devlet; içinde yaşayan kişilerin özlük haklarını ve çıkarlarını korumak, kollamak için yok mudur ? Traktör satıcısı ve banka sana herşeyi anlayacağın şekilde açık açık söylerse, kaç kişi cesaret edipte traktör için kredi kullanır ???

Banka olsun, traktör satıcısı olsun, vb.. başka biryer olsun, senden parayı alırken hiç sorun çıkarmaz, prosedürler genelde paranın karşılığı olan malı sana verirken işler.

Hepimiz tüccarlara buğday veriyoruz, kaç kişi buğdayı verdiği gün fatura alıyor ? Hele birde tüccar tanıdıksa, abi yazıcının kağıdı bitmiş, bilgisarın elektriği yok, bozuk vb. sonra veriyim faturayı dediğini görmüşşünüzdür. buğdayı sizden 500 liraya alır 3 ay sonra desteklemeler için fatura gerektiğinde gidersiniz kapısına fatura almaya, size o günün fiyatı olan 600 liradan keser faturayı sanki sizden 600 liraya almış gibi gösterir. Kendiside kar koyar 700 e satar fabrikaya. 200 lira kar eder ama devlete 100 lira kar etmiş gibi gösterir, vergi kaçırır.

Devlet buna bilipte göz yumuyorsa, vatandaşın elinden ne gelir ???

Tucano340&Arion520 link=topic=52563.msg542972#msg542972 date=1329704530' Alıntı:
ülkemizin çiftçisi çok cahil yaa :( insanlar traktör almış bankaya imza atmışlar imza atmadan oradaki önemli sözleşmeyi okumamışlar okumuş olsalarda hiç birşey anlamamışlar.... bahsedilen konu faiz oranının sübvansiyon ' ize edilerek %50 oranının devlet tarafından karşılanmasıdır... şimdi zor şartlarda traktör biçerdöver alacağız diye üzülmeyin !!!! yeni yıla girerken bir süpriz daha yapıldı leasing ' li alımlarda kdv oranı %1 e çekildi yani bugün 100liralık bir traktör %8kdv li alındığından.92.000tl+%8kdv=100.000 olarak satılıyordu şimdi leasing ile alım birazda olsa yatırımcının yararına oldu 100.000lira+faiz ödemek yerine 92.000+%1kdv+faiz ödemek kısa süreli vade tercih edenler için olumlu bazı bankalar 3aylık leasing yapabiliyor buda 93.000 lirayı faiziyle birlikte 95.000 civarlarına mal ediyor peşin alımlar yerine bu yöntemi tercih edenlerin sayısıda oldukça fazladır...
abi traktörün kdv oranı düsmedi sadece :)