TARIMDA MÜLKİYET İLE İLGİLİ SORUNLAR VE ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ......!

Ynt: TARIMDA MÜLKİYET İLE İLGİLİ SORUNLAR VE ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ......!

Güzel bir konu,tam olarak bilgim yok yanlız şöyle durumlar oluyor mesela bizde de böyle bir durum var,dedeler ninelerden kalma hisseli araziler dura dura 30-40 varise kadar çıkıyor hissedar sayısı.Sonra bunlardan 2-3ü razı gelmiyor,ondan dolayı çözülemiyor.Mesela bizim 150 dönüm hakkımız varken 90 dönüm civarı ekiyoruz o hisseden,60 dönüm kimde belli değil o kadar çok adam varki belki 3-5 hepsinde var hakkımız böylece araya kaynıyor bir çözüm bulunması lazım bu konuya bana göre

benim hazine arazim var babama aitti ecrimisi şuan 2004 den beri bana ait.botaş boru hattı geçiyor.müracat ettim almaya iki yıl önce botaşın şatlarını kabul edersen dediler bende kabuıl ettim.ama şuan 2B ile ilgili kanunu bekliyorum almayı istiyorum.

Çağrı link=topic=53011.msg549765#msg549765 date=1330428421' Alıntı:
Güzel bir konu,tam olarak bilgim yok yanlız şöyle durumlar oluyor mesela bizde de böyle bir durum var,dedeler ninelerden kalma hisseli araziler dura dura 30-40 varise kadar çıkıyor hissedar sayısı.Sonra bunlardan 2-3ü razı gelmiyor,ondan dolayı çözülemiyor.Mesela bizim 150 dönüm hakkımız varken 90 dönüm civarı ekiyoruz o hisseden,60 dönüm kimde belli değil o kadar çok adam varki belki 3-5 hepsinde var hakkımız böylece araya kaynıyor bir çözüm bulunması lazım bu konuya bana göre

izale-i şuyu davası açıcaksınız .. sonra en büyük hissedar siz oldugunuz için öncelik sizin zaten .. acık arttırmayla satı$ı yapılıyor o yerin .. 90 dönümü zaten sizinmi$ gerisinide kolaylıkla alırsınız .. mernis sisteminden bulunan bulunmayan herkese gıyabında tebligat gönderiliyor yani kolay illaki insanların rızası olması $art değil .. devlet arazi toplulastırmayı desteklediği icin kolayca alırsın .. ettiğiniz masrafta hisseler oranında pay ediliyo ettiğiniz masrafın 150/60 ını tekrar alabilirsiniz geriye .. 150/90 ıda sizin oldugu icin sizden tahsil ediliyor ..

Ali SARAÇ link=topic=53011.msg549839#msg549839 date=1330434767' Alıntı:
izale-i şuyu davası açıcaksınız .. sonra en büyük hissedar siz oldugunuz için öncelik sizin zaten .. acık arttırmayla satı$ı yapılıyor o yerin .. 90 dönümü zaten sizinmi$ gerisinide kolaylıkla alırsınız .. mernis sisteminden bulunan bulunmayan herkese gıyabında tebligat gönderiliyor yani kolay illaki insanların rızası olması $art değil .. devlet arazi toplulastırmayı desteklediği icin kolayca alırsın .. ettiğiniz masrafta hisseler oranında pay ediliyo ettiğiniz masrafın 150/60 ını tekrar alabilirsiniz geriye .. 150/90 ıda sizin oldugu icin sizden tahsil ediliyor ..
yanlız 650-700 dönümlük bir yerde 150 dönüm bizim hakkımız,şu an 90 dönümünü işliyoruz onu demek istedim.Bizim kadar hissesi olanlar da var aynı şekilde,bazı varislere 5-10 dönüm gibi yerler düşüyor asıl sıkıntıyı onlar çıkartıyor zaten

