Gül gibi yapıştırıcı!

ISPARTA’da Süleyman Demirel Fen Lisesi 10’uncu sınıf öğrencileri il ekonomisinin ’can damarlarını’ oluşturan gülden yapıştırıcı üretti.

Okul öncesi eğitimde kullanılmak üzere geliştirilen yapıştırıcı, tamamen zararsız.

Türkiye’de 5898 sayılı Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunmasına Dair Kanun doğrultusunda hazırlanan yönetmelikle 2010 yılından itibaren eğitim ve öğretim faaliyetlerinde su bazlı yapıştırıcılar dışındaki ;tüm ürünler yasaklandı. Yasa ile kişilerde bağımlılık yapabilen uçucu madde içeren ürünlerin kontrolünü sağlamak, özellikle çocukların erişimini ve kullanımını önleyerek onları ve toplumu bu maddelerin zararlı etkilerinden korunması ;hedeflendi. ;Yüksek öğretim kurumları ile mesleki eğitim ve iş eğitimi yapan kurumların, eğitim gereği kullandıkları sentetik içerikli ürünlerin de hoş olmayan koku ihtiva etmeleri zorunlu hale getirildi.

SENTETİK YAPIŞTIRICI YERİNE DOĞAL ÜRÜN

Öğrencileri uçucu madde bağımlılığından korumayı amaçlayan yasaktan yola çıkan Isparta Süleyman Demirel Fen Lisesi 10’uncu sınıf öğrencisi Ece Kınsız, Kimya Öğretmeni Yücel Gök öncülüğünde okul öncesi eğitim kurumlarına yönelik doğal ve sağlıklı ’gül’ içerikli yapıştırıcı üretti. Okul laboratuvarında çalışarak yapıştırıcıyı üretmeyi başaran 16 yaşındaki Ece Kınsız, ürünün insan sağlığına açısından zararsız olduğunu söyledi. Günümüzde yaygın olarak sentetik yapıştırıcıların kullanıldığını belirten Ece Kınsız, bu tür yapıştırıcıların alerjik etkilerinin olduğunu söyledi. Su bazlı yapıştırıcılar haricindeki ürünlerin, eğitim ve öğretimde kullanılmasının yasaklandığını hatırlatan Kınsız, bu nedenle yapıştırıcılara doğal ve sağlıklı alternatif ürün geliştirdiklerini açıkladı.

TAMAMEN DOĞAL MALZEMELER KULLANILDI

Projeyi hayata geçirmek için kullanılan yöntem ve işlemleri anlatan Kınsız, şöyle dedi:

'Çocukların gelişiminde el becerilerinin artırılmasına yönelik çalışmalar eğitim kurumlarında çok önemli bir yer tutuyor. Kreş ve okul öncesi okullarda kullanılan kokulu yapıştırıcılar sağlığa büyük ölçüde zarar verdiği gibi uçucu madde bağımlılığına neden oluyor. Yasakla bunun önüne geçilmesi amaçlansa da bir şekilde çocuklar bu sentetik yapıştırıcılara ulaşıyor ve kullanıyor. Kreşe giden çocuklara yönelik doğal ve sağlıklı bir yapıştırıcı yapmayı amaçladık. Bu yapıştırıcı, dekstrin (nişastanın bölünmesinde elde edilen zamklı bir madde), gül kolonyası, gül, yumurta akı ve mısır nişastası karıştırılarak elde edildi.'

'İNSAN SAĞLIĞINA ZARARI YOK'

Elde edilen yapıştırıcının kağıt yapıştırmada kullanıldığını belirten Kınsız, ürünün kağıdı güçlü ;yapıştırdığını gördüklerini anlattı. ;Özellikle elde edilen ürünün okul öncesi çocuklar için geliştirildiğine vurgu yapan Kınsız, yapıştırıcının herhangi bir cilt sorununa ve bağımlılığa yol açmadığını belirtti.

Ürettiği ürünün bilimsel anlamda kabul görmesi için Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’na (TÜBİTAK) sunduğuna dikkati çeken Ece Kınsız, projenin kabul görmesi halinde bilim olimpiyatlarına katılacaklarını söyledi.

280220121141015653592_2.jpg

Ynt: Gül gibi yapıştırıcı!

gül ün hayatımızdaki yeri bambaşkadır güzel duyguları sevgi aşkı ilan ı gönül almayı ve daha bunun gibi bir sürü şeyi şimdilerde gülün bir yapıştırıcı olarak kullanılacağı kimin aklına gelirdiki böyle öğrenciler türkiyenin gurur kaynığı tebrikler ısparta fen lisesine alk-*s