tarımda domuz zararı ve önemleri

geçen yıl mısır tarlamda 55 dönümlük yeri domuz yedi .. yakla$ık zararı 30 binlira civarında .. o günden beri domuz ' a kar$ı etkili önlemler ara$tırmaktayım .. tarlaya dikenli tel cevirme,sonic ses dalgası yayan cihaz , elektrikli çit vs vs. dikenli tel maliyeti 2 km çevresi olan tarlam için çok maliyetli çıktı 40 binlira civarında .. sonic ses dalgası yayan cihaz 10 adet falan almam gerekiyor yeterli alanı korumam icin .. tane 750 liradan 7500 lira .. elektrikli çit sistemi ise 3 sıra elektrikli tel 2500 lira .. dikenli teli kücük bi alanda denedik malesef onunda altından kazarak giriyor beton direk falan koyduk altlarına oda kar etmedi .. elektrikli çit sistemi ise hem fiyatı hem i$leviyle kafama yatıyor .. forumda domuz ile etkin mücadele etmi$ ve kazanmı$ arkada$lar varsa yardımlarını bekliyorum .. tarımla ugra$tıgım bölgede tek mısırı olan benim herkeste bağ var o sebepden tarlayı mesken tuttu domuzlar .. $imdiden te$ekkürler ..

Ynt: tarımda domuz zararı ve önemleri

:) domuza kazandırırsam batarım :) hic bi $ekilde çözüm bulamazsam 5 dönüm yerim yok diyip tarlanın etrafına 2 metre derinliğinde 2 metre geni$liğinde çukur kazdırırım .. en son çare o ..

hangi tarlanın neresinde yatacaz karde$im . bi yanda bekliyoz öteki tarafdan giriyorlar $erefsizler .. çok kalabalık burda domuz sürüsü ba$kada mısır yok sarıyolar bizim tarlalara ..

bizim buralarda elektrikli tel sistemi kullanılıyor güneş enerjisi ile çalışıyor gündüz elektriği depolayıyor gece kullanıyor çok fazla domuz olmasada olan tarlalarda faydalı oluyor bir kere kurdunmu yıllarca kullanırsın koly gelsin

anayurtlu 3105d link=topic=52624.msg543007#msg543007 date=1329725093' Alıntı:
biz mısır ekemiyoruz domuz kazandı :( :D

geçmiş olsun volkanın dediği gibi biz mısır işini mecburen bıraktık başa çıkılmıyo bizim komşu her gece mısır olana kadar tarlada bekledi yine fayda etmedi 1 gece boş bıraktı ertesi gün tarlada mısır kalmamıştı. Ses bombası kapan tuzak kurduk fayda etmedi 1 2 tanesi tarlaya geldiği zaman iş bitiyo yapacak pek bişey kalmıyo. Tarlanın etrafını kazmak demişsinizde faydalı olur inş ama bizim burdaki domuzlar ankara çayından geçiyo geliyo valla kız-*sw

silah sesi gibi ses cıkaran tüpler var ama ben hiç kullanmadım bizim burada ondan kullanıyorlar
daha sonra bu sese alışırlarmı bilemem

yanlız adam link=topic=52624.msg543071#msg543071 date=1329733741' Alıntı:
silah sesi gibi ses cıkaran tüpler var ama ben hiç kullanmadım bizim burada ondan kullanıyorlar
daha sonra bu sese alışırlarmı bilemem

2 gün sonra alışıyo abi hatta bizim karpuz tarlasında o patlayan tüpüm dibini kazmış orda yemiş herşeyi kız-*sw

bizde çok ugraştık bağa zarar veriyor bizde,etrafına tel çektik faydası oldu ama bir yerinden zayıf buldu mu orayı zorlayıp açıyor biz orayı sağlamlaştırıyoruz o başka bir yer buluyor en sonunda üzüm tatlandığı zaman bekçi tutuyoruz geceleri bekliyor.en son duydugum yöntem elma patates gibi şeylere balık oltasının ignesi var ondan birçok saplıyoruz girip çıktıkları yere birçok bırakıyorsun, bir tanesi yedi mi o igneler agzından midesine kadar saplanıp öldürüyormuş

