Elektrik üretilsin

Yalçın Bayer Elazığ Fırat Üniversitesi öğretim üyelerinden birinin ilginç projesini kaleme aldı

Hürriyet yazarı Yalçın Bayer bugünkü köşesinde Elazığ Fırat Üniversitesi öğretim üyelerinden birinin ilginç projesini kaleme aldı. Türkiye ' nin elektrik sorunu üzerinden yola çıkan öğretim üyesi Dr. M. Cihat Tuna, bu sorunun çözümü için ilginç bir öneride bulundu. Tuna, Güneydoğu ' da PKK ' nın barındığı mağaralara hava doldurarak elektrik üretilebileceğini savundu.

İşte o projenin detayları;

GENÇ ÖĞRETİM ÜYESİNDEN İLGİNÇ PROJE

Elazığ Fırat Üniversitesi İnşaat Fakültesi öğretim üyesi Dr. M. Cihat Tuna (31), gazetelerde PKK ' nın mağaraları haberlerini okuyunca aklına gelmiş; bu görüşlerini bize de göndermiş. 'Dünyada enerji arz güvenliğini sağlamak adına birçok yeni sistem geliştirilmekte' diyor. En son olarak Amerika Iowa ' da bu şekilde 270 MW gücünde sıkıştırılmış hava depolamalı enerji santralı adı verilen bir sistem inşasına başlanmış. Bu sistem doğal mağara veya yeraltındaki boşluklara hava basılarak bundan enerji üretimini amaçlıyormuş.

GÜVENLİK ZAAFİYETİ ENGELLENMİŞ OLUR

Dr. Tuna diyor ki: 'Son yaşadığımız ve 8 ilimizi saatlerce enerjisiz bırakan kesintinin temel sebebi de bu nevi bir depolama sistemimizin olmayışı idi.
Ülkemizin Doğu ve Güneydoğu ' su bu yatırım için oldukça uygun. Özellikle son yapılan terör operasyonlarında bu bölgedeki devasa mağaraların örgüt tarafından kullanıldığı ve askerimize saldırmak için üs yapıldığı bilinmektedir. Buradaki doğal yapı enerji üretim tesisine dönüştürülebilir ve buraların denetimsizliğinden kaynaklı güvenlik zaafiyeti de engellenmiş olur diye düşünmekteyim.'

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

'Terörist mağaraları enerji santralına dönüştürülebilir' başlıklı ön çalışmasını tanıtıp bir kamuoyu oluşturmak istiyor. Buna sıkıştırılmış hava depolamalı elektrik santralları (SHDES) adını vermiş.

Peki sistem nasıl çalışıyor: 'Bu sistem sıkıştırılmış hava depolamalı enerji santralı olarak isimlendiriliyor. Dünyada birkaç uygulaması var. Sistem Almanya ' da kullanılmakta. Amerika ' nın Iowa Eyaleti ' nde ise 270 MW gücünde bir hava depolamalı santral inşa halinde ve 2015 yılında üretime başlayacak. 400 milyon dolar harcanıyor' diyor.

LASTİK ŞİŞİRİLMESİ GİBİ...

Bu tesislerde amacın pik güç sağlamak olduğunu ifade eden Dr. Tuna 'Atmosferdeki hava, elektriğin fazla ve ucuz olduğu saatlerde kompresör yardımıyla sıkıştırılarak mağaralarda depolanmakta, ihtiyacın fazla olduğu pik saatlerde ise bu basınçlı havanın geçtiği türbinler çalıştırılarak elektrik üretilmektedir.'

Yani lastiğin içine doldurulan havanın sibobundan çıkarken, meydana gelen güç gibi... 2016 ' ya doğru dünyada büyük enerji sıkıntısı doğacağı düşünülüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ' ün bilgisine...