Biber ekicem 1 dönümden kaç kg biber çıkar ?

Arkadaşlar Biber ekmeyi düşünüyorum. İnternette baya okudum ama genede işi bilenlere bir soruyum dedim.

1. Sizce hangi tür biberi ekiyim.Sivri biber nasıl iyimidir ?
2. 1 Dönüme ( 1.000 metrekare ) ne kadar fide ekiyim.
3. 1 Dönümden hasat zamanı ortalama kaç kg biber alırım ?
4. Bu biberleri ortalama kaçtan satarız ?

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Ynt: Biber ekicem 1 dönümden kaç kg biber çıkar ?

kardeşim ben kırmızı (kapya) cinsi biber üretimi yapıyorum. bölgende kırmızı biber yetişiyorsa tavsiye ederim. 1 dönüme 5000-6000 fide dikilir. normal şartlardaki verimi 2000-4000 kg arasındadır. yeşil bibere göre piyasa değeri yüksektir. salça- tarhana- közlemelik- konserve- vb şekillerde kullanılır. son döküntüsü kızarmaz ve yeşil turşuluk olarak satılır.

ekecegın bolge ve topraga gore degişir verimli toprakta donume 5 ton verıyo hatay cıvarında ama 1 donum degılde 10 donum ek ugrastıgına degsin paraya para demen walla

köylü link=topic=52991.msg549802#msg549802 date=1330431860' Alıntı:
arkadaşlar aslında aclı ama ilginç üretmek için bahane olmamalı.
bu fideleri veya tohumları nasıl elede edecgiz.kırmızı ve acı biber için
http://www.asgen.com.tr/urunler.asp?islem=Detay&ID=447&KatID=39 tohumu bu sene bundan kullanacam. fideleri yastıklarda kendim yetiştiriyorum.
camkinoz link=topic=52991.msg549900#msg549900 date=1330439631' Alıntı:
arkadaşlar yapmaktan ziyade satmak beceridir,,kilosu kaçtan gidiyo,,alan kişiler parayı sayyomu eline ,,bunlar çok önemli..
satımı bizim yörede kolay. zaten üreten fazla olmadığı için pazara hükmediyoruz. köye pazarcılar gelir malımızı alır bizde paramızı..

kobra47 link=topic=52991.msg550193#msg550193 date=1330448443' Alıntı:
Ben olsam patlıcan daha iyi gibi kirmizi biber bizde ekiyoruz ev için ev biber salçasi için

Ustam patlıcanı biliyorsan bir şey soracağım, ucu çamura deyenleri almıyorlar mı acaba? Burada ekmişler de ucu çamura deyenleri ayırıp veriyorlardı köyden birisine....Satılanlarda kilosu 10 kuruşa gitmişti... :(

slm ben bildim bileli hep ekeriz kırmızı kapya biber bir sene çok para yapar ertesi sene satacak yer bulamazsın ucuz satarsın paranı alamazsın biber işi kumar oynar gibi garanti fiyat ve para olmaz sezona bakar üretimde sıkıntı olur mal bulunmazsa peşin para yüksek fiyattan satarsın öbür türlü olursa kahrından ölrsün bizim yöre komple bibercidir kırmızı kapya gözleme ve salça ağırlıklı gider pazarcılarda gelir ama pazarcıyla uğraşılmaz az mal alır çok tantana yapar bizim malda zaten pazarcıyla bitmez köyde bazen günlük 30 kamyon dökme mal çıkar ortalama 10 tondan siz hesplayın şimdi nisan başı tohumu fide yastklarına ekeriz mayıs 15 den sonra fidelikten toplayıp tarlaya dikeriz tarlalar komple damla sulamadır diktikten sonra en az 15 gün sulanmaz tarlada biber iyice kararınca can suyu verip birinci capalamayı yaparız üstten her suda azar azar gübre verilir biberler eylül ayında kızarır ve toplanmaya başlanır kırağı düşene kadar 3 , 4 el toplanır dönüme 2 ton 3 ton çok iyiyse 5 tona kadar alan oluyor ben 3 3,5 ton alıyorum yıla göre fiyat olarak geçen yıl 60kr ile 80 kr arasında satıldı fiyat her gün bu aralıklarda değişti ama bu yıl ne olur kimse bilemez 50kr şada gider 1 tl yede gidebilir fiyat garantisi yoktur yapacak arkadaşlara kolaylıklar dilerim

kobra47 link=topic=52991.msg550231#msg550231 date=1330449147' Alıntı:
Öyle şey olurmu çamur olmuş diye ucuz olacak

Zaten sağlamların kilosu 10 kuruşa gitmişti daha ucu nasıl olur bilmiyorum... :( Bilmiyorum öyle dediler çamura deyen patlıcanlar alınmıyor diye...Römork römork patlıcan taşıyordu sadece çamurluydu patlıcanlar öyle çürük falanda değildi...

mustafa1676 link=topic=52991.msg550235#msg550235 date=1330449251' Alıntı:
slm ben bildim bileli hep ekeriz kırmızı kapya biber bir sene çok para yapar ertesi sene satacak yer bulamazsın ucuz satarsın paranı alamazsın biber işi kumar oynar gibi garanti fiyat ve para olmaz sezona bakar üretimde sıkıntı olur mal bulunmazsa peşin para yüksek fiyattan satarsın öbür türlü olursa kahrından ölrsün bizim yöre komple bibercidir kırmızı kapya gözleme ve salça ağırlıklı gider pazarcılarda gelir ama pazarcıyla uğraşılmaz az mal alır çok tantana yapar bizim malda zaten pazarcıyla bitmez köyde bazen günlük 30 kamyon dökme mal çıkar ortalama 10 tondan siz hesplayın şimdi nisan başı tohumu fide yastklarına ekeriz mayıs 15 den sonra fidelikten toplayıp tarlaya dikeriz tarlalar komple damla sulamadır diktikten sonra en az 15 gün sulanmaz tarlada biber iyice kararınca can suyu verip birinci capalamayı yaparız üstten her suda azar azar gübre verilir biberler eylül ayında kızarır ve toplanmaya başlanır kırağı düşene kadar 3 , 4 el toplanır dönüme 2 ton 3 ton çok iyiyse 5 tona kadar alan oluyor ben 3 3,5 ton alıyorum yıla göre fiyat olarak geçen yıl 60kr ile 80 kr arasında satıldı fiyat her gün bu aralıklarda değişti ama bu yıl ne olur kimse bilemez 50kr şada gider 1 tl yede gidebilir fiyat garantisi yoktur yapacak arkadaşlara kolaylıklar dilerim
NEYİN GARANTİSİ VAR Kİ : ' (