82.80 dt ön lastikleri ters cevirme

arkadaslar ben 82.80 DT. nin ön lastiklerini ters cevirmek istiyorum.yani lasiklerin disleri V seklinde olucak cevirince bu islemi yapsam cekiste fark edermi yani ön lastiklerde patinaj oranı düşermi.yorumlarınızı bekliyorum.ayrıca bu islemi daha oncede yapan varmı. cidd*-*-* :S ok-*-s

Ynt: 82.80 dt ön lastikleri ters cevirme

olcay39 link=topic=53010.msg549732#msg549732 date=1330426602' Alıntı:
:Sarkadaslar ben 82.80 DT. nin ön lastiklerini ters cevirmek istiyorum.yani lasiklerin disleri V seklinde olucak cevirince bu islemi yapsam cekiste fark edermi yani ön lastiklerde patinaj oranı düşermi.yorumlarınızı bekliyorum.ayrıca bu islemi daha oncede yapan varmı. cidd*-*-*
eğer dener tecrübelerinizi b,zede aktarırsanız menun kalırız...

bir kaç etkisi olacaktır
tek çeker traktörlerdeki arka lastik yönünün tersine takacağınızı kastediyorsunuz sanırım.
kanaatimce lastik ömrü kısalacaktır ve aynı zamanda geri gidişlerde arka lastiğe oranla daha iyi bir tutuş sağlayacaktır.

Lastikler normal yönünde çekiş sağlayacak çekilde tasarlanmıştır. O yüzden ters çevirdiğinizde fayda göstermeyecektir. Yurt dışında silaj römorku taşıyan traktörlerin ön tekerleklerini ters çevirmektedirler. Bunun sebebi silaj tepelerinin üzerine geri geri çıkarken çekiş gücünü artırmaktır. O yüzden siz ters çevirdiğinizde geri giderken önlerin çekişi artacaktır. Ama ileri giderken eskisine göre düşecektir.

farkettiyseniz arkadan ataçmanlı traktörler ters takar çünkü geri geri kullandığı için. eğer ters çevirirsen tutunamayabilir. şöyle bi mantıkla geri vitese takıp dik bi rampaya geri geri çıkamayıp yada batan bi traktörü çekmek için önden bağlayıp geri çektiğinde daha çok patinaj yapar. ama arkadan bağladığında daha iyi asılıyor ve daha az kaçırıyor. eğer traktörü geri işleri için kullanıcaksanız bence uyar. ama diğer şekilde olmaz bence.