anayurtlu link=topic=52624.msg543072#msg543072 date=1329733818' Alıntı:
2 gün sonra alışıyo abi hatta bizim karpuz tarlasında o patlayan tüpüm dibini kazmış orda yemiş herşeyi kız-*sw
o sese alıştıktan sonra tüfektende korkmuyolar bidaha. bizim kırpıklardan çıkaramadıydık şyt-*-sa

bz ayçiçeğini yemesn die kullandığmz bi kaç yöntem var.
top patlatmak.gece beklemek.ve bazı ilaçlar.
geçen sene pigo die bi ilaç aldık daha yeni çıkmıştı üreten kişi 2 3 defa köye geldi bilgi aldı işe yarıyormu die fln.
denemk için tarlanın etrafına döktüğümz tarlaya gece inadına sürü gelmiş ayçiçeği bırakmamıştı :D
böle ilaçlar fln tınlamıyolar. tüpte bir süre sonra alışıyorlar ama genede denemk lazm sizin orda sonuçta sizin orda kullanan yoktur hiç. 1 sezon idare eder sanırım :)
en iyisi beklemek. bizim her bölgede bekleyen olduğu için genel tarlalar korunuyor. :) biz A bölesinde beklerken başka köylü B bölgesinde bekliyor :)
aklıma gelen şöle bişeyde var. tarlaya radyo koyup sesini sonuna kadar açıp bırakmak :D bence işe yarar. :)

nh_fıat link=topic=52624.msg543196#msg543196 date=1329746878' Alıntı:
bz ayçiçeğini yemesn die kullandığmz bi kaç yöntem var.
top patlatmak.gece beklemek.ve bazı ilaçlar.
geçen sene pigo die bi ilaç aldık daha yeni çıkmıştı üreten kişi 2 3 defa köye geldi bilgi aldı işe yarıyormu die fln.
denemk için tarlanın etrafına döktüğümz tarlaya gece inadına sürü gelmiş ayçiçeği bırakmamıştı :D
böle ilaçlar fln tınlamıyolar. tüpte bir süre sonra alışıyorlar ama genede denemk lazm sizin orda sonuçta sizin orda kullanan yoktur hiç. 1 sezon idare eder sanırım :)
en iyisi beklemek. bizim her bölgede bekleyen olduğu için genel tarlalar korunuyor. :) biz A bölesinde beklerken başka köylü B bölgesinde bekliyor :)
aklıma gelen şöle bişeyde var. tarlaya radyo koyup sesini sonuna kadar açıp bırakmak :D bence işe yarar. :)
radyo kesinlikle i$e yarıyor kücük pilli radyolardan aldım 3 5 tane onlarda sürekli şarkı deği$tiğinden faydalı oluyo .. top patlatmak i$e yaramaz burda her üzüm bağında var onlardan kuş gelmesin diye ona alı$mı$lardır namıssızlar .. ama ben elektrikli çit yaptırıcam ilaveten çit direklerine aralıklarla radyo koyarım o benimde aklımda :) cünkü mantıklı ..

cruelmann link=topic=52624.msg543198#msg543198 date=1329747059' Alıntı:
radyo kesinlikle i$e yarıyor kücük pilli radyolardan aldım 3 5 tane onlarda sürekli şarkı deği$tiğinden faydalı oluyo .. top patlatmak i$e yaramaz burda her üzüm bağında var onlardan kuş gelmesin diye ona alı$mı$lardır namıssızlar .. ama ben elektrikli çit yaptırıcam ilaveten çit direklerine aralıklarla radyo koyarım o benimde aklımda :) cünkü mantıklı ..
hm. bence masrafa girme al 8 10 tane radyo hepsinde aşka bi radyoyu aç ver sesi gelemezler :D

ben 7 8 sene önce 21 gün sabaha kadar domdomu pezoya koydum gallardan barınak yapıp tarlada bekledim. yeni radyo aldım geceleri sesini son ses açıp bıraktım 1 2 gece gelmedi 3. gece gelmiş duman etmiş ortalığı. trt fm iyi çekiyor ses net çıkması lazım. frekans kayarsa faydası olmaz...

cruelmann link=topic=52624.msg543212#msg543212 date=1329747706' Alıntı:
radyoları geceleri çobanlar duyup araklamasınlar :) ohh cıngırdaklı $arkı calıyo diye :) öteki seneyede tarımda çoban zararı ve önlemlerini konu$mayalım :)
bizim burda öle bi sorun olmazda sizin bölgeyi bilemem :D