sunni tohumla veya normal yolla oluşturgunuz verimli Melez hayvanlar ?

04.10.2008
4,134
195

[size=12pt]Sunni tohumla ile veya kendi tohumluk tosunlarınızla farklı cinslerin birleşiminden oluşan melez ırklardan aldıgınız verim ve hangi iki ırkı bileştirdiniz dogan yavrular nasıl oldu.
burada paylaşalım .. hangi ırkların birleşmesiyle verimli guzel melezler oluyor tecrubelerimizi aktaralım arkadaşlar..
[/size]

Ynt: sunni tohumla veya normal yolla oluşturgunuz verimli Melez hayvanlar ?

biz simental ve montofon cinsi inek besliyoruz ve bunların kırmalarını.. merayada saldıgımızda ırkı biraz bozduk tohumluk dışında farklı tosunlarla çevrilen inekler oldu.. bu yıl saf simental tosun aldım 11 aylık henuz şuan çeviremiyor inekleri 2 ayı var daha.. boga olacak ineklerimize sunni tohumlama yaptıracagız.. bugun veteriner fakultesindeydim bi buzagı gördum sadece alnı gözlerine kadar beyazdı kafası yuvarlaktı çok guzel mi melezdi 2 aylıktı henuz ama normalde benim 4-6 aylık simental buzagılarım kadar vardı.. internetten baktım bu yavru angus-simental kırmasına benziyor.. bu yıl bi inege bende deneme amaclı angus aşısı yaptırmayı düşünüyorum.. içinizde hiç bunu daha önce deneyen oldumu verimi nasıl.. ? biz meraya salıyoruz hayvanları çayır ve meralarımız geniş suda var bu acıdan saf ırkta guzel oluyor.. süt bizim için ikinci planda hayvanları 8 ay hiç yem vermeden besliyoruz bizim karımız buradan ve aldıgımız buzagılardan oluyor bahar aylarında 3 ay çok iyi süt verimi alıyoruz taze çayırlardan..

bu yıl 5 inegime sunni tohumlama yaptırıcam ineklerden biri saf simental ona saf simental aşısı yaptırmayı düşünüyorum..
2. side tam saf degil ama safa yakın simental rengi gribenekli buna ise hereford aşısı yaptırmayı planlıyorum...
3. inegim de yine simental kırması güzel bi inek onada kırmızı angus aşısı yaptırmayı düşünüyorum...
4. ve 5. simental kırması ineklerimede yine simental aşısı yaptırıcam..

sonuclara göre önümüzdeki tohumluk tosunumu ona göre seçicem..

sperma tavsiyesi olan var mı ? angus yada simental..

nette buldugum angus-simental kırması resmi :

bizim buralarda en cok simental para eder.. diger ırkları pek kimse almak istemez.. hoştain hiç sevilmez nedense merada çok verimli olmuyor ve sütleri çok yagsız oluyor.. şuan için en verimli ırk simental bizim için... daha önce hiç simental-angus melezi yetiştiren oldumu ? et-süt ve gelimi nasıldı ?

Abi araştırdığım kadarıyla söyleyeyim. Angus etçi bir ırk. Sütü az fakat yağlı olur. Sen kombine bir hayvan elde etmek istiyorsan simental ve angus, şarole- angus, limuzin-angus, hereford-angus, montofon-angus, bu şekilde et yönünden daha verimli olabilir. Tabi elindeki imkanlara göre. Ama angus düveler bulabilrsen angus tohumu atsan etten kazanırsın. Süt ve et içinde holstein ve angus olabilir

Bu konuda dikkat edilmesi gerekli en önemli husus; anne olacak ineğin özellikleri hangi ırka daha yakınsa o ırktan suni tohumlama yaptırmak gerekli. Birde ineğin simentall doğumlarda zorlanacağı göz önünde bulundurulmalı. Yani iyi bir buzağı alacam diye ineklerini kaybetip öksüz bir buzağı sahibi olan bir çok arkadaşım var.:) Bizde senin bahsettiğin yöntemle saf ırk holştayn ler ve simentaller elde ettik, fakat zamanı kaybettik. Yani; süt verimi yüksek ineklere sahip oluncaya kadar 10 yıl geçti ve bu defada süt fiyatları yerlerde sürünmeye başladı.
Şu an işletmedeki 40 baş hayvanın tamamı kendi işletmemizde doğma ve büyüme, çoğuda akraba zaten.:( Nine, anne torun, teyze, kuzen v.s.)

