Bilim dünyası kadınlarda kısırlığı ve menopozu ortadan kaldıracak bir gelişmeye imza attı

Massachusetts Genel Hastanesi’nde görevli doktor Jonathan Tilly, ekibiyle birlikte hazırladığı raporda kök hücre yöntemiyle yumurta ürettiklerini açıkladı. Daha önce yaptıkları incelemelerde fareler üzerinde başarılı sonuçlara ulaştıklarını açıklayan bilim adamları, rahimden elde edilen kök hücrenin kullanıldığını açıkladı. Tilly, fareler üzerindeki yöntemi Japonya’daki Saitama Tıp Merkezi’nde bir kadın üzerinde denediklerini bildirdi. Kadından alınan hücre sayesinde yumurta yaratıldığı belirtildi.

Kısırlık kalkacak

Bilim dünyası bu gelişmenin menopoz ve kısırlığın ortadan kalkması olarak yorumladı. Daha önce, kadınların belli bir yumurta stoğuyla doğduğu ve doğduktan sonra yumurta üretemedikleri, tıp dünyasında bilinen bir kanıydı. Tilly, doğurganlık çağındaki kadınların rahminden alınan kök hücrelerden yumurta ürettiklerini bildirdi. Ancak bilim adamları tüm kök hücreleri kullanamıyor. Sadece yüzeylerinde DDX4 proteini taşıyan hücreler yumurtaya dönüşebiliyor. Doktor Tilly “Bu buluş, kadınlarda kısırlığı aşmak ve hatta rahim yetmezliğini ertelemek için yepyeni teknolojilerin yolunu açıyor” diye konuştu.

Hamileliğe bağımlı

İngiliz Jill Hawkins 8 çocuk doğurdu. Şu an ikiz çocuklara hamile olan Hawkins’in doğurduğu çocukların hiçbiri kendine ait değil. Taşıyıcı anne olarak hayatını kazanan Hawkins “50 yaşına kadar 10 çocuk doğurmak istiyorum” dedi. Sekizinci çocuğuna hamileyken sağlık sorunları yüzünden ölümle burun buruna gelen Hawkins, bir süre taşıyıcı anneliği bıraktığını belirtti. Hawkins “Görevimi bırakmıştım. Fakat bu bir bağımlılık halini aldı” dedi. Yaşı gereği doğal yollardan hamile kalmayan Hawkins artık tüp bebek yöntemini uyguladığını belirtti. İlk çocuğunu 1992’de doğuran Hawkins her hamilelik için yaklaşık 23 bin dolar alıyor.