kobra47 link=topic=53011.msg549846#msg549846 date=1330435346' Alıntı:
inanki o hakını hak edene kadar şeytanın gözü çıkıyor herkes seni baş düşmanı olarak görüyor
yoo benimde arazimde hissesi olanlar vardı insan gibi geldiler dediler bizim burda $u kadar hakkımız var al diye .. bende biraz durumumu düzelteyim alayım dedim .. aldım 3 hissseden bi tanesini .. öteki sene birini daha alıcam öteki sene birini daha alıcam .. böylelikle biticek .. çözülmicek i$ler değil .. yana$masalardı izalei suyu davasıyla alırdım .. verdiğim paranın 10 da biri geçerdi ellerine ..

köylü link=topic=53011.msg549823#msg549823 date=1330433757' Alıntı:
benim hazine arazim var babama aitti ecrimisi şuan 2004 den beri bana ait.botaş boru hattı geçiyor.müracat ettim almaya iki yıl önce botaşın şatlarını kabul edersen dediler bende kabuıl ettim.ama şuan 2B ile ilgili kanunu bekliyorum almayı istiyorum.
almak en güzel çözüm yolu eğer 2b arazisi ile uygulama farklı normal hazine arazisi ile durum farklı ... eğer tescilli maliye parseli ise müracatla 4 ayda bişr ödemeli 6 taksitle alabilirsiniz....
Çağrı link=topic=53011.msg549842#msg549842 date=1330434978' Alıntı:
yanlız 650-700 dönümlük bir yerde 150 dönüm bizim hakkımız,şu an 90 dönümünü işliyoruz onu demek istedim.Bizim kadar hissesi olanlar da var aynı şekilde,bazı varislere 5-10 dönüm gibi yerler düşüyor asıl sıkıntıyı onlar çıkartıyor zaten
muhtemelen sizde kök dedeniz muris olayı inceleyip çözüm yolu sunmak lazım detaylı tam bilgileri alın sorun çözüm yolunu gösterelim... aslında siz bu içinde bulunduğunuz karmaşık durumdan bir depo mazot parasına kurtulursunuz hep bir araya gelmek koşulu ile izaleyi şuya davasına düz sadece hissenizle girmeyin payın temliki suretiyle biraz hisse toplayıp hisse oranını yükseltin....

maliye hazinesine kayıtlı.ama basında akp li vekiller açıkladı.2B ile bu hazineye ait arzileri de aynı yasaya dahil edilip satılacagını söylediler.bakalım bu yasayı bekleyelim.çere yok.

köylü link=topic=53011.msg549994#msg549994 date=1330444315' Alıntı:
maliye hazinesine kayıtlı.ama basında akp li vekiller açıkladı.2B ile bu hazineye ait arzileri de aynı yasaya dahil edilip satılacagını söylediler.bakalım bu yasayı bekleyelim.çere yok.
taksit ve ödemelerde kolaylık olur tabi... ancak bir an önce almak destekleme gibi şeylerde fayda sağlıyor haliyle ....

güzel bir konu mustafa bey ..ilginiz ve verdiginiz bilgiler için teşekürler..benim sizden sormak istedigim miras işi olmasada ona benzer bir durum..
babam sene 1984 yılında köyün harman yerinden bir miktar arsa satın almış..o zaman harman yerlerini özel idare ve köy muhtarlığı satlıga cıkarmış..baya bide alan olmuş..alan bi kaç kişi ev yaptırmış..şuan topusu bizde arsanın babamın adına..bende ev yaptırmak için muracat ettim ..bizim arsanın altındaki arsayıda alıp(arsa sahibiyle her konuda anlaşıp )topu yıkım işinde bu arsa alınalı cok olmuş ve 10 yıl içinde ev yapılmadıgı için tekrar bu arsalar köy muhtarlıgının malı olarak el değiştirmiş dediler..sizce böyle bişey olabilirmi..arsanın tapusu bizde ve babamın adına şuan ..bu konuda varsa bilginiz izlemem gereken yolu gösterirseniz cok memmun olurum..selamlarımla..hayırlı calışmalar..

tümosan 8095 link=topic=53011.msg550133#msg550133 date=1330447488' Alıntı:
güzel bir konu mustafa bey ..ilginiz ve verdiginiz bilgiler için teşekürler..benim sizden sormak istedigim miras işi olmasada ona benzer bir durum..
babam sene 1984 yılında köyün harman yerinden bir miktar arsa satın almış..o zaman harman yerlerini özel idare ve köy muhtarlığı satlıga cıkarmış..baya bide alan olmuş..alan bi kaç kişi ev yaptırmış..şuan topusu bizde arsanın babamın adına..bende ev yaptırmak için muracat ettim ..bizim arsanın altındaki arsayıda alıp(arsa sahibiyle her konuda anlaşıp )topu yıkım işinde bu arsa alınalı cok olmuş ve 10 yıl içinde ev yapılmadıgı için tekrar bu arsalar köy muhtarlıgının malı olarak el değiştirmiş dediler..sizce böyle bişey olabilirmi..arsanın tapusu bizde ve babamın adına şuan ..bu konuda varsa bilginiz izlemem gereken yolu gösterirseniz cok memmun olurum..selamlarımla..hayırlı calışmalar..
köyünüzden kadastro geçtimi ....

o konuda tam bilgim yok ama en kısa zamanda ögrenir yazarım..ama yakın zamanda satış işlemi oldu yani önce alan kişi başka birine sattı arsasını..ve alan kişi ev yaptırdı 2 yıl kadar önce..ben bitapulara bakıyım..kadostura geçip geçmedigini tapudan nasıl anlıya biliriz..

tümosan 8095 link=topic=53011.msg550165#msg550165 date=1330448025' Alıntı:
o konuda tam bilgim yok ama en kısa zamanda ögrenir yazarım..ama yakın zamanda satış işlemi oldu yani önce alan kişi başka birine sattı arsasını..ve alan kişi ev yaptırdı 2 yıl kadar önce..ben bitapulara bakıyım..kadostura geçip geçmedigini tapudan nasıl anlıya biliriz..
ada ve parsel numarası varsa kadastro geçmiştir bakın sonra detaylı bilgi veririm ..... şimdi köyde arsa olmadığı takdirde köy yerleşim alanı üretilir ve ktk bunu satar bu arsalar 10 yıl takyidatlı olur ...sizin durumada tapunuza baktıktan sonra ayrı bilgi verelim....

kardeş gelelim asıl konuya.
şimdi babamın ve annemin üzerine tarlalar var.yaşları 68
şuan tarları azar azar diğer kardeşlere kaçırıyorlar bu işi nasıl durudururuz.veya bir yolu var mı...

köylü link=topic=53011.msg550185#msg550185 date=1330448278' Alıntı:
kardeş gelelim asıl konuya.
şimdi babamın ve annemin üzerine tarlalar var.yaşları 68
şuan tarları azar azar diğer kardeşlere kaçırıyorlar bu işi nasıl durudururuz.veya bir yolu var mı...
satış gerçek değilse ölüme müteakip dava yoluyla önlersin birde satışın akdi hibe ve ölünceye kadar bakma ise yapacak bir şey yok ....

mustafa bey tapuda yazanlar..
iş bu arsanın tamamı maliye hazinesi adına kayıtlıyken 2510 ve 1306 sayılı iskan kanunu hükümleri gereiyince nevşehir valiliği köy hizmetleri il müdürlüğünün 10.12.1985 tarih ve 7009253 sayılı yazılarına istisnaden hak sahibine satışının yapıldığı 617-103 nolu özel iskan fonuna parasının yatırıldıgı hak sahibi adına tescili tarımorman ve köy işleri bakanlıgı lehine on yıl müddetle takyitli olarak tescil edildi..
yazıyor tapuda