nailyetek link=topic=53121.msg551995#msg551995 date=1330625717' Alıntı:
Bu konuda dikkat edilmesi gerekli en önemli husus; anne olacak ineğin özellikleri hangi ırka daha yakınsa o ırktan suni tohumlama yaptırmak gerekli. Birde ineğin simentall doğumlarda zorlanacağı göz önünde bulundurulmalı. Yani iyi bir buzağı alacam diye ineklerini kaybetip öksüz bir buzağı sahibi olan bir çok arkadaşım var.:) Bizde senin bahsettiğin yöntemle saf ırk holştayn ler ve simentaller elde ettik, fakat zamanı kaybettik. Yani; süt verimi yüksek ineklere sahip oluncaya kadar 10 yıl geçti ve bu defada süt fiyatları yerlerde sürünmeye başladı.
Şu an işletmedeki 40 baş hayvanın tamamı kendi işletmemizde doğma ve büyüme, çoğuda akraba zaten.:( Nine, anne torun, teyze, kuzen v.s.)

ineklerin şuan 2-3-4 üncü karın kuzladılar dogumları rahattı.. ilk dogum çok zor oluyor simentallerde genellikle.. küçük ineklere zaten saf ırkla cevirmek çok tehlikeli inegi kaybetmek yada ameliyatla dogum yaptırmak zorunda kalınabilir.. şuan gencleştirme için 8 adet yeni düve aldık onlarda 11ay il 14 aylık lar onları 15aylık olana kadar çevirmeyi düşünmüyorum onun için 11aylık saf simental tohumluk aldım en az 2 ay bu tosunun zararı olmayacaktır oluncada onlarla çevirecegiz.. 5 tane buyuk inegi aşı yaptırıcam geri kalan inekleri de satıp düve almayı planlıyorum yavrulamalarını bekliyorum.. simental-hoştayın melezlemesi sonuclarından memnunmusun peki nekadar alıyosun süt verimi ? benimde bitane simental hoştayn melezi var düve aralık ta cevirdik henuz yavrulamadı bakalım nasıl olacak verimi...
sen 10 yıl harcamıssın tecrubelerini aktar biz harcamayalım.. piyasada guzel ırk hayvan bulmak zor ya yaşlı ya hasta yada sorunlu hayvanlarını satıyor çifçiler ancak buzagı iken sağlam alabiliyosun hayvan.. aslında 30 adet inegimiz vardı hepside çok iyi kırmalardı yaşlandılar git gide bozduk o seriyi yenileyemeyincede sürüyü bozduk seneye inşallah düzelticegiz.. 7 adet daha saf ırk düve temin edebilirsem 20 adet temiz inek bize yeter fazlasını istemiyoruz.. yavrularını kendimiz besi yapıyoruz zaten her yıl devir ediyor hayvanlar..

Aslında; melez ırklar çevreye daha uyumlu oluyor. Hastalıklara daha dayanıklı, yemden istifade etmesi daha fazla olur, ayrıca mera ya dayalı hayvancılık yaptığımız için merada otlaması bizim için daha önemlidir. Genellikle saf ırk holştaynler büyük çiftliklerden gelirler ve onların mera da yayılma (otlama) alışkanlıkları yoktur, Bahar boyunca bol bol gezerler. Melez hayvanlardan çok fazla süt alamazsın, yani holştayne simentall dölleme yapınca doğan buzağı hem et verimi yüksek hemde süt verimi yüksek olacak diye bir kaide yoktur. Bu tam tersi durumda da aynı olur. Sadece melezlerde destekleme almak sıkıntı olur, diğer her yönüyle avantajtır. Bence ahırda 2 ırk olmalıdır. Daha fazlası sorun oluyor.

nailyetek link=topic=53121.msg552746#msg552746 date=1330709017' Alıntı:
Aslında; melez ırklar çevreye daha uyumlu oluyor. Hastalıklara daha dayanıklı, yemden istifade etmesi daha fazla olur, ayrıca mera ya dayalı hayvancılık yaptığımız için merada otlaması bizim için daha önemlidir. Genellikle saf ırk holştaynler büyük çiftliklerden gelirler ve onların mera da yayılma (otlama) alışkanlıkları yoktur, Bahar boyunca bol bol gezerler. Melez hayvanlardan çok fazla süt alamazsın, yani holştayne simentall dölleme yapınca doğan buzağı hem et verimi yüksek hemde süt verimi yüksek olacak diye bir kaide yoktur. Bu tam tersi durumda da aynı olur. Sadece melezlerde destekleme almak sıkıntı olur, diğer her yönüyle avantajtır. Bence ahırda 2 ırk olmalıdır. Daha fazlası sorun oluyor.

