holstein ırkı denenmiş sunni tohum (sperma) tavsiyeleri

arkadaşlar tohum seçimi konusunda birkaç konu var. eskiden beri hayvancılık yapan tecrübeli arkadaşlarımızdan, buzagısını aldığı büyütüp düve yapıp tohumladığı, süt oranını bizzat test ettiği boğa sperma adını burada paylaşırsa bizde bu konuda hayvanlarımıza uygun tohumlar secebiliriz.
burada kıstas süt ve hayvanın sağlık kriterlerini dikkate alıcaz.

mesela bizim buralarda BRİTT isimli spermalardan çok iyi buzağılar çıkmakta, düve olup ilk doğumlarında 25 litre civarında süt vermekte.

Ynt: holstein ırkı denenmiş sunni tohum (sperma) tavsiyeleri

Bu konu çok önemli bence. Tohumlattığınız inekten doğan buzağının düve olupta tekrar tohumlattığınızda elde ettiğiniz verimler çok öenmlidir. Ben egevet firmasında 3-5 tane boğa spermasının çok iyi olduğunu araştırmalarım sonucunda öğrenmiştim.

havancılıkla ilgili bu gibi konuların açılması çok guzel ve yararlı.. biz genellikle simental aşısı yaptırıyoruz hayvanlarımızda simental ve montofon şimdiye kadar hep seçimi veterinere bıraktık bakalım veteriner kendi ineklerine yaptıgı aşının aynısını bizimkilerede yapacak bu yıl 5 inege sunni tohumlama yaptıracagım gerisine 11 aylık tohumluk saf simental tosun aldık 2 ay sonra onunla çevirecegiz.. simental aşı önerilerinizde varsa paylaşırsanız sevinirim...

benim simentalım olmadığı için bunu fazla araştırmadım. ama arkadaşlarımdan bu işi yapanlar var onların güzel simentalları oldu onların ismini alayım birkaç gün içinde yazarım buraya.

benim amerikadan geldi hayvanlarım. oradan gebe geldi COLDSİPRİNG diye wws in tohumuna ait çok güzel buzağılarım var. ama malesef bu tohumu bulumadım burada. wws i egevet ithal ediyor. onlara getirtebilirsek ne ala. gözüm kapalı hepsine bir parti atarım bu tohumdan.

Doğum zorunluluğu birazda yanlış ineğe tohum atmaktan olabilir mi? Yani hayvanın cüssesi yetecek kadar değildir. Ama atılıt ve hayvandan yavru zor çıkar

doğum zorluğu oranları tohum markalarının üzerinde yazıyor. bunlar daha önce doğum yapmış hayvanlar baz alınarak belirleniyor. yani güvenilir oranlar. onların kendi kriterleri var. şuan tavsiye edilen doum zorluğu %8 lere kadar olanlar, en makbulu 5,6, oranı olanlar.

subaykan link=topic=52750.msg551793#msg551793 date=1330613340' Alıntı:
benim simentalım olmadığı için bunu fazla araştırmadım. ama arkadaşlarımdan bu işi yapanlar var onların güzel simentalları oldu onların ismini alayım birkaç gün içinde yazarım buraya.

tesekkur ederim ilgin için..

Aslinda cok dikkat edilmesi gereken bi husus. Bizim vetler kafasina göre atiyor. simentallerin kötüsü cikmadi daha, ama schroleis in biri resmen icler acisi, montofonlar yine öyle ahim sahim degil...madem kalite düsük olacak neden iyi bi tutup ona cevirmiyoz...

Abi köylü bilinçsiz. Çifçi bilinçsizce yapıyo. Geçen bi akrabayı ziyarete gittim. Dedim tohumlandı mı? Evet dedi. Dedim ne tohumu attınız? Bana cevabı düve tohumu :D :D İçler acısı. Yahu dedim böyle bir şey mi var. Sen ne marka hangi cins boğanın spermasını aldığını bilmiyon mu dedim. Yoo veteriner atıyo dedi. Çok üzücü bir durum

düve tohumu dedikleri az önce yukarıda bahsettiğim doğum zorluğu oranı düşük tohumlar. bunlar ufak buzağı meydana geldiği için düve tohumu diye geçiyor. öncelikle şunu bilmenizde fayda var arkadaşlar ufak buzağı ufak kalır diye bişey yok. aynı şekilde büyüyor. ufak doğması herzaman sizin avantajınızdır. doğuran ana rahim iltihabına kapılmaz, kısa sürede yine gebe kalır.

Bizimkiler cahilde, sizin orda bu isi iyi biliyolar saniyodum. Demekki aynisi var sizdede..Bizdede arpayi bi ekimde ekerler bide mart sonu. Kimse cinsini bilmez. Herkes tarm92 eker, ama sorarsan ya güzlükdür ya yazlikdir...

:D Satılmış abi cahil her yerde cahil. Yanlış anlamayın. Bu işi yapacaksan profesyonel biçimde yapacaksın. Öyle kulaktan dolma veterinere güvenerek olmaz bu iş

doganbey1 link=topic=52750.msg552250#msg552250 date=1330635901' Alıntı:
:D Satılmış abi cahil her yerde cahil. Yanlış anlamayın. Bu işi yapacaksan profesyonel biçimde yapacaksın. Öyle kulaktan dolma veterinere güvenerek olmaz bu iş
öyle öyle, simentallerimiz kaliteli, tohum idare etsede ineklerden dolayi danalar iyi cikiyor. ama montofonlarda ayni sey yok. hele su yeni gelenlerden bu sefer neler cikacak Allah bilir. Karninda gelenler kirma bogalardan cikti hep. tohumdan cikanlar iyi ciksa bari..

inşallah çıkar düzgün yavrular. Ya veterinerle çok iyi ahbap olacan, inciğine cinciğine kadar araştıracan ölçecen biçecen de tohumlatacan yada sen bu işin uzmanı olacan :D

ABD Menşe ' li boğalardan şaşmayın arkadaşlar, neden derseniz en çok hayvan onlarda var ölçme ve değerlendirme işini en iyi onlar yapabilirler ne kadar çok veri o kadar çok güvenilirlik. Naçizane görüşüm.