Soğuk hava geri dönüyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ' nden aldığı bilgiye göre, yarın; bütün bölgeler çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin batısı yağışlı geçecek.

Yağışlar Marmara ' nın güney ve doğusu, Kıyı Ege ile Akdeniz bölgesinin kıyı kesiminde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu ' nun batısı, Batı Karadeniz ' in iç kesimleri ile zamanla Trakya, Marmara ' nın güneyi ve Kütahya çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar güney Ege, Batı Akdeniz ve İç Anadolu ' da güneybatı yönlerden kuvvetli, Marmara ve Kuzey Ege ' de kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

Tahminlere göre, 28 Şubat Salı günü de ülke genelinde yağış bekleniyor. Yağışlar; Marmara ' nın doğusu, Batı ve Orta Karadeniz, İç Ege, İç Anadolu ' nun kuzeybatısı, Akdeniz bölgesi, Doğu Anadolu ' nun batısı ile Gaziantep ve Kilis çevrelerinde kuvvetli olmak üzere Karadeniz, Güneydoğu Anadolu, Kıyı Ege, Akdeniz ve İç Anadolu ' da yağmur ve sağanak, Marmara, İç Ege, Doğu Anadolu ile zamanla Batı Karadeniz, Orta Karadeniz ' in iç kesimleri, İç Anadolu ve Göller Yöresi ' nde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar, Doğu Akdeniz ve İç Anadolu ' da güneybatı yönlerden, Marmara, Ege, Batı Akdeniz ve zamanla İç Anadolu ' nun batısında kuzey yönlerden kuvvetli olarak esecek.

Hava sıcaklığı bugün ülke genelinde artmaya devam edecek. Ancak yarın yurdun kuzeybatı kesimlerinde 28 ve 29 Şubat tarihlerinde iç ve batı bölgelerinde, 1 ve 2 Mart tarihlerinde ise bütün yurtta 8-10 derece azalacak. Bugün gerçekleşecek sıcaklık artışı ve yarın güney, iç ve batı bölgelerde kuvvetli lodosla birlikte görülecek yağmur ve sağanak şeklindeki yağışlar sebebiyle özellikle, Marmara ' nın güneyi, İç Ege, İç Anadolu ve Akdeniz bölgesinin iç kesimlerinde kar erimeleri bekleniyor.

Soğuk havayla birlikte kar yağışların hafta sonuna kadar yurdun kuzey, iç ve doğu bölgelerinde etkili olmaya devam edeceği tahmin ediliyor. Yetkililer, kuvvetli ve yoğun kar yağışlarının oluşturabileceği; ulaşımda aksama, görüş mesafesinde azalma, buzlanma ve eğimin yüksek olduğu yerlerde çığ gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiğini

Ynt: Soğuk hava geri dönüyor

arkadaşlar ekinler de çürüme var
köylü kardeş bu ekinlerde çürüme dedigin ..kar altında cok kalmasından dolayı çürümeye başlamış ekinler..şayet tarlanda öyle durum söz konusuysa..yani tarla tamamen karla kaplı ve baya uzun bi zamandan beri durum böyleyse..eskiden rahmetli dedemle biz cok yapardık..kar cok yayıpta uzun süre ekinlerin üstünde kaldıgı zamanlar çürüme olur hava almadıgı için..bunu önlemek için tarlanın 4 köşesine ve tam ortasına tapan topragı buluncaya kadar bir traktörün ön tekeri kadar cukur açardık..bazende dedem koyun kıgagı sacardı önlüge doldurup aynı elde gübre atar gibi tarlanın bazı yerlerine sacardı..bu yöntemleri denen cok faydası var..ben kar cok yayıp uzun süre kaldıgı zaman yaparım ..

haklısın bunların bilmek gerekir.eski adamlar yabana atılmamlı.bunu kafama ve cebime kaydettim.buda çok degerli bir bilgi.teşekürler.ama bizler geç kaldıkbizim bilgimiz hemen ilaç atalım vah tüh ama çok degerli bir bilgi verdin.
ben konuyu çok iyi analiz ettim.

bu kıgah işini yazları koyun olan yerlerden torbalara toldurup bi köşeye koy..kışın kar cok yayıpta ekinler kar altında cok kaldıgı zamanlar tarlanın büyüklüğüne göre önlükle gübre sacar gibi birer ikişer avuc tarlanın dört köşesine ve ortasına at..kar ne kadar kalın olursa olsun zamanla kıgak tapana ulaşıyor ve ufak capta kendi eksenindeki karın erimesine sebep oluyor..öbür türlüde cukur eşme mısalı yapılıyor..bi nebzede yardımcı olabildimse ne mutlu bana..