evet bizde merada otlatırız hostain hiç bize gelmez.. montofon ve simental guzel gelişiyor.. ama ben simental-angus kırmasını merak ediyorum hızlı gelişen yavrular meydana gelir ve nahar döneminde erken gelişir diye düşünüyorum bakalım bi deneme yapıcam bu sene... en azından simental inekleri angusla çevirmeyi olan yavrularıda erken besiye alıp daha cabuk devrederiz diye düşünüyorum...

ceya023 link=topic=53121.msg552750#msg552750 date=1330709312' Alıntı:
evet bizde merada otlatırız hostain hiç bize gelmez.. montofon ve simental guzel gelişiyor.. ama ben simental-angus kırmasını merak ediyorum hızlı gelişen yavrular meydana gelir ve nahar döneminde erken gelişir diye düşünüyorum bakalım bi deneme yapıcam bu sene... en azından simental inekleri angusla çevirmeyi olan yavrularıda erken besiye alıp daha cabuk devrederiz diye düşünüyorum...
Bana göre; Angus iyi bir ırk değil, geçen yılki et fiyatları dalgalanmasında medyatik oldu okadar. Yani bakanlığın sığındığı bir liman, bilinçsiz üreticilerin adına kanıp EBK nın kucağına oturmasına ve sonra isyan etmesine neden olan bir ırk.:) Verimli mi? dersen; ben sanmıyorum. Madem simentalleri melezlemek istiyorsun Bron Swiss (montafon) ile melezle. Havalar müsait olunca resim çekerim ve bu konuda paylaşırım, melez hayvanlarımızı ve özelliklerini. Şu an kış olduğundan zamanla yarış yapıyoruz hayvanları dışarda çok fazla bekletemiyoruz.

nailyetek link=topic=53121.msg552757#msg552757 date=1330709884' Alıntı:
Bana göre; Angus iyi bir ırk değil, geçen yılki et fiyatları dalgalanmasında medyatik oldu okadar. Yani bakanlığın sığındığı bir liman, bilinçsiz üreticilerin adına kanıp EBK nın kucağına oturmasına ve sonra isyan etmesine neden olan bir ırk.:) Verimli mi? dersen; ben sanmıyorum. Madem simentalleri melezlemek istiyorsun Bron Swiss (montafon) ile melezle. Havalar müsait olunca resim çekerim ve bu konuda paylaşırım, melez hayvanlarımızı ve özelliklerini. Şu an kış olduğundan zamanla yarış yapıyoruz hayvanları dışarda çok fazla bekletemiyoruz.

angusların et verimi çok yuksek ben gecen hafta birtane veteriner fakultasinde angus-simental kırması buzagı gördüm henuz iki aylıktı ama oldukca gelişmişti ve gayet etliydi bizim simental buzagılar böle erken gelişmiyor ilk 3-4 ayda bunlar daha iyi anguslar ilk bir yıl içinde 500kg canlı agırlıga rahatlıkla ulaşıyor iyi bakılırsa 600kg a kadar cıkıyor muş sanırım.. yani bu rakamlar çok iyi .. angusun süt verimi düşük yani süt inegi olarak kullanmayı düşünmüyorum simentallerin sütü benim için yeterli ama dogacak yavruların erken gelişmesi benim için önemli ozaman zamandan bayagı kazancımız olur.. denemek lazım.. monofonları genelde simentalle ceviriyorum ama saf montofonlar nazik oluyor biraz kırmaları daha iyi.. montofon tosunla hiç bi hayvanımı cevirmiyorum simentaller hem satışa daha iyi geliyor buzagı ve danalar..

Bende holstay angus kırması inek var hayvan güzel etcil oldu ama çok huysuz sağım konusu sıkıntılı erkeklerden bazıları holstayn -simantal melezi bide kafası beyaz inek adayı var oda simental-holstayn